در زمینه شبکه اصطلاحات بسیاری وجود دارد که باید با هر یک به خوبی آشنایی پیدا کرد. هر مقوله به موارد خاصی می پردازد و وجود آنها نیز لازم است. بنابراین باید با آنها آشنایی پیدا کرد و تا در این زمینه اطلاعات کافی داشت.

یکی از این دست اصطلاحات اکسس پوینت است. اکسس پوینت ابزاری برای توسعه شبکه در سازمان ها و ادارات به شمار می رود و بیشترین کاربرد آن در سالن هایی با متراژ بالا و تعداد زیادی راهرو است. Access point به زبان ساده، اینترنت سیمی را با استفاده از کابل LAN دریافت و به صورت بی سیم در اختیار دستگاه های مجهز به فناوری وایرلس قرار می دهد.

تجهیزاتی مانند سوئیچ شبکه ، روتر و هاب می توانند ارتباط شبکه را به اکسس پوینت منتقل کنند. حتی چند اکسس پوینت می توانند با یکدیگر تشکیل شبکه دهند و به این ترتیب هر طبقه از یک سازمان یا اداره با استفاده از یک روتر و چند اکسس پوینت تحت پوشش کامل شبکه وایرلس قرار می گیرد.

اکسس پوینت (Wireless Access Point) که به معنی نقطه دسترسی می باشد است و شبکه های وایرلس مورد استفاده قرار می گیرد. به ابن تجهیزات شبکه یه صورت اختصاری AP یا WAP هم می گویند که در شبکه های کامپیوتری به تجهیزاتی گفته می شود که عملکردشان شبیه به سویچ شبکه های کابلی در شبکه های بیسیم است. این تجهیزات این امکان را می دهد که از طریق آنها بتوانید چندین سیستم کامپیوتری را از طریق شبکه وایرلس به همدیگر متصل کنید. به شبکه های محلی که با استفاده از اکسس پوینت ها به هم متصل می شوند به جای LAN عبارت های Wireless LAN یا WLAN هم می گویند.

Access Point یک عملکرد مرکزی دارند که تمامی سیگنال های رادیویی را دریافت و ارسال می کنند و در اکثر مواردی که در شبکه های کامپیوتری است سیگنال های Wi-Fi نیز شامل می شود. معمولا از اکسس پوینت ها در شبکه های کوچک و یا شبکه های عمومی اینترنتی برای ایجاد HotSpot استفاده می شود. مودم ADSL که احتمالا شما در خانه خود آن را دارید در نظر بگیرید. آنتنی که در کنار آن قرار دارد در واقع یک AP است که از لحاظ فنی به آن Wireless Router گفته می شود.

اکسس پوینت چه تفاوتی با اکستندر دارد؟

در نتیجه هیچ محدوده مرده ای در محل مورد نظر باقی نمی ماند، اما توسعه دهنده محدوده حتما باید پیش از Dead Zone نصب و راه اندازی شود. از سوی دیگر محدودیت در تعداد اکستندر قابل نصب و افت قدرت سیگنال به ازای هر اکستندر اضافی که به شبکه متصل می شود، از دیگر نقاط ضعف اکستندر در مقابل اکسس پوینت به شمار می روند.

از سوی دیگر اکستندر ها به طور معمول نمی توانند بیش از 20 دستگاه کلاینت را تحت پوشش قرار دهند و از این جهت برای کاربرد سازمانی و اداری به هیچ وجه مناسب نیستند. در نقطه مقابل، اکسس پوینت ها به سادگی تا 60 دستگاه کلاینت را پشتیبانی می کنند. همچنین در صورتی که از اتاقی به اتاق دیگر نقل مکان کنید، Access point همان کانکشن اصلی را به شما ارائه می دهند، در نتیجه اتصال به اکسس پوینت جدید مورد نیاز نیست.

به این ترتیب اگر شما مدیر یا ناظر یک شرکت بزرگ باشید، بدون نگرانی بابت قطع شدن ارتباط با شبکه به تمام اتاق ها و واحد ها سرکشی می کنید. اکسس پوینت‌ ها به صورت کلی در دو نوع Indoor (قابلیت استفاده داخل ساختمان) و Outdoor (قابل استفاده در محیط های بیرونی) تولید می شوند که هر کدام برای هدفی خاص طراحی و به تولید می رسند.

با تمام این تفاسیر اکسس پوینت در شبکه نقش بسیار مهمی دارد و کاربردی محسوب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X