شاید بارها با نام روتر در شبکه اینترنت رو به رو شده باشیم. روترها دستگاه هایی هستند که از طریق آنها می توان به یک شبکه اینترنت متصل شد. اما این تعریف چندان کافی نیست و ما در این مطلب قصد داریم عملکرد یک روتر را بیشتر برای شما توضیح دهیم.

از این رو اگر می خواهیم بیشتر با یک روتر و نحوه کارکرد آن آشنا شوید، این مطلب را دنبال کرده تا اطلاعات بیشتری کسب نمایید. ما در این مطلب برای شما تعریفی درست از روتر و نحوه عملکرد آن را شرح خواهیم داد تا جای پرسشی باقی نماند.

 

روتر بی سیم چیست؟

در واقع روتر وایرلس دستگاهی است که در نقش گیت‌وی برای چندین دستگاه کار می‌کند و به آن‌ها امکان اتصال به‌شبکه کامپیوتر را می‌دهد. دستگاه‌هایی که به‌این شبکه متصل باشند بدون این‌که نیازی به کابل و کابل‌کشی داشته باشند با یکدیگر در ارتباط خواهند بود.

پرکاربردترین استفاده از شبکه وایرلس امکان استفاده سریع و آسان تمام کامپیوترها و دستگاه‌ها متصل به‌شبکه از یک اتصال اینترنت است.

 

نحوه کارکرد روتر وای فای

شاید روترها بی سیم باشند اما گاهی اوقات برای اتصال به شبکه نیاز است تا اتصالی از طریق کابل ایجاد کرد. بنابراین همیشه این نوع روترها بی سیم نیستند و گاهی نیاز خواهد شد تا از کابل هایی بهره گیرید.

زمانی‌که روتر روشن شود و کابل شبکه به‌آن وصل باشد، می‌توانید دستگاه‌های‌تان را به‌شبکه متصل کنید. روتر شروع به انتشار سیگنال‌هایی می‌کند که معمولا مسافتی بین 90 تا 300 متر را طی می‌کنند. این مسافت به‌عوامل گوناگون مانند مدل روتر و تعداد دیوارهایی که در مسیر سیگنال قرار دارند بستگی دارد.

هر دستگاه وای‌فای متصلی که در محدوده این سیگنال قرار داشته باشد می‌تواند به‌شبکه وایرلس و سپس اینترنت متصل شود. حتی با استفاده از اکستندر سیگنال می‌توان مسافت طی شده سیگنال را افزایش داد.

بسیاری از دستگاه‌هایی که در سال‌های قبل با فناوری‌های جدید تولید شدند، همچون گوشی هوشمند، تبلت‌ و رایانه ها، قابلیت بی سیم را به شکل پیش فرض دارند، اما برای دستگاه‌هایی که فاقد قابلیت بی سیم هستند، می توان از دانگل USB بهره گرفت.

 

نحوه عملکرد وای در یک روتر

روتر وایرلس مانند دستگاه‌های قدیمی‌تر از قبیل رادیوها، تلفنهای همراه و تلویزیون‌ها از امواج رادیویی برای برقراری ارتباط وایرلس با سایر دستگاه‌ها استفاده می‌کنند. روتر، دیتا را به امواج رادیویی ترجمه می‌کند و به‌کمک آنتن، امواج ترجمه شده را پخش می‌کند. کامپیوتر یا دستگاه دیگر مجهز به‌وایرلس، این سیگنال‌های وایرلس را دریافت کرده و مجددا آن‌ها را به دیتای اصلی رمزگشایی می‌کند. این کار باعث می‌شود تا دیتا سریع‌تر و با کارایی بهتر بین کامپیوترها و سایر دستگاه‌های متصل ارسال شود. آداپترهای شبکه، امواج رادیویی را در دو فرکانس مختلف یعنی 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز پخش می‌کنند. این فرکانس‌ها خیلی بیشتر از چیزی است که برای تلویزیون‌ها و گوشی‌ها استفاده می‌شد. بالاتر بودن این فرکانس به‌معنای امکان حمل دیتای بیشتر است.

آشنایی با بهترین استاندارد بی سیم

استانداردهای گوناگونی برای وایرلس وجود دارد که زمان خرید یک روتر باید به‌آن توجه کنید. از آن‌جایی که، این روزها تعداد دستگاه‌های متصل به‌اینترنت در خانه‌ها زیاد شده و درنظر گرفتن این نکته که بسیاری از این دستگاه‌های متصل به‌صورت متناوب برای پخش و استریم ویدیو استفاده می‌شوند و می‌توانند پهنای باند زیادی مصرف کنند، خیلی مهم است که از استانداردی برای وای‌فای استفاده کنید که کاملا به‌روز باشد.

802.11n – وایرلس N

از بین این دو استاندارد، 802.11n کمی قدیمی‌تر و اندکی کندتر است. این استاندارد، در زمان خودش هم برای محتوا و هم برای سرعت اینترنتی که در آن زمان وجود داشت کافی بود. اما، در حال حاضر برای انجام بازی‌های ویدیویی یا تماشای محتوای 4K ایده‌آل نیست. از طرف دیگر، روترهای 802.11n عموما نسبت به روترهای 802.11ac ارزان‌تر هستند.

802.11ac – وایرلس AC

اگر برای شما سرعت مهم‌ترین دلیل خرید روتر جدید است حتما باید مطمئن شوید که از استاندارد 802.11ac پشتیبانی می‌کند. زیرا 802.11ac نسبت به استانداردهای قدیمی‌تر وای‌فای، سرعت بالاتری ارائه می‌دهد.

روترهای 802.11ac علاوه بر سرعت بالاتر، می‌توانند تعداد دستگاه‌های متصل بیشتری را به‌صورت هم‌زمان مدیریت کنند. یعنی، یکی از اعضای خانواده می‌تواند با ایکس‌باکس بازی کند و دیگری در حال گوش دادن به موسیقی روی یوتیوب باشد. هیچ‌کدام از این‌ها نمی‌تواند روی سرعت دسترسی شما به شبکه تأثیری داشته باشد.

  • مهتاب جهاندار
  • 12 خرداد 1399
  • 231 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X