قطعا ترس از هک شدن و سرقت اطلاعات شخصی در گوشی های تلفن همراه هوشمند و سیستم های کامپیوتری از دیرباز وجود داشته است. هرچه مکانیزم های امنیتی بیشتر می شود به همان نسبت مکانیزم های دور زدن آن ها و هک کردن نیز افزایش می یابد. باید این نکته را در نظر داشته باشیم که هکرها همیشه راهی را برای نفوذ به اطلاعات ما پیدا می کنند. اما نکته مهم این است که چه اقدامات اولیه ای را می توان انجام داد تا از نفوذ بسیاری از هکرهای مبتدی و نیمه حرفه ای و حتی حرفه ای جلوگیری کنیم. در این مطلب هدف ما بررسی راهکارهای امنیتی موجود برای جلوگیری از هک گوشی های تلفن همراه و به سرقت رفتن اطلاعات مهم و شخصی می باشد که در ادامه توضیحاتی را در این رابطه ارائه خواهیم داد.

هک گوشی از چه روش هایی انجام می شود؟

برای روش های نفوذ به یک گوشی هوشمند نمی توان عدد دقیقی را مثال زد. هزاران روش متفاوت برای ورود بدون اجازه به گوشی و هک گوشی می باشد که هر کدام مکانیزم و مراحل خاص خود را دارا می باشد. هک تعاریف گوناگونی دارد اما اصلی ترین تعریفی که می توان برای آن ارائه داد، عبارت است از عملی که به واسطه آن از طریق شبکه های موبایلی و کامپیوتری قادر به دریافت اطلاعات، تغییر در اطلاعات و یا حذف اطلاعات بدون اجازه طرف مقابل باشیم.

هک گوشی نیز از همین قانون پیروی می نماید. در هک گوشی، هدف هکر دسترسی به اطلاعات گوشی و یا تغییر و یا حذف آن و یا در نوع پیشرفته تر به دست گرفتن کنترل بخشی از تلفن همراه نظیر برنامه ها و دوربین های آن می باشد. هک گوشی می تواند از طرق مختلفی صورت بگیرد که هر کدام ویژگی ها و قدرت خاص خود را دارا می باشد. در ادامه تعدادی از این روش ها را به همراه روش جلوگیری از هک گوشی به آن روش را معرفی و بررسی خواهیم نمود.

هک گوشی از طریق کالی لینوکس

کالی لینوکس یکی از پر قدرت ترین سیستم عامل های تست امنیت و نفوذ سیستم های کامپیوتری می باشد که هر هکری برای حرفه ای شدن باید روش کار با این سیستم عامل را فرا گرفته باشد. کالی در حقیقت برای انجام تست های امنیتی و یافتن نقاط آسیب پذیری سیستم و رفع آن نقاط به وسیله متخصصین امنیت طراحی و تولید شده است. اما این سیستم عامل همانند یک اسلحه مرگبار برای سیستم های کامپیوتری نیز عمل خواهد کرد اگر هکرها دست به استفاده از آن بزنند.

بسیاری از حملات نفوذ و خسارت به سرور ها نظیر حملات DoS و dDoS از طریق همین سیستم عامل انجام می شوند که طبعات بسیار مخربی را از خود بر جای می گذارند. هک گوشی نیز از طریق کالی لینوکس با استفاده از ابزارهای مختلفی که در لیست ابزارهای این سیستم عامل موجود است انجام می شود. برای این منظور می توان از ابزارهایی نظیر متااکسپلویت نویسی و یا از ابزار hardware hacking استفاده نمود که با استفاده از مقدار کمی دانش برنامه نویسی و داشتن دانش لازم در زمینه امنیت و نفوذ می توان با استفاده از آن موفق به هک گوشی اندروید گردید.

برای جلوگیری از هک گوشی از طریق کالی، راه مطمئنی وجود ندارد که بتوان با اطمینان کامل از آن سخن گفت. هرچه دانش هکر در استفاده از ابزارهای کالی و برنامه نویسی و شبکه بیشتر باشد، جلوگیری از نفوذ او به مراتب سخت تر و پیچیده تر می گردد. بهترین روش برای جلوگیری از هک گوشی به این طریق بستن راه های ورود به گوشی با هوشیاری خودتان می باشد. به عنوان نمونه می توان راهکارهای زیر را ارائه داد:

  • عدم قرار دادن گوشی در اختیار افراد نامطمئن
  • عدم نصب برنامه های غیر معتبر و از منابع نامطمئن
  • هوشیاری کامل در نصب برنامه ها و چک کردن اجازه دسترسی ها قبل از نصب
  • هوشیاری در نحوه استفاده از اینترنت گوشی توسط برنامه هایی که نیازی به اینترنت ندارند
  • استفاده از آنتی ویروس های به روز و قدرتمند که توانایی شناسایی تروجان ها را داشته باشند

هک گوشی با استفاده از برنامه های مخصوص هک

برخی از توسعه دهندگان برنامه های هک که در کار خود بسیار خبره هستند، گاها اقدام به طراحی و تولید برنامه هایی می نمایند که قادر باشند اکثر گوشی ها را با یک یا چند ترفند هک کرده و مکانیزم های امنیتی آن را دور بزنند. اغلب این برنامه ها از ضعف امنیتی و باگ های خود گوشی ها و یا برنامه های کاربردی درون گوشی ها برای انجام نفوذ خود بهره می برند. این برنامه ها معمولا مخفیانه در گوشی قربانی نصب شده و پس از نصب مخفی شده و قابل ردیابی نخواهند بود. به همین دلیل برای جلوگیری از ورود این برنامه ها به داخل گوشی خود و جلوگیری از هک گوشی باید نهایت دقت عمل را به خرج دهید.

جلوگیری از هک گوشی از طریق برنامه های هکر

برای جلوگیری از هک گوشی از این طریق، بهترین راه حل، پیشگیری از نصب این چنین برنامه هایی روی تلفن همراهتان می باشد. این برنامه ها معمولا با ایجاد تبلیغات دروغین و وعده هایی نظیر شارژ رایگان و یا نصب برنامه های رایگان، سعی در جذب مخاطب داشته و به محض نصب شدن مخفی شده و در خفا اقدام به جاسوسی از گوشی شما می نمایند. بهترین روش برای جلوگیری از هک گوشی به این طریق در ذیل ارائه شده است:

  • استفاده از آنتی ویروس های به روز رسانی شده و برنامه های ضد هک
  • عدم نصب برنامه های مشکوک
  • عدم نصب برنامه هایی که ادعاهایی باورنکردنی دارند
  • چک کردن دوره ای لیست نرم افزارهای نصب شده از طریق تنظیمات
  • توجه به نحوه و میزان مصرف اینترنت گوشی از طریق برنامه ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X