تکنولوژی کلودینگ

تکنولوژی کلودینگ

تکنولوژی کلودینگ به ارائه خدمات محاسباتی درخواستی مثل برنامه ها ، ذخیره سازی و پردازش نیرو گفته می شود و معمولاً از طریق اینترنت این خدمات ارائه میشوند .

شما احتمالاً هر روز از برنامه های مختلف مبتنی بر ابر استفاده می کنید. شما هر وقت پرونده ای را از طریق وب به همکار خود می فرستید ، از یک برنامه تلفن همراه استفاده می کنید ، یک تصویر بارگیری می کنید ، یک نمایش Netflix را تماشا می کنید یا یک بازی ویدیویی آنلاین انجام می دهید ، از راه حل های کلودینگ   بهره مند می شوید . همه این سرویس ها در فضای کلودینگ ذخیره می شوند و در برخی از فضای دیجیتالی وجود دارند .

برای اکثر مشاغل ، رایانش کلودینگ به معنای بهبود همکاری و بهره وری و همچنین ،کاهش قابل توجه هزینه است . این به معنای محافظت بهتر از داده ها ، بهبود در دسترس بودن و دسترسی گسترده به فناوری های پیشرفته است .

پنج ویژگی تکنولوژی کلودینگ

1.سلف سرویس درخواستی: هر زمان که به آن نیاز داشتید می توانید از آن استفاده کنید و هزینه استفاده را پرداخت کنید. شما یک حساب ایجاد می کنید یا ارائه دهنده خود را انتخاب می کنید و خدمات شما در هر زمان در دسترس شما هستند. در پایان ماه فقط برای آنچه استفاده کرده اید صورتحساب دریافت می کنید. این فرم ذخیره و دسترسی به داده های شما ، به شما امکان کنترل کامل میزان استفاده و صرف منابع را می دهد.

 1. دسترسی به شبکه: شما باید بتوانید از طریق وب با استفاده از هر دستگاهی به اتصال اینترنت دسترسی داشته باشید.در هر کجا که باشید ، داده های کلودینگ شما از طریق مرورگرهای وب و همچنین از طریق لپ تاپ یا دستگاه های تلفن همراه قابل دسترسی خواهند بود. دلیل این امراین است که زیرساخت اصلی آن شامل سرورهای مختلف است.
 2. جمع آوری منابع: چندین نفر می توانند فضای یکسانی را داشته باشند و منابع را می توان در صورت لزوم ، اختصاص و توزیع کرد. شما می توانید در هر کجای دنیا باشید و همچنان به اندازه دیگران دسترسی مساوی داشته باشید ، به شرط آنکه به اینترنت دسترسی داشته باشید.
 3. قابلیت ارتجاعی سریع: ابر می تواند تا حد ممکن رشد کند بدون اینکه بر روی هیچ یک از کاربران یا اطلاعات آنها تأثیر بگذارد. به عنوان مثال ، اگر کسب و کار شما بیشترین میزان بازدید را دارد ، تکنولوژی کلودینگ می تواند برای پاسخگویی به همه درخواست های جدید گسترش یابد.
 4. خدمات اندازه گیری شده: شما می توانید تعداد دفعات استفاده مردم از ابر را بررسی کنید. بسیاری از ارائه دهندگان خدمات تکنولوژی کلودینگ با استفاده از الگوی پرداخت همزمان کار می کنند تا اطمینان حاصل کنند که مشتریانشان چیزی را که برای آن پرداخت می کنند دریافت می کنند یا نه.

ابرعمومی و خصوصی در تکنولوژی کلودینگ

ابرعمومی

سرویس های تکنولوژی کلودینگ عمومی برای سیستم های توسعه و وب سرورها بهترین هستند. این نوع ابرها مقرون به صرفه هستند ، زیرا بیشترین کارکرد مدل پرداخت را انجام می دهد. شما به ازای تعداد ساعاتی که برای استفاده از ابر نیاز دارید ، پرداخت می کنید و می توانید هر زمان کار خود را تمام کردید از آن خارج شوید. هیچ تعهدی وجود ندارد که شما را ملزم به پرداخت بیش از نیاز خود کنید.

ابرخصوصی

ابرهای خصوصی همان چیزی را که نامشان نشان می دهد یعنی حریم خصوصی ، را  ارائه می دهند.لازم نیست فضای دیجیتال خود را با شخص دیگری به اشتراک بگذارید. سیستم عامل های تکنولوژی کلودینگ خصوصی معمولاً در داخل ساخته می شوند و متعلق به شما و تجارت شما هستند. آنها همچنین می توانند در یک مرکز داده شخص ثالث پیکربندی شوند و همچنان سطح بالایی از حریم خصوصی را فراهم می کنند.

سازمان های بزرگتر و مشتریانی که نگران امنیت هستند ابرهای خصوصی را ترجیح می دهند. دلیل این امر در درجه اول این است که این ابرها بیشتر ، از نمونه های عمومی خود دفاع می کنند. شرکت هایی که نیاز به محافظت از اطلاعات حساس مانند داده های مشتری دارند ، به ابرهای خصوصی اعتماد می کنند.

اگر از ابر خصوصی استفاده می کنید ، می دانید چه کسی به داده ها دسترسی دارد . می دانید کسی تغییراتی ایجاد کرده است یا نه و می داند در مواقع اضطراری چه کاری باید انجام دهد. شما کنترل کاملی بر آنچه برای ابر رخ می دهد را دارید و نگران این نیستید که برخی از فروشندگان شخص ثالث تغییراتی ایجاد کنند که بر شما تأثیر منفی بگذارد.

ابر ترکیبی در تکنولوژی کلودینگ

ابرهای ترکیبی بهترین هستند. اگر از ابر ترکیبی استفاده می کنید ، می توانید یک پایگاه داده داخلی را کنترل کرده و در صورت لزوم از ابر عمومی استفاده کنید. ممکن است مواردی وجود داشته باشد که شما نیاز به انتقال داده ها و برنامه ها از ابر خصوصی به ابر عمومی داشته باشید ، مانند تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده ، خاموشی و بلایای طبیعی .

شما می توانید تمام وظایف غیر حساس را در ابر عمومی حفظ کنید و از داده های اساسی در ابر خصوصی محافظت کنید. توانایی انتقال یکپارچه اطلاعات برای بازیابی بلایای مبتنی بر ابر و جلوگیری از ، از دست رفتن اطلاعات بسیار مناسب است .

صرف نظر از اینکه شرکت شما چقدر بزرگ است یا در چه صنایعی فعالیت می کند ، همیشه یک راه حل در تکنولوژی کلودینگ وجود دارد که متناسب با نیاز شما باشد. قبل از تصمیم گیری وقت بگذارید و مزایا و معایب هر یک را مقایسه کنید .

نمونه هایی از خدمات تکنولوژی کلودینگ

ذخیره سازی ابر

نگهداری اسناد اساسی در محل ذخیره سازی آنلاین ، دسترسی به آنها را برای همه آسان می کند. ذخیره سازی ابر برای مشاغل کارمندی که همه آنها برای انجام کار خود نیاز به کسب اطلاعات مشابه دارند ، امری حیاتی است. تکنولوژی کلودینگ همکاری و کارایی را در بین سازمانها افزایش می دهد. فضای ذخیره سازی کلودینگ برای استفاده شخصی نیز مفید است زیرا می توانید مدارک لازم خود را در وب سرور نگه دارید تا بعداً به آن دسترسی پیدا کنید. فقط باید به Google Docs یا OneDrive نگاه کنید. برای ویرایش صفحات گسترده یا خواندن پرونده هایتان دیگر نیازی به حمل یک درایو فلش ندارید.

پشتیبان گیری از ابر

پشتیبان گیری از پرونده ها در فضای کلودینگ کارآمدترین روش برای اطمینان از در دسترس بودن آنها است. راه حل های پشتیبان گیری کلودینگ چندین نسخه از پرونده ها را ایجاد می کند و داده ها را در مکان های مختلف ذخیره می کند. به این ترتیب ، در صورت خراب شدن یکی از سرورهای کلودینگ خود یا ارائه دهنده ، دیگر لازم نیست نگران باشید که پرونده های شما از بین می روند.

پست الکترونیک

مردم هر روز حدود 105 میلیارد ایمیل ارسال می کنند. میلیون ها خبرنامه ، سلام و یادآوری به صندوق ورودی افراد در سراسر جهان راه می یابند. هیچ یک از اینها بدون زیرساخت های تکنولوژی کلودینگ امکان پذیر نیست.

هوش تجاری

در دسترس بودن سیستم های BI مبتنی بر ابر ، انقلابی ترین تغییرات را در مشاغل ایجاد کرده است. سیستم های پیچیده تجزیه و تحلیل ، پردازش و گزارش دهی داده ها از طریق اینترنت و با قیمت کم در دسترس هستند. یک مجوز واحد ، بدون نیاز به نصب طولانی یا راه اندازی ، می تواند به چندین کاربر منتقل شود.

مزایای تکنولوژی کلودینگ

تکنولوژی کلودینگ آنقدر کاربرد دارد که شمردن همه آنها تقریباً غیرممکن به نظر می رسد. هر شرکتی به طریقی دیگر می تواند برای خدمات کلودینگ کاربردی پیدا کند .

1.همیشه ذخیره سازی در دسترس است

یک بار دیگر ، ابر ، راهی آسان برای نگهداری تمام داده های لازم شما فراهم می کند. می توانید فضای ذخیره سازی کلودینگ را با قیمت پایین اجاره کرده و متناسب با خواسته خود مقیاس بندی کنید. دیگر نیازی به استفاده از هارد دیسک اکسترنال یا ساخت مرکز داده داخلی ندارید .

2.راه حل های بازیابی فاجعه

هنگام وقوع فاجعه به محافظت از داده ها نیاز دارید. جلوگیری از اتلاف هرچه بیشتر داده ها از نظر زمان ، هزینه و کارایی بسیار مهم است. تکنولوژی کلودینگ بسیار سریعتر و مقرون به صرفه تر از آن است که راه حل های سنتی بتوانند ارائه دهند .

گاهی اوقات ، بهترین راه برای مقابله با یک فاجعه ، آمادگی قبلی برای آن است. همیشه باید سناریوهای بدترین حالت را در نظر داشته باشید زیرا بیشتر حوادث فاجعه بار برنامه ریزی نشده اند. قبل از رایانش کلودینگ ، باید نوارها و درایوهای مختلف را توزیع و جمع آوری کنید و سپس داده ها را به یک مکان مرکزی منتقل کنید .

سایر مزایای تکنولوژی کلودینگ

1.صرفه جویی در هزینه

برای نگهداری اطلاعات مهم خود دیگر نیازی به خرید یک هارد دیسک اکسترنال ندارید. شرکت ها می توانند با انتقال نمونه های سیستم عامل مجازی در ابر ، سالانه تا 43٪ پس انداز کنند. علاوه بر این ، ابر به شما امکان دسترسی به کارکنان متخصص ، سیستم های امنیتی پیشرفته و سخت افزار و نرم افزار پیشرفته را می دهد .

2.به روز رسانی مداوم

این نرم افزار به طور مداوم در حال بهبود است تا امنیت ، کارایی ، سرعت ، قابلیت و اطمینان را افزایش دهد. از طرف دیگر ، سخت افزارهای به روز شده برای لذت بردن از پیشرفت های اخیر نیاز به خرید دستگاه جدید دارند. به روزرسانی های نرم افزار سازگار بوده و معمولاً به هیچ هزینه اضافی نیاز ندارند .

3.تداوم فعالیت

اطمینان از فعالیت تجاری در صورت بروز یک فاجعه برای اکثر سازمانها یک چالش قابل توجه است. تکنولوژی کلودینگ راه حل های بهبودی در برابر بلایا و تداوم تجارت را ارائه می دهد. برای فعال نگه داشتن داده ها و برنامه های خود می توانید به آن تکیه کنید حتی اگر یک فاجعه از نظر جسمی به تجارت شما وارد شود. با داشتن یک برنامه تداوم تجاری ثابت و راه حل های مناسب ابر ، می توانید اثرات اختلالات احتمالی را به حداقل برسانید .

4.امنیت داده ها

داده های خود را ایمن نگه دارید و مطمئن شوید که به دست اشتباه نمی افتد. پشتیبان گیری از ابر یک راه حل ایده آل برای اطمینان از تداوم تجارت و همیشه در دسترس بودن پرونده های شما است. همه ابرها دارای درجه ای از رمزگذاری ، بازدارندگی و انطباق هستند . اما ابرهای خصوصی بیشترین امنیت را از خارج دارند . حتی در این صورت نیز باید مراقب حملات داخلی باشید .

انواع سرویس های تکنولوژی کلودینگ

زیرساخت به عنوان سرویس(Laas ) :

در خرید مراکز داده یا سرورهای فیزیکی صرفه جویی می کنید. شما همانطور که می روید هزینه پرداخت می کنید و فقط تا زمانی که نیاز به خدمات دارید یا از آن استفاده می کنید پرداخت می کنید.سرویس Laas در تکنولوژی کلودینگ به شما امکان می دهد بسته به تقاضای خود مقیاس خود را به سرعت تنظیم کنید .

بستر به عنوان یک سرویس 🙁 PaaS )

هر آنچه برای برنامه های شغلی خود نیاز دارید را دارد. این برنامه با زیرساخت هایی مانند شبکه ، ذخیره سازی آنلاین و سرورها ، همچنین سیستم های مدیریت پایگاه داده ، ابزارهای توسعه و سایر موارد ارائه می شود. PaaS برای کمک به ایجاد ، آزمایش ، توسعه و به روزرسانی برنامه شما طراحی شده است .

نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS  ) :

هر زمان که برنامه جدیدی را برای تلفن خود بارگیری می کنید ، همان چیزی را که میخواهید دریافت می کنید. شرکت ها نرم افزار خود را ایجاد و توسعه می دهند و سپس آن را به خریداران می دهند. شرکت هایی مانند Autodesk ، Lending Club ، Microsoft و IBM همگی از SaaS درآمد کسب می کنند .

  تکنولوژی کلودینگ برای تجارت

 • پیش بینی شده بود که هزینه های تکنولوژی کلودینگ جهانی تا سال 2020 به 390 میلیارد دلارخواهد رسید .
 • 92٪ از کل داده ها درسال2020 در ابر قرار دارند .
 • شاخص جهانی سیسکو تخمین زده بود که 74٪ از کل بارهای ابری حجم کار SaaS ، 17٪ IaaS و 8٪ PaaS تا سال 2020 باشد .
 • زیرساخت های ابر عمومی 68٪ داده های ابر را ذخیره می کنند و ابرهای خصوصی 32٪ داده های ابر را ذخیره می کنند .
 • بازار تخصصی شبکه
 • 16 مهر 1399
 • 221 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X