• از کابل اترنت استفاده کنید

با همه گیر شدن استفاده از تکنولوژی وایرلس، برخی اوقات این نکته فراموش می شود که کابل ها هنوز وجود دارند. همیشه قرار نیست از Wi-Fi استفاده کنید. معمولا برای برقراری ارتباط به مودم، نوع اتصال از طریق کابل به اتصالات بی سیم ارجحیت دارد. سرعت ارتباطی کابل بالاتر و پایداری آن بیشتر است و همچنین تحت تاثیر دستگاه های دیگر نیز قرار نمی گیرد. در کل، برای دستگاه هایی که نیاز به حداکثر سرعت اینترنت دارند (مانند کنسول های بازی و دستگاه های پخش زنده) استفاده از کابل پیشنهاد می شود.

 

  • کانال یا باند را عوض کنید

سیگنال Wi-Fi به چندین کانال تقسیم می شود. روتر شما از کانال Wi-Fi خاصی برای ارتباط با دستگاه های اطراف خود استفاده می کند و اگر در نزدیکی شما همسایه هایی وجود داشته باشند که از روترهایی با همان کانال Wi-Fi استفاده کنند، ممکن است همه چیز به سرعت با مشکل مواجه شود. متصل شدن به یک کانال متفاوت می تواند مشکل را برطرف کند. هر روتر با توجه به ویژگی هایی که دارد به طور متفاوتی این مشکل را حل می کند. در تنظیمات دستگاه قسمتی وجود دارد که می توان از طریق آن کانال را تغییر داد. در صورتی که موفق به یافتن این مورد نشدید از دستورالعمل های موجود در دفترچه راهنما و یا اینترنت استفاده کنید. از آنجاییکه کانال های 1، 6 و 11 تداخل کمتری با دستگاه های دیگر دارند می توانند گزینه خوبی برای شما باشند.

اکثر روترهای امروزی از تکنولوژی دو باند استفاده می کنند که اطلاعات را در بازه 2.4 GHz و 5 GHz ارسال می کنند. اگر تنظیمات روتر شما اجازه دهد، می توانید به هر دستگاه مشخصی یکی از این دو فرکانس را اختصاص دهید. باند فرکانسی 5 GHz سرعت اینترنت بالاتری به شما می دهد، هر چند که نسبت به باند 2.4 GHz محیط کمتری را پوشش می دهد.

 

  • روتر خود را ارتقا دهید

روترها به طور قابل ملاحظه ای از لحاظ کارایی و قیمت با یکدیگر متفاوت هستند. اما در این مورد خاص، ارتقا به منظور افزایش مسافت پخش Wi-Fi است. اگر خانه بزرگی دارید احتمالا نیاز به روترهایی دارید که با رپیترها جفت شوند و اطلاعات را به دورترین نقطه خانه شما ارسال کنند. خانه ها و آپارتمان های کوچک نیازی به سیستم های پیچیده ندارند و به راحتی ارتباط را برقرار می کنند.

برای خانه های بزرگ، ما شبکه Mesh را پیشنهاد می کنیم که در آن چندین روتر در اطراف خانه شما به یکدیگر متصل می شوند. از انواع سیستم های شبکه Mesh می توان به The Eero Wi-Fi system با قیمت حدود 250$ و Netgear Orbi system با قیمت 287$ اشاره کرد.

 

  • از تقویت کننده Wi-Fi استفاده کنید

اگر تنظیمات روتر شما محدود است و نمی خواهید هزینه زیادی بپردازید از تقویت کننده وایرلس استفاده کنید. این تقویت کننده به سوکت های دیواری متصل شده، به شبکه بی سیم متصل می شود و آن را تقویت می کند. گزینه های بسیاری برای تقویت کننده های بی سیم وجود دارد. از جمله می توان به مدل  Linksys AC1900 یا مدل Netgear EX7300 اشاره کرد.

 

 

  • روتر خود را جا به جا کنید

آیا مودم در نزدیکی شما قرار دارد؟ دیوارها، قفسه ها و حتی کتابخانه ها می توانند بر روی سیگنال Wi-Fi تاثیر منفی بگذارند. جا به جایی روتر به صورت فیزیکی می تواند باعث افزایش سرعت انتقال اطلاعات شود. هر چند این مورد بستگی به خانه محل زندگی شما دارد، اما تا جایی که می توانید سعی کنید مودم را در گوشه های خانه و یا در قفسه ها قرار ندهید. مودم هر قدر در مرکز خانه باشد بهتر است.

در واقع هدف این است که وسایل مهم در نزدیکی روتر باشند و لوازمی که دارای اهمیت کمتری هستند دارای فاصله بیشتری باشند. اولویت بندی کردن دستگاه هایی که نیاز به اینترنت وایرلس دارند نقش مهمی را در افزایش سرعت اینترنت شما بازی می کنند.

 

  • کامپیوتر شخصی خود را بررسی کنید

این مورد مخصوص کامپیوترها است: اگر دائما سرعت اینترنت کامپیوتر و یا لپ تاپ شما کم است، اما سایر دستگاه ها سرعت اینترنت قابل قبولی دارند پس به احتمال زیاد مشکل از کامپیوتر شخصی شما است. برای ردیابی مشکل، Task Manager و یا Activity Monitor را باز کنید و ببینید کدام برنامه در پس زمینه شما در حال اجرا است. برخی از نرم افزارهای خاص ممکن است در حال آپدیت خودکار باشند، در صورتی که شاید اصلا نیازی به آپدیت آنها وجود نداشته باشد. اگر این برنامه ها همواره در حال آپدیت باشند می توانند باعث کندی اینترنت شما شوند. پس بهتر است که جلوی آپدیت خودکار آنها گرفته شود.

 

 

  • اتصال دستگاه های بدون استفاده را از مودم قطع کنید

قطع کردن دستگاه های اضافی کمک بسیاری به شبکه داخلی شما می کند. هنگامی که چندین دستگاه بخواهند به یکباره به مودم متصل شوند ممکن است شبکه با مشکل مواجه شود. هر دستگاهی را که می توانید از طریق اترنت به مودم متصل کنید، دستگاه های بی استفاده را قطع کنید و مطمئن شوید که فقط به دستگاه هایی اینترنت می دهید که واقعا به اینترنت احتیاج دارند. روترهای خوب پیشنهاد می دهند که دستگاه های خود را اولویت بندی کنند. این کار باعث می شود که مثلا کاربری که از کنسول بازی استفاده می کند توسط شخصی که در حال تماشای فیلم در فیسبوک است دچار وقفه نشود چرا که اولویت بالاتری را به آن اختصاص داده ایم.

 

  • بر روی Wi-Fi خود رمز بگذارید

شاید نیازی به یادآوری این نکته نباشد ولی بهتر است که بر روی مودم وایرلس خود رمز ورود بگذارید. این موضوع باعث جلوگیری از ورود هکرها به تنظیمات روتر و خرابکاری احتمالی آنها می شود. همچنین ممکن است که همسایه های شما به روتر متصل شوند و از پهنای باند شما استفاده کنند که قطعا باعث کندی سرعت اینترنت شما خواهد شد. مطمئن شوید که از پروتکل رمزگزاری AES برای امنیت روتر خود استفاده می کنید.

 

  • روتر خود را ریسارت کنید

شاید یکی از اولین پاسخ هایی که به ذهن افراد می رسد ریستارت کردن روتر، کامپیوتر و یا هر دستگاه الکترونیکی دیگری باشد. حال سوال این است که آیا واقعا تاثیر دارد؟ بله ممکن است جواب دهد و مشکل قطعی اینترنت شما را برطرف کند. این سوال از شرکت معتبر Netgear پرسیده شد و آنها به سادگی پاسخ دادند: احتمالا خیر! آقای Sandeep Harpalani معاون خط تولید شرکت Netgear می گوید که ریستارت کردن روتر را اصلا پیشنهاد نمی کند مگر در زمانی که با موضوعاتی همچون تغییر باند فرکانسی مثلا از 2.4 GHz به 5 GHz مواجه شوید.

 

  • با ISP خود تماس بگیرید

اگر شما تمامی موارد فوق را رعایت کردید ولی همچنان با مشکل سرعت اینترنت مواجه بودید، با ارائه دهنده اینترنت خود تماس برقرار کنید، ممکن است آنها پیشنهاداتی را برای شما داشته باشند و یا شاید نیاز به پشتیبانی فنی به منظور رفع مشکل های سخت افزاری داشته باشید.

برچسب‌ها,

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X