پروتکل FTP چیست

FTP مخفف کلمه‌های File Transfer Protocol که از جروف اول هر کدوم از آنها گرفته شده، همانطور که از نام آن پیداست مفهوم تبادل فایل بین رایانه را دارد

کاربرد عملی و رایج این پروتکل یعنی FTP، بیشتر زمانی هست که شما قصد انتقال یک فایل را از خودتان به یک سرویس دهنده میزبانی یا ( هاست ) را دارید; در این زمان است که شما باید از این پروتکل استفاده کنید.

مثلا شما میخواهید فایلهای سایت خود را به هاست انتقال بدهید، در اینجاست که پس از تهیه یک فضای مناسب و اطمینان از فعال بودن این پروتکل (FTP) روی آن اقدام به Upload فایل به هاست خود میکنیم! ولی چطوری؟ شما میتوانید از برنامه‌های با رابط گرافیکی که معمولا مورد استفاده قرار میگیرند این کار را انجام بدهید مانند: ( FileZilla، CuteFTP، SmartFTP و… )

اکثر سرویس‌دهندگان FTP از روش خاصی برای رمزنگاری اطلاعات خود استفاده نمی کنند و در زمان ورود به FTP سرویس گیرنده به سرویس دهنده اطلاعات مربوط به نام کاربری و رمز عبور به صورت متن معمولی در شبکه ارسال می گردد که در این میان افرادی که دارای نرم افزارهای Packet Sniffer هستند بین سرویس گیرنده و سرویس دهنده قرار گرفته و به راحتی نام کاربری و رمز عبور FTP شما را سرقت می کنند به همین منظور می بایست برای حفاظت بیشتر IPsecs را رمز گذاری نمایید تا جلوی دسترسی هکر ها را به اطلاعات FTP گرفت.

SFTP چیست؟

نوع دیگری از FTP وجود دارد که به آن SFTP میگویند، تفاوت این پروتکل با FTP در تنها در یک چیز است که آن وجود رمزگذاری اطلاعات قبل از ارسال به گیرنده است.

برچسب‌ها,
  • ابوالفضل محمودی
  • 17 اسفند 1398
  • 242 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X