آنچه در این مطلب می‌خوانید :

آدرس IP خصوصی (Private)

آدرس IP عمومی (Public)

آدرس IP استاتیک و دینامیک

نتیجه گیری

 

IP چیست؟ توضیح جامع در مورد آی پی :

حتما تا کنون بارها و بارها نام IP یا آدرس IP به گوش شما خورده است. یا شاید حتی آن را از نزدیک دیده باشید یا آن را بدون اینکه بدانید تغییر داده باشید. در این مقاله قصد داریم تا با هم مروری داشته باشیم بر اینکه IP چیست و چه کاری می تواند انجام دهد. IP مخفف Internet Protocol است

و در واقع آدرس سخت افزار شبکه شما است. آدرس IP کمک می کند تا کامپیوتر خود را به دستگاه های دیگر در شبکه خود و در سراسر جهان متصل کنید. آدرس IP از اعداد تشکیل شده است. شما اگر شناخت خوبی نسبت به IP داشته باشید درک عمیق تری از اینترنت خواهید داشت. حالا اگر کمی با دقت به جملات گفته شده فکر کنید، به این نتیجه می رسید که اگر آدرس IP وجود نداشت شاید اینترنت به معنای امروزی آن نیز در دسترس نبود.

توضیح جامع در مورد آی پی ها:

آدرس های IP معمولا از چهار بخش تشکیل شده است که با نقطه از هم جدا می شوند. هر بخش شامل سه عدد می شود. دامنه هرکدام از بخش ها می تواند بین ۰ تا ۲۵۵ باشد. تمام دستگاه های متصل به اینترنت دارای یک آدرس IP منحصر به فرد هستند که بدان معنی است که به میلیاردها آدرس IP وجود دارد. در حال حاضر آدرس های IP توسط نسخه جدید به نام IPV6 پشتیبانی می شوند. دو نسخه IP وجود دارد:

  • IPV4 (IP نسخه ۴)

  • IPV6 (IP نسخه ۶)

جالب اینجاست که بدانید نسخه قدیمی یعنی IPV4 دارای فضای بیش از چهار میلیارد آدرس IP است. با این حال نسخه جدید IPV6 می تواند تریلیون ها آدرس IP برای تأمین نیاز کلیه کاربران و دستگاه های اینترنتی فراهم کند.

IP نسخه ۴ معمولا از اعداد در مبنای ۱۰ استفاده می کند و آن را به مبنای دو تبدیل می کند. همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم آدرس های IP نسخه چهار از چهار بخش تشکیل شده اند:

که هرکدام از بخش ها هشت بیت را در خود جای داده اند. در واقع نسخه ۴ یک عدد ۳۲ بیتی را در مجموع تشکیل می دهد. نسخه IPV4 برای آدرس های عددی مورد استفاده برای پیکربندی آدرس های IP  قرار گرفت که در این مورد ممکن بود با دیگر آدرس های IP مغایر باشد. به همین دلیل IPV6 روش شش ضلعی را برای ارائه آدرس های IP منحصر به فرد به میلیاردها کاربر در جهان اتخاذ کرد. نمونه ای از آدرس IPV6 عبارت است از:

 

آدرس IP خصوصی (Private)

یک آدرس IP خصوصی، آدرس دستگاه شما است که شما از طریق آن با اینترنت ارتباط دارید. این آدرس ها معمولا بر روی روترهای خانگی (مودم ها) به صورت پیش فرض تنظیم شده است. معمولا هرکدام از سازنده های روترها یک آدرس به خصوص دارد که یا روی دستگاه و یا داخل دفترچه راهنما به ثبت رسیده است.

اگر چند دستگاه مختلف متصل به یک ISP (ارائه دهنده خدمات اینترنت) داشته باشید، سپس تمام دستگاه های شما یک آدرس IP اختصاصی دارند. این آدرس IP از دستگاه های خارج از شبکه خانگی یا محل کار شما قابل دسترسی نیست. به عنوان مثال:

۱۹۲.۱۶۸.۱.۱

آدرس IP عمومی (Public)

آدرس IP عمومی شما آدرس اصلی IP است که به خانه یا محل کار شما متصل است. این آدرس IP شما را به جهان متصل می کند و برای همه کاربران یونیک است. مانند همان مثالی که در ابتدا برای شما در مورد ارسال نامه به دوست خود گفتیم. به تعریفی می توان گفت هر آدرس IP که بتوان از آن در شبکه جهانی وب استفاده کرد آدر IP عمومی نامیده می شود.

برای پیدا کردن آدرس IP عمومی خود، به سادگی به سایت SupportAlly در مرورگر خود بروید. این سایت IP عمومی و سایر اطلاعات مرورگر را نمایش می دهد.

 

 

کلیه آدرس های IP خصوصی و عمومی می توانند ثابت یا پویا باشند. آدرس های IP که به صورت دستی پیکربندی کرده و آنها را در شبکه دستگاه خود تنظیم می کنید، آدرس IP ایستا نامیده می شوند. آدرس IP استاتیک نمی تواند به طور خودکار تغییر کند.

این آدرس ها به عنوان یک آدرس اینترنتی دائمی شناخته می شود. آدرس های IP استاتیک در بر دارنده اطلاعات زیادی هستند که دامنه هرکدام مشخص کننده این اطلاعات است. اطلاعاتی نظیر قاره، کشور، شهر و … .

آدرس IP پویا به صورت خودکار پیکربندی می شود و هنگام تنظیم روتر با اینترنت، IP را به شبکه خود اختصاص می دهید.

آدرس های IP پویا معمولا با DHCP شناخته می شوند و هر بار که سیستمی با شبکه ارتباط برقرار می کند آدرس آن تغییر می کند. این توزیع آدرس های IP توسط پروتکل تنظیمات میزبان پویا (DHCP) مدیریت می شود. DHCP می تواند روتر اینترنت شما باشد

که در محیط خانه یا محل کار شما آدرس IP را به شبکه شما اختصاص می دهد.

 

نتیجه گیری

در این مقاله با انواع و اقسام IP و تعریف آن آشنا شدید و دیدید که آدرس های IP چیست؟

چه کاربردهایی دارن؟ با نسل های مختلف آن آشنا شدید و اکنون می توانید آدرس IP سیستم های مختلف را شناسایی کنید. امیدواریم از این مقاله استفاده کرده باشید. اگر شما هم تجربه ای در این زمینه دارید می توانید در کامنت ها آن را با ما و سایرین به اشتراک بگذاری

  • yasaman
  • 20 تیر 1400
  • 54 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X