اگرچه مدتی استاندارد کاملاً مورد تایید بوده است ، اما در واقع دیدن یا خرید روتر وای فای 6 تا همین اواخر نادر و گران بوده است. اکنون که اواسط سال 2020 را پشت سر گذاشته ایم ، روترهایی که از Wi-Fi 6 پشتیبانی می کنند به طور دسته جمعی ظاهر می شوند ، که نه تنها انتخاب گسترده تری به شما می دهد ، بلکه قیمت ها را نیز پایین می آورد.

Wi-Fi 6 یا همانطور که در غیر این صورت 802.11ax شناخته می شود ، پیشرفت های قابل توجهی نسبت به استاندارد فعلی 802.11ac (که اکنون توسط Wi-Fi Alliance لقب Wi-Fi 5 را فراهم می کند) ارائه می دهد. سرعت بیشتر سرعت ، دوام باتری بهتر برای مشتری و ازدحام پهنای باند کمتر از بارزترین دلایل ارتقا to به استاندارد جدید است ، اما موارد مهم دیگری وجود دارد که باید قبل از تمام شدن و خرید روتر Wi-Fi 6 مورد توجه قرار دهید.

استاندارد وای فای 6 چیست؟

در مورد Wi-Fi 6 تا این لحظه مطالب زیادی نوشته شده است ، اما در اینجا خلاصه ای از انتظارات از جدیدترین استاندارد بی سیم آورده شده است. (برای سابقه بیشتر ، به توضیح دهنده ما مراجعه کنید.) روترهای Wi-Fi 6 از چندین فناوری جدید استفاده می کنند که برای افزایش عملکرد کلی با ارائه سرعت افزایش کارایی طراحی شده اند (از نظر تئوریک نزدیک به 10 گیگابیت بر ثانیه ، در مقایسه با حداکثر سرعت حدود 3Gbps برای 802.11ac).

علاوه بر این ، Wi-Fi 6 با هدف رفع گرفتگی شبکه ، فراهم کردن ظرفیت مشتری بیشتر و کاهش مصرف برق مشتری است. به عنوان مثال ، Wi-Fi 6 از مدولاسیون Orthogonal Frequency-Division Multiple Access (OFDMA) استفاده می کند ، که به 30 مشتری اجازه می دهد تا همزمان کانال را به اشتراک بگذارند ، در نتیجه با افزایش ظرفیت کلی ضمن کاهش تأخیر ، کارایی را بهبود می بخشد. داستان کوتاه ، OFDMA فواصل زمانی را به مشتری اختصاص می دهد که به آنها امکان می دهد کانال های شبکه موجود را بهتر تجزیه و تحلیل کنند. به عنوان مثال ، اگر یک نفر در خانه شما در حال پخش یک فیلم است و دیگری در حال بررسی شبکه های اجتماعی بر روی تلفن است ، OFDMA به روتر اجازه می دهد کانال ها را به هر دستگاهی براساس بیشترین نیاز به آن اختصاص دهد.

Wi-Fi 6 همچنین از Target Wake Time (TWT) استفاده می کند ، که به دستگاه ها اجازه می دهد تا برای شروع ارسال و دریافت داده ها ، بیدار شوند. این باعث افزایش عمر باتری دستگاه های تلفن همراه مانند تلفن های هوشمند و تبلت ها و همچنین دستگاه های خانگی هوشمند مجهز به باتری مانند دوربین های امنیتی و زنگ درهای ویدیویی می شود. استاندارد جدید همچنین با بهره گیری از فرکانسهای رادیویی که قبلاً استفاده نشده است ، عملکرد سریعتر 2.4 گیگاهرتز را ارائه می دهد ، و از مدیریت پهنای باند پالایش شده برای ارائه گزینه های کیفیت خدمات (QoS) پیشرفته استفاده می کند. علاوه بر این ، Wi-Fi 6 دارای هشت جریان uplink و downlink Multi-User Multiple Input Multiple Output (MU-MIMO) است ، که داده ها را به طور همزمان و نه به صورت متوالی جریان می دهد ، و به این ترتیب امکان تقسیم عادلانه پهنای باند در میان کلاینت های فعال شده MU-MIMO وجود دارد. Wi-Fi 5 MU-MIMO در چهار جریان پخش شد.

آیا اکنون وقت ارتقاست؟

اگر مسیریاب فعلی شما بیش از سه سال داشته باشد ، پاسخ کوتاه “بله” است. نوت بوک هایی که از Wi-Fi 6 پشتیبانی می کنند ، رایج تر می شوند ، از جمله مدل های سطح بالاتر ، مانند HP Omen 15 برنده ویرایشگر ، و همچنین واحدهای با قیمت پایین تر مانند Microsoft Surface Laptop Go. تبلت ها و تلفن های هوشمند جدید مانند Amazon Fire HD 8 و Samsung Galaxy S20 FE 5G نیز همین مورد را دارند.

حتی اگر دستگاه های شما هنوز روی 802.11ac کار می کنند ، باز هم ارزش این را دارد که اکنون یک روتر Wi-Fi 6 را ارتقا دهید. قیمت هر دو روتر مستقل Wi-Fi 6 و همچنین سیستم های مش بی سیم سازگار با Wi-Fi-6 در حال کاهش است. در میان سیستم های مش ، جدیدترین و برجسته ترین نمونه ها شامل Amazon Eero 6 و Eero Pro 6 است. هر دو این سیستم عامل ها از Wi-Fi 6 پشتیبانی می کنند ، اگرچه Eero Pro 6 یک سیستم باند سه گانه است که از سرعت سریعتر و اتصالات سریعتر اینترنت پشتیبانی می کند.

هر دو سیستم عامل همچنین دارای یک هاب خانگی هوشمند Zigbee است که در روتر اصلی تعبیه شده است و هر دو با 100 تا 200 دلار کمتر از بیشتر رقابت های شبکه Wi-Fi 6 ارائه می شوند ، که تقریبا به آنها اجازه می دهد تا به عنوان روترهای بودجه انتخاب شوند. با کاهش قیمت شناسه تند 2021 ، احتمال تولید سیستم های مش جدید Wi-Fi 6 نسبت به دستگاه های توسعه دهنده دامنه Wi-Fi 6 شخص ثالث بیشتر است.

نکته پایانی

اتحادیه Wi-Fi از اواسط سپتامبر سال 2019 گواهینامه دستگاه ها را شروع کرد ، بنابراین ما بیش از یک سال کامل مراحل را طی کرده ایم ، به همین دلیل دستگاه ها و روترها ارزان تر و رایج تر می شوند. ویژگی های پیشرفته اتصال ارائه شده در این دستگاه ها ، آنها را نسبت به Wi-Fi 5 به طور قابل توجهی برتر می کند ، بنابراین اگر در بودجه شما یک نسخه ارتقا یافته است ، مطمئناً زمان خوبی برای کشیدن ماشه است.

گذشته از قابلیت های ذکر شده در بالا ، Wi-Fi 6 همچنین ویژگی هایی مانند beamforming را ارائه می دهد ، که سیگنال های Wi-Fi را مستقیماً به مشتری منتقل می کند تا طیف گسترده ای. همه دستگاه های Wi-Fi 6 همچنین می توانند رمزگذاری WPA3 را کنترل کنند ، که جدیدترین تکرار امنیت Wi-Fi است که از ویژگی هایی مانند محافظت از رمز عبور قوی و الگوریتم های رمزگذاری 256 بیتی برای هک کردن شبکه در افراد برای شما دشوارتر استفاده می کند. شبکه شما همچنین به دلیل بهبود شبکه های پس زمینه ، مانند پشتیبانی از 1،024-QAM (مدولاسیون دامنه Quadrature) ، روشی سریعتر اجرا می شود ، روشی که اجازه می دهد داده های بیشتری برای افزایش توان در هر سیگنال بسته بندی شود. این می تواند تا 25 درصد ظرفیت بیشتری نسبت به روش 256-QAM که در بیشتر روترهای Wi-Fi 5 استفاده می شود ، ارائه دهد.

بسته بندی همه این اصطلاحات بسیار زیاد است ، اما مطمئن باشید هر دستگاهی که از استاندارد نهایی Wi-Fi 6 پشتیبانی کند ، همه این ویژگی ها را در محل خود خواهد داشت.

منبع

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X