امروزه شبکه های اینترنت به صورت کابلی یا بی سیم دردسترس افراد قرار می گیرد. شبکه کابلی از موانع و معایب بیشتری نسبت به شبکه وای فای یا بی سیم برخوردار است و بنابراین در فعالیت های مختلفی این دو نوع شبکه مورد استفاده قرار می گیرد.

طبیعی است نحوه وصل شدن دستگاه‌های مورد استفاده ما به شبکه بی اهمیت نباشد. اغلب ما به منظور وصل شدن سیستم های کامپیوتری به شبکه جهانی اینترنت دو راه داریم، اولین آنها ارتباط بی سیم از طریق فناوری WiFi است. ارتباط کابلی نیز که عموماً به عنوان «اترنت» (Ethernet) شناخته می‌شود، دومین راه موجود برای وصل شدن به اینترنت است. اما به راستی کدام یک از این دو سریع‌تر است؟

بدیهی است فناوری ارتباط بی سیم از اقبال بیشتری برخوردار است، چراکه دیگر خبری از کابل‌های دست و پا گیر نیست. اما هنگامی که بحث سرعت به تنهایی مطرح می‌شود، دستیابی به یک اتفاق نظر بسیار دشوار است. علی رغم اینکه WiFi یک پروتکل ارتباطی جدیدتر و به روزتر است و پهنای باند اسمی آن می‌تواند بیشتر از ارتباط کابلی 100 مگابیتی رایج باشد، اما در حقیقت عوامل متعددی بر سرعت نهایی آن تأثیر می‌گذارند که باعث می‌شوند همیشه سریع‌تر نباشد.

برای فعالیت صنعتی آیا کابل شبکه مفیدتر است یا وای فای 

مشکل اصلی شبکه‌های بی سیم که باعث می‌شود سرعت آنها از ارتباط کابلی پایین‌تر باشد، اشباع کانال‌ها و تعداد بسیار بالای کانکشن های پیش‌فرض است که باعث می‌شود سرعت ارتباط بی سیم ناپایدار و معمولاً پایین‌تر باشد.

در کنار آنچه که گفته شد، تأثیر ساختار محیط را هم اضافه کنید، برای نمونه دیوارهای بتنی باعث افت چشمگیر قدرت سیگنال‌ها و در نتیجه آن کارایی می‌شوند که خود از حداکثر سرعت قابل دست یابی با ارتباط WiFi می‌کاهد. می‌توان گفت هرچه که فرکانس شبکه بی سیم مورد استفاده شما بالاتر باشد، شدت جذب سیگنال‌ها توسط اجسام و موانع بیشتر است.

بدیهی است آنچه که گفته شد در استفاده‌های معمول چون وبگردی چندان محسوس نیست اما هنگامی که فعالیت‌های سنگین‌تر و وابسته به سرعت ارتباطی؛ نظیر پخش ویدئو، بازی آنلاین، به اشتراک گذاری فایل یا استریم محتواهای با کیفیت بالا می‌پردازید، بیشتر نمایان می‌شود. همچنین در کاربردهای صنعتی و ایجاد ارتباط میان دستگاه های صنعتی از قبیل جت پرینتر، تسمه نقاله، ترازوهای صنعتی با سیستم کنترل مرکزی سرعت و کیفیت بسیار با اهمیت است، یکی دیگر از مزایای ارتباط کابلی، تاخیر پایین تر است که در استفاده هایی چون گیمینگ آنلاین به خوبی خود را نشان می دهد.

هرچند ممکن است برخی از شما روترهایی با پشتیبانی از استانداردهای ارتباطی پرسرعت چون 802.11ac داشته باشید، اما اگر ساده بخواهیم بگوییم شانس اینکه در عمل از ارتباط کابلی کُندتر باشد بسیار بالا است. به طور خلاصه می‌توان گفت اغلب مواقع در عمل سرعت ارتباط کابلی بیشتر از WiFi است، به ویژه اگر از مودم‌ها و روترهای معمولی یا لپ تاپ‌های معمولی استفاده می‌کنید که از استانداردهای ارتباطی قدیمی‌تر بهره می‌گیرند. حتی اگر شبکه بی سیم شما در هر دو سمت منطبق بر استاندارد 802.11ac هم باشد، هنوز می‌تواند از ارتباط کابلی مبتنی بر استاندارد Ethernet 2.5 کُندتر باشد. در حقیقت ارتباط کابلی بسیار پایدار از ارتباط بی سیم است و بسیار کمتر از عوامل بیرونی تأثیر می‌پذیرد.

  • مهتاب جهاندار
  • 27 خرداد 1399
  • 277 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X