شبکه های 5G نسل بعدی شبکه های اتصال به اینترنت هستند که نسبت به شبکه های قدیمی سرعت بالاتر و اتصال قوی‌تر و قابل‌اطمینان‌تری برای گوشی های هوشمند و سایر دستگاه‌ها ارائه می‌دهند. 5G با ترکیبی از جدیدترین تکنولوژی شبکه و آخرین پژوهش‌‎های انجام‌شده، اتصالات بسیار سریع‌تری نسبت به شبکه‌های کنونی ارائه خواهد داد. همچنین انتظار می‌رود که این شبکه با میانگین سرعت دانلود حدود 1 گیگابایت در ثانیه به ‌زودی در سراسر دنیا رواج پیدا کند.

شبکه 5 جی باعث افزایش چشم‌گیر قدرت تکنولوژی اینترنت اشیا می‌شود. همچنین زیرساخت مورد نیاز برای انتقال مجموعه زیادی از داده‌ها را فراهم می‌آورد و برای دنیایی هوشمندتر با ارتباطات بیشتر تلاش می‌کند.

با توجه به پیشرفت‌های قابل‌ملاحظه‌ای که در این زمینه صورت گرفته ‌است، تخمین زده ‌می‌شود که شبکه 5G تا سال 2020 در سراسر جهان راه‌اندازی شود و در کنار شبکه های 4G و  3G برای ارائه سرعت اتصال بیشتر تلاش کند. همچنین این امکان را به شما خواهد داد تا بتوانید بدون توجه به موقعیت مکانی خود از این فناوری استفاده کنید و همیشه آنلاین باشید.

هفته‌ای که  5G در انگلستان از خیال به واقعیت تبدیل شد

اپراتورهای انگلستان از اطلاعاتی مبنی بر راه‌اندازی 5G در سال 2019 خبر دادند. هفته گذشته گزارش‌هایی منتشر شد که خبر از راه‌اندازی 5G در انگلستان می‌داد. با این که هر 4 اپراتور بزرگ انگلستان در حال کار و تحقیق روی شبکه های 5G و برنامه‌های مرتبط با آن هستند اما EE و  Three در نهایت جزییات و ابهاماتی در خصوص راه‌اندازی این شبکه در سال 2019 مطرح کردند.

اپراتور EE بارها آمادگی خود را برای ارائه اولین شبکه 5G در انگلستان اعلام کرده و گفته ‌است که در اولین سال ارائه خدمات، اقدام به ارتقای شبکه در 1500 نقطه شهری در 16 شهر بزرگ خواهد کرد. انتظار می‌رود که راه‌اندازی شبکه با عرضه اولین گوشی‌های سازگار با تکنولوژی 5G هم‌زمان باشد؛ همچنین EE پهنای باند را به شکل FWA ارائه دهد.

2025 سال پا گذاشتن  5G به عرصه رسانه و سرگرمی

 با این که احتمال می‌رود سال 2020 سالی باشد که شبکه 5G به صورت رسمی در سراسر جهان پخش خواهد شد، اما سال 2025 سالی خواهد بود که در آن شاهد اوج‌گرفتن 5G در صنعت رسانه و سرگرمی خواهیم ‌بود. در گزارشی که Intel منتشر کرده، پیش‌بینی شده ‌است شرکت‌های رسانه‌ای و سرگرمی در طول دهه آینده یعنی سال‌های 2019 تا 2028 برای دست‌یابی به سود 3 میلیارد دلاری که از طریق شبکه بی‌سیم حاصل می‌شود به رقابت خواهند پرداخت که 5G به عنوان یک پشتوانه محکم برای شبکه‌های بی‌سیم تقریبا نیمی از این موفقیت‌ها را تشکیل می‌دهد و با ارائه تجربه جدیدی از زندگی مجازی به کاربران، شاهد یک دگرگونی عظیم در صنعت رسانه و سرگرمی خواهیم ‌بود.

سامسونگ 22 میلیارد دلار در AL  و 5G سرمایه‌گذاری می‌کند

غول کره‌ای تکنولوژی قصد دارد 22 میلیارد دلار در شبکه‌های AL و 5G سرمایه‌گذاری کند و تا سال 2020 حداقل 20 درصد از سهم بازار تجهیزات شبکه را به خود اختصاص دهد. زمانی که حرف از بازار تجهیزات شبکه به میان می‌آید سامسونگ پس از شرکت‌هایی مثل Huawei، ZTE، Ericsson و Nokia در رده پنجم قرار می‌گیرد. با وجود این، اخیرا ممنوعیت استفاده از تجهیزات Huawei در کشورهای آمریکا و استرالیا و نگرانی‌های امنیتی که نسبت به محصولات چینی مطرح است، راه را برای ورود سامسونگ به کشورهای پیشرفته هموارتر کرده ‌است. حتی در کره‌جنوبی نیز دو عدد از سه شرکت بزرگ مخابراتی، هواوی را از فهرست شرکت‌های خود حذف کرده‌اند.

در نهایت می‌توان گفت که به نظر می‌رسد با قابلیت‌های فراوان شبکه 5G که در این مقاله گفته شد، باید در آینده انتظار دگرگونی‌های عجیب فراوانی را در زمینه انتقال داده‌ها، سرعت اینترنت و … داشته باشیم.

 

برچسب‌ها, ,
  • مهتاب جهاندار
  • 17 تیر 1399
  • 201 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X