اگر هنوز از یک دیسک سخت سنتی در حال چرخش بر روی رایانه خود استفاده می کنید ، دیگر این مورد را از دست می دهید. تعویض آن برای یک درایو حالت جامد (SSD) یکی از بهترین به روزرسانی هایی است که می توانید از نظر سرعت بخشیدن به رایانه انجام دهید. سریعتر بوت می شود ، برنامه ها بلافاصله راه اندازی می شوند و بارگیری بازی ها دیگر طولانی نمی شود.

اگر می خواهید می توانید ویندوز را از ابتدا دوباره نصب کنید و با یک سیستم تمیز و جیر جیر جدید را شروع کنید. گرچه این کار ساده تر به نظر می رسد اما در واقع خیلی دردسر است. کپی کردن درایو باعث می شود که شما خیلی سریعتر کار کنید ، به شرطی که این دستورالعمل ها را دنبال کنید.

SSD خود را به برق وصل و راه اندازی کنید

SSD خود را به آداپتور SATA به USB وصل کنید ، سپس آن را به رایانه متصل کنید. اگر یک درایو کاملاً جدید باشد ، احتمالاً در File Explorer مشاهده نمی کنید که درایو در آن ظاهر شود ، اما نگران نباشید. ابتدا فقط باید مقداردهی اولیه شود. منوی Start را باز کنید و “partitions” را در کادر جستجو تایپ کنید. روی گزینه “ایجاد و قالب بندی پارتیشن های دیسک سخت” کلیک کنید و مدیریت دیسک باز می شود. به شما پیشنهاد می شود که درایو را با استفاده از جدول پارتیشن GPT یا MBR مقداردهی اولیه کنید.

من از GPT برای SSD خود استفاده می کنم ، زیرا من یک کامپیوتر مدرن با سیستم عامل UEFI دارم. اگر رایانه شخصی قدیمی تر با BIOS سنتی دارید ، ممکن است لازم باشد از جدول پارتیشن MBR استفاده کنید. اگر مطمئن نیستید ، مدل خاص رایانه شخصی یا مادربرد خود را جستجو کنید تا ببینید از کدام نوع سیستم عامل استفاده می کند.

اگر از شما خواسته نشده است که درایو را مقداردهی کنید ، و آن را در مدیریت دیسک نمی بینید ، دوباره بررسی کنید که به درستی به رایانه شما متصل است و یا محفظه یا داک روشن است (در صورت لزوم).

پس از مقدار دهی اولیه درایو ، باید ببینید که درایو در قسمت پایین Disk Management به عنوان فضای اختصاصی نشان داده نمی شود. روی آن کلیک راست کنید ، New Simple Volume را انتخاب کنید و Next را از طریق ویزارد کلیک کنید تا یک حجم جدید ایجاد کند که کل درایو را اشغال کند. اینکه این جلد چگونه به نظر می رسد خیلی مهم نیست. ما فقط نیاز به یک حجم بر روی دیسک داریم تا AOMEI آن را ببیند. Disk Management را ببندید و به مرحله بعدی بروید.

هارد دیسک خود را کلون کنید

AOMEI Backupper را باز کرده و گزینه Clone را در نوار کناری سمت چپ کلیک کنید. از آن فهرست ، Disk Clone را انتخاب کنید (نه System Clone ، که یک ویژگی فقط Pro است). ویژگی Disk Clone رایگان تمام آنچه برای این فرآیند نیاز داریم است. درایو C: خود را به عنوان دیسک منبع خود انتخاب کنید.

بر روی Next کلیک کنید ، سپس بر روی SSD خود کلیک کنید تا آن را به عنوان دیسک مقصد انتخاب کنید – باز هم بسیار مراقب باشید که دیسک مناسب را در اینجا انتخاب کنید ، زیرا پاک شده و رونویسی می شود – و دوباره روی Next کلیک کنید.

حتی اگر SSD کوچکتر از هارد دیسک فعلی شما باشد ، AOMEI میزان صدا را متناسب با آن تغییر می دهد. شما نباید به مشکلی بر بخورید ، مگر اینکه درایو منبع شما اطلاعات بیشتری از آنچه در SSD جدید جای دارد ، داشته باشد.

سرانجام ، خلاصه ای از عملیات آینده به شما داده می شود که می توانید آخرین بار دوباره آن را بررسی کنید. کادر SSD Alignment را در قسمت پایین ، که به شما اطمینان می دهد بهترین عملکرد را از SSD خود دارید ، علامت بزنید و روی دکمه Start Clone کلیک کنید.

صبر کنید … و صبر کنید ، و صبر کنید

بسته به بزرگ بودن دیسک ها ، این کار ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. بنابراین کمی از نتفلیکس دیدن کنید و مدتی دیگر برگردید. پس از اتمام ، روی دکمه “پایان” کلیک کنید. شما باید SSD جدید خود را در File Explorer مشاهده کنید ، همراه با تمام داده های شما.

برای درایوهای بزرگتر: پارتیشن خود را گسترش دهید

اگر اندازه SSD شما یک اندازه یا کوچکتر از هارد دیسک قدیمی است ، همه کارها باید با مراحل شبیه سازی انجام شود و می توانید به مرحله بعدی بروید.

اگر با این وجود به یک SSD با فضای بیشتر از درایو قدیمی خود ارتقا پیدا کردید ، باید یک کار دیگر انجام دهید. حجم ویندوزی که در SSD کپی کرده اید به همان اندازه ای است که در هارد دیسک اصلی وجود دارد و باید آن را گسترش دهید تا بقیه دیسک را اشغال کند. نسخه Pro Backupper به شما امکان می دهد این کار را در طی فرآیند شبیه سازی انجام دهید ، اما نیازی به پرداخت هزینه نیست – ابزار دیگر AOMEI به نام دستیار پارتیشن می تواند این کار را به صورت رایگان انجام دهد.

نسخه استاندارد و دستیار Partition را نصب کنید و به دیسک های پایین پنجره نگاه کنید. باید ببینید که یکی از درایوهای شما – در مورد من ، دیسک 2 که درایو D: را نگه داشته است – در انتها یک دسته فضای اختصاصی ندارد. این SSD جدید ما است و درایو D: (یا هر حرفی که روی سیستم شما گذاشته باشد) همان حجم است که می خواهیم گسترش دهیم. ممکن است حجم های دیگری را روی دیسک مشاهده کنید – اینها پارتیشن های بوت و بازیابی هستند و بهتر است فعلاً آنها را دست نخورده بگذارید.

روی آن صدا کلیک کنید و دکمه Merge Partitions را در نوار کناری انتخاب کنید. کادر Unallocated را در کنار درایو D: تیک بزنید و OK را بزنید. شما باید طرح جدید را در پنجره دستیار پارتیشن AOMEI مشاهده کنید و برای اعمال تغییرات می توانید روی دکمه اعمال در گوشه بالا سمت چپ کلیک کنید.

SSD خود را نصب کنید

بعد ، رایانه خود را خاموش کنید. وقت آن است که آن SSD را برای همیشه در رایانه خود نصب کنید. اگر یک لپ تاپ دارید که فقط دارای یک اسلات هارد است ، باید هارد قدیمی خود را برداشته و SSD خود را جایگزین کنید. این در هر لپ تاپ کمی متفاوت است. اگر یک رایانه رومیزی با بیش از یک شیار هارد دیسک دارید ، می توانید هارددیسک قدیمی خود را به عنوان فضای ذخیره سازی اضافی بگذارید و فقط SSD خود را در کنار آن نصب کنید.

از درایو جدید خود راه اندازی مجدد کنید

پس از پایان نصب SSD ، باید به رایانه خود بگویید تا از آن استفاده کند. (این ممکن است در لپ تاپ های فقط یک درایو لازم نباشد ، اما اگر در هنگام راه اندازی مشکلی دارید ، می تواند در برخی از رایانه ها به شما کمک کند.) رایانه خود را روشن کرده و تنظیمات BIOS / UEFI آن را وارد کنید – این در هر رایانه کمی متفاوت است ، اما معمولاً در صفحه بوت چیزی مانند “برای وارد کردن تنظیمات DEL را فشار دهید” می گوید ، بنابراین می خواهید کلید مربوطه را هنگام راه اندازی فشار دهید.

از آنجا به دنبال گزینه های راه اندازی BIOS خود باشید. بسته به رایانه شما این موارد در نقطه دیگری قرار دارند ، اما اگر آنها را پیدا کنید ، می خواهید گزینه تغییر توالی بوت را انتخاب کنید. SSD خود را از لیست به عنوان اولین درایو بوت انتخاب کنید ، سپس برای ذخیره کردن ، به منوی اصلی BIOS بروید و تنظیمات خود را ذخیره کنید.

رایانه شما دوباره راه اندازی می شود و اگر همه چیز خوب پیش برود ، باید سریعتر از گذشته شما را به ویندوز بازگرداند. File Explorer را باز کنید و بررسی کنید که SSD شما در واقع درایو C: است. اگر همه چیز خوب به نظر برسد ، شما آماده لک شدن هستید و رایانه شما بدون نیاز به نصب مجدد چیزی ، باید احساس خسته کننده تر شود.

منبع

  • مهتاب جهاندار
  • 13 آذر 1399
  • 334 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X