شبکه 6G

در حالی که فناوری شبکه 5G نسبتا فراگیر شده و بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده گوشی هوشمند، تلفن همراهی با این قابلیت را عرضه کردند، اما مناطق مختلفی وجود دارند، که همچنان این شبکه در آنجا دردسترس قرار نگرفت. پیشتر گزارشی منتشر شد مبنی بر اینکه برخی از شرکت‌های مخابراتی توسعه فناوری شبکه 6G را آغاز کردند. این در حالی است که هنوز شبکه 5G ثبات خود را پیدا نکرده و باید چند سالی را تا فراگیری کامل آن منتظر ماند.

شاید استاندارد شبکه موبایل 5G هنوز در اوایل گسترش خود قرار دارد، اما ایده‌هایی در حال ظهور هستند تا نسل بعدی یعنی فناوری شبکه 6G را توسعه دهند. کاملاً طبیعی است که به دنبال این باشیم، شبکه 6G چه چیزی را دربرگرفته، زیرا این فناوری تا زمانی که دردسترس قرار گیرد، فاصله بسیاری باقی مانده است. اگر فناوری شبکه 6G قادر به پاسخگویی نیازهای ارتباطات بی سیم هنگام راه‌اندازی باشد، سال‌ها باید منتظر ماند تا این فناوری دردسترس همگان قرار گیرد.

پیش از این گزارشی منتشر شد که بیان داشت شرکت‌ها تصمیمی برای توسعه شبکه‌ای به نام 6G نداشته بلکه همان 5G در قالب نسخه جدید ارائه خواهد شد. مشخص نیست آیا شرکت‌ها توسعه 6G را آغاز کردند یا خیر اما زمزمه‌هایی به گوش می رسد.

 

فناوری شبکه 6G چیست؟

به طور کلی این شبکه برگرفته از همان شبکه های ارتباطی بی سیم است. اگرچه صحبت از 6G بسیار زود بود زیرا تاکنون هیچ شرکت یا سازمانی رسما به معرفی آن نپرداخت. بنابراین باید منتظر ماند در آینده نسبتا نزدیک معرفی از این شبکه صورت گیرد. آنچه می توان گفت این است که 6G یا سیستم ارتباطات بی سیم نسل ششم جانشین فناوری 5G خواهد شد. پیش بینی می شود شبکه های 6G قادر به استفاده از فرکانس های بالاتر از شبکه های 5G باشند.

 این امر باعث می شود فرکانس داده های بالاتر بدست آمده و برای شبکه 6G ظرفیت کلی بالاتری را شاهد باشیم. همچنین سطح تاخیر بسیار پایین نیز یک ویژگی دیگر شبکه 6G خواهد بود. به طور کلی انتظار می رود که فناوری شبکه 6G پشتیبانی از یک ارتباطات تأخیر میکرو ثانیه بسیار سریع باشد. بنابراین باید در انتظار شبکه بی سیم جدیدی باشیم که سرعت اتصال فوق العاده ای دارد. البته در حال حاضر نیز شبکه 5G هم دست کمی از آن نداشته و نسبت به 4G انقلابی در ارتباط است.

بدون شک شبکه 6G نیز چنین خواهد بود و نباید نسبت به آن تردید داشت. شرکت های مخابراتی سعی دارند تا شبکه بسیار سریعی را برای نسل بعد ترتیب دهند. قطعا شبکه 6G مورد اشاره از فناوری های نوینی در توسعه آن بهره گرفته خواهد شد. بنابراین سرعت اتصال سریع و خیره کننده ای می توان تجربه کرد. این موضوع برای کاربران شبکه های اینترنتی بسیار اهمیت دارد.

مقیاس زمانی برای شبکه 6G چیست؟

5G از سال 2019 شروع به گسترش کرد و پیش بینی می شود که این فناوری بزرگترین فناوری ارتباطات بی سیم تا حداقل سال 2030 باشد. استقرار اولیه 6G ممکن است در بازه های زمانی 2030 تا 2035 باشد، اگرچه این تخمین قطعی نیست.

با این حال این بازه های زمانی برای 6G تقریباً مطابق با نسل های قبلی است: 1G تقریباً در دهه 1980 در دسترس بود ، 2G در دهه 90 ، 3G از حدود 2003 شروع به کار کرد ، و استقرار اولیه 4G در سال 2008 و 2009 و در نهایت 5G در 2019 آغاز شد.

برای اینکه فناوری 6G به موقع در دسترس باشد، ایده های اولیه باید شکل بگیرد.

 

توسعه فناوری شبکه 6G

در حال حاضر تعدادی پروژه تحقیقاتی شبکه 6G وجود دارد که در دست اجرا بوده و مراحل توسعه خود را سپری می کند. قالب واقعی برای 6G به نحوه توسعه 5G بستگی دارد و اینکه فناوری فعلی در چه زمانی فراگیر خواهد شد. در حال حاضر موارد مختلفی برای توسعه شبکه 6G وجود دارد فناوری شبکه 5G نیز در میانه خود قرار گرفته است. بنابراین برای توسعه نهایی شبکه 6G باید چند وقتی را منتظر ماند. انتظار می رود که از این اینترنت به طور فزاینده ای برای اینترنت اشیا ، IoT و همچنین ارتباطات درون اتومبیل های خودران به کار گرفته شود.

اگر در شبکه 5G کمبودهایی وجود داشته باشد، می توان آنها را در پیشنهادات 6G گنجانید. علاوه بر این ، یکی از مناطقی که انتظار می رود عنصر اصلی 6G باشد ارتباطات TeraHerz است. با استفاده از این فرکانس های بسیار زیاد، پهنای باند های گسترده ای در دسترس خواهند بود، اگرچه این فناوری برای تحقق این امر در دسترس نیست.

 

پروژه های توسعه 6G

انستیتوی تحقیقات الکترونیک و ارتباطات کره جنوبی: همانطور که انتظار می رود کره جنوبی از آن جلوتر است و این مؤسسه تحقیقاتی را درباره فناوری باند Terahertz برای 6G انجام می دهد. آنها امیدوار هستند که 6G 100 برابر سریعتر از 4G LTE و 5 برابر سریعتر از شبکه 5G تولید کنند.
وزارت صنعت و فناوری اطلاعات ، MIIT ، چین: با سرمایه گذاری در چین مقادیر زیادی برای فناوری ، آنها مشتاق هستند که در 6G منجر به سرب شوند. بر این اساس ، MIIT مستقیماً در حال سرمایه گذاری و نظارت بر فرآیند تحقیق و توسعه است.
دانشگاه اوولو ، فنلاند: این دانشگاه یک تحقیق پژوهشی 6G با نام 6Genesis را آغاز کرده است. انتظار می رود این پروژه حداقل هشت سال اجرا شود و ایده هایی را ارائه دهد که تقریباً تا سال 2040 برای فناوری 6G مناسب باشند.
ابتکارات ایالات متحده: ایالات متحده در نظر دارد برای تحقیق و توسعه اولیه طیف فرکانس 6G را در فرکانس هایی با فرکانس بین 95 گیگاهرتز و 3 گیگاهرتز باز کند، اگرچه این امر به تأیید کمیسیون ارتباطات فدرال FCC برای فرکانس های بیش از 95 گیگا هرتز گیگاهرتز تا 3 هرتز نیاز دارد.

کلام پایانی 

فناوری 6G تا زمانی که دردسترس قرار گیرد، فاصله بسیاری با آن داریم. بنابراین نباید انتظار داشت حداقل تا 5 سال آینده شاهد آشکار شدن آن باشیم. گذشته از این، فناوری 5G طرفداران بسیاری داشته و انتظار داریم فناوری شبکه 6G نیز در سال های آینده محبوبیت فراوانی بدست آورد. این نوع فناوری در دست توسعه قرار دارد و در ابتدا ساخت قرار دارد. بنابراین تا نهایی شدن و گسترش آن حداقل 10 سالی فاصله است.

باتوجه به گزارش ها برخی شرکت ها توسعه این فناوری تحت شبکه را آغاز کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X