ویندوز و لینوکس انواع متفاوتی دارند، البته تمامی ویندوز ها را مایکروسافت تولید می کند، اما توزیع لینوکس از سوی شرکت های گوناگون همچون ( Linspire، Red Hat، SuSE، Ubunta، Mandriva، Knoppix، CentOs ) صورت می گیرد.

ويندوز دو خط اصلي دارد كه مي توان آنها را Win9x كه شامل ويندوزهاي 95، 98، 98SE، Me و كلاس NT كه ويندوزهاي NT، 2000 و XP را در خود جاي داده است، اشاره كرد. ويندوز در واقع كار خود را با نسخه 3.x آغاز كرد و پس از چند سال ويندوز 95 را روانه بازار كرد.
انواع لينوكس به عنوان توزيع از آن ياد مي شود. تمامي توزيع هاي لينوكس كه در چارچوب زماني يكسان منتشر شده، از يك هسته اصلي(مهمترين بخش سيستم عامل) تبعيت مي كنند.

ويندوز و لينوكس هر دو در desktop و ويرايش هاي سروري ظاهر مي شوند. لينوكس مي تواند كارايي خود را بالا برد كه ويندوز نمي تواند. نسخه هاي هدفمند ويژه از لينوكس وجود دارد. به عنوان مثال NASLite نسخه اي از لينوكس است كه بااستفاده از يك فلاپي ديسك، رايانه قديمي را تبديل به يك فايل سرور مي كند. اين نسخه از لينوكس قادر به اتصال به شبكه، تقسيم فايل ها و عملكرد به عنوان يك وب سرور است.
همچنین ویندوز و لینوکس می توانند واسطه گرافیکی کابررا نیز ارائه دهند. واسطه گرافيكي كاربر ويندوز از ويندوز 1/3 به ويندوز 9.5ويندوز 2000 و ويندوز XP تغيير يافته است و انتظار مي رود در نسخه بعدي ويندوز كه جايگزين XP خواهد شد، دوباره تغيير كند.

لينوكس به طور نمونه به ارائه دو واسطه گرافيكي كاربر،  KDE و Gnone مي پردازد. در توزيع هاي عمده لينوكس، ويندوز موجب شده واسطه كاربر شباهت بيشتري به ويندوز داشته باشد. همچنين XPde for Linux نيز در شباهت لينوكس به ويندوز نقش موثري دارد. واسطه گرافيكي كاربر در سيستم هاي لينوكس اختياري است و حال آن كه اين واسطه جزء جدايي ناپذيرOS در ويندور است. سرعت، كارايي و اطمينان در اجراي يك سرور به جاي لينوكس كه فاقد واسطه گرافيكي كاربر است، افزايش يافته است و اين در حالي است كه ديگر نسخه هاي سرور ويندوز قادر به انجام چنين عملي نيستند. در واقع واسطه گرافيكي كاربر در لينوكس، اجرا و كنترل از راه دور را براي يك رايانه لينوكس آسانتر و طبيعي تر از رايانه ويندوز جلوه مي دهد.

كاربران وينداز برخي اوقات از واسطه نمایی به عنوان يك اعلان از سوي DOS نيز ياد مي كنند. كاربران لينوكس آن را به عنوان يك برنامه واسطه معرفي مي كنند. هر نوع از ويندوز به يك مفسر دستوري مجهز است، اما انواع مختلف ويندوز از مفسرهاي مختلفي نيز برخوردارند. به طور كلي، مفسرهاي دستوري ويندوز سري 9x شباهت زيادي به يكديگر دارند و نسخه هاي كلاس NT نيز مفسرهاي دستوري مشاهبي را در خود جاي داده اند. اما تفاوت هايي در بين اين دو دسته از ويندوز وجود دارد. لينوكس مانند ديگر نسخه هاي يونيكس، از مفسرهاي دستوري چندگانه پشتيباني مي كند، اما معمولاً از يك نوع كه به عنوانBASH شناخته مي شود، استفاده مي كند. از ديگر مفسرها مي توان از Korn shell ،Bourne shell ،ash و C shell ياد كرد.

براي يك desktop و يا كاربرد خانگي، مي توان گفت لينوكس بسیار ارزان و يا حتی رايگان است در مقابل ویندوز. البته در كاربرد سرور نيز لينوكس در مقايسه با ويندوز بسيار ارزان است. در استفاده از ویندوز مایکروسافت تنها اجازه می دهد شما از آن برای یک رایانه استفاده کنید اما با خرید لینوکس می توانید از آن برای هر چند رایانه ای که می خواهید استفاده کنید.

لينوكس و ويندوز هر دو نيازمند نام كاربر و اسم رمز و زمان راه اندازي هستند. ويندوزهاي XP و 2000 و لينوكس از نمونه هاي متعدد و يا طبقه هاي مختلفي از كاربران حمايت مي كنند. لينوكس و ويندوز مي توانند كاربران را به گروه هاي مختلف دسته بندي كنند و مزايا را براي يك گروه نسبت به يك كاربر ارائه مي دهند. اما فايل ها در لينوكس تنها متعلق به يك كاربر و يا گروه، معين شده است.

هر برنامه ای در دنیا حتما خطایی دارد. لينوكس در داشتن خطاهاي نرم افزاري كمتر در مقايسه با ويندوز شهرت دارد. تفاوت در اسلوب شناسي ها توسعه اي OSمي تواند به توضيح اين كه چرا لينوكس از ثبات بيشتري برخوردار است بپردازد. ويندوز از سوي برنامه نويساني طراحي مي شود كه اشتباهات آنها به دليل اين كه مايكروسافت به انتشار كدهاي اصلي خود براي ويندوزنمي پردازد، مخفي مي ماند. در مقايسه لينوكس از سوي هزاران برنامه نويس در سراسر جهان طراحي مي شود. آنها به انتشار كد منبع براي سيستم عامل مي پردازند و هر برنامه نويس علاقمند مي تواند به بررسي آنها اقدام كند.

برنامه اي كه از سوي لينوكس نوشته شده نمي تواند تحت ويندوز عمل كند و بالعكس. اين امر يك قانون است، اما مي توان گفت كه چندين استثنا نيز وجود دارد. اين استثناها نصب يك سيستم عامل را بر روي ديگري فراهم مي سازد. به عنوان مثال، در رايانه اي كه با لينوكس اجرا مي شود مي توان به نصب كپي از ويندوز پرداخت. در ويندوز OS كه تحت لينوكس اجرا مي شود نيز مي توان به نصب تمامي برنامه هاي ويندوز اقدام كرد. در آن واحد يك رايانه مي تواند با دو سيستم عامل اجرا شود.

هر دو سيستم مي توانند تي سي پي آي پي را اجرا كنند. لينوكس مي تواند شبكه بندي ويندوز را انجام دهد كه اين بدين معني است كه لينوكس مي تواند در شبكه ويندوز رايانه ها ظاهر شود و در فايل ها و چاپگرها سهيم شود. لينوكس مي تواند بر روي شبكه بندي ويندوز شركت كنند كه اين مسئله براي ويندوز نيز صدق می کند.

برنامه هاي ويندوز موجب مي شود اطلاعات كاربران را در هر كجا ذخيره كنند. اين امر هارد را براي پشتيباني از فايل هاي داده هاي كاربر غير ممكن مي سازد. لينوكس تمامي داده هاي كاربر را در دايركتوري ذخيره مي كند كه شرايط را براي جابجايي از يك رايانه قديمي به يك رايانه جديد آسانتر مي سازد. در هر دو سيستم بايد دستور داده شود تا عمل خاموش شدن انجام گيرد. خاموش كردن ويندوز از سوي بخش استارت و با انتخاب شات داون صورت مي گيرد. لينوكس نيز مي تواند با دستور شات داون خاموش شود. دستور شات داون مي تواند با خاموش كردن فوري سيستم همراه باشد و يا رايانه را در زماني داده شده در آينده خاموش كند.

پیش بینی می شود لینوکس آینده ای روشن داشته باشد! به دلیل رايگان بودن که باعث بيشتر شدن كاربر آن میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X