چه کسی می خواهد برای نجات باتری لپ تاپ خود به یک پریز برق سریع فشرده شود؟ این سرگرم کننده نیست ، مخصوصاً با این که هرکسی این روزها در گوشه و کنار خانه مشغول کار و یادگیری از خانه است ، ممکن است در آن نزدیکی سوکت مناسبی نداشته باشد. خوشبختانه لپ تاپ های مدرن بسیار کارآمدتر از مدل های قبلی هستند. امروزه حتی لپ تاپ های ارزان قیمت و جایگزین دسک تاپ و برخی از شخصیت های بازی با یک بار شارژ می توانند بیش از هشت ساعت دوام آورند. دستگاه های فوق قابل حمل اغلب 14 ساعت یا بیشتر دوام می آورند.

هنوز هم ، حقیقت ناخوشایند این است که باتری موجود در رایانه شخصی یا لپ تاپ شما دوام نخواهد آورد تا زمانی که سازنده تبلیغ می کند مگر اینکه به برخی از عوامل اصلی توجه کنید: تنظیمات برق ، تعداد برنامه هایی که در حال اجرا هستید ، حتی دمای اتاقی که در آن کار می کنید. خبر خوب این است که هیچکدام از اینها برای مرتب سازی به کار زیادی احتیاج ندارد ، همین که بدانید کدام تنظیمات را باید تنظیم کنید. بیایید نگاهی به بالاترین بازده و کمترین تلاش برای استفاده بیشتر از باتری لپ تاپ خود بیاندازیم.

برنامه های خاصی را که انرژی زیادی مصرف می کنند ببندید

برنامه ها و فرآیندهای مختلفی که روی سیستم شما اجرا می شوند ، باتری را با سرعت بیشتری جویدن می دهند و احتمال دارد که شما به طور فعال از همه مواردی که در حال حاضر روی رایانه شخصی شما در حال اجرا است استفاده نمی کنید. در ویندوز 10 ، برنامه تنظیمات اولین قدم برای یافتن برنامه های مصرف انرژی است.

برای مشاهده لیست برنامه هایی که بیشترین مصرف برق را دارند ، “در نوار جستجوی ویندوز 10” “ببینید کدام برنامه ها روی عمر باتری شما تأثیر می گذارند” تایپ کنید. اگر برنامه ای را مشاهده کردید که به ندرت از برق زیادی استفاده می کنید ، مطمئن شوید که آن را می بندید. غالباً ، اینها برنامه هایی هستند که در پس زمینه باز کرده و آنها را فراموش کرده اید ، مانند Spotify یا Adobe Reader.

در مرحله بعد ، “در هنگام شروع ویندوز ببینید” کدام پردازش ها به طور خودکار شروع می شوند “را در نوار جستجو تایپ کنید. با این کار زبانه Start Task Manager باز می شود ، که لیست برنامه های کاربردی موجود به محض راه اندازی رایانه شخصی شماست. غیرفعال کردن هر چیزی با نامی مانند “دستیار بارگیری” یا “راهنما” معمولاً بی خطر است. به عنوان مثال ، مگر اینکه مرتبا لیست پخش ، آهنگ یا آلبوم Spotify را از لینکهای یک مرورگر وب باز کنید ، می توانید Spotify Web Helper را غیرفعال کنید.

برای انجام برنامه های مشابه پاکسازی در macOS ، کاربران و گروه ها را جستجو کنید ، سپس بر روی برگه ورود موارد کلیک کنید ، در اینجا لیستی از برنامه هایی را که هنگام راه اندازی Mac خود در پس زمینه اجرا می شوند ، پیدا خواهید کرد.

تنظیمات گرافیکی و صفحه نمایش را تغییر دهید

اگر پردازنده گرافیکی قدرتمندی در لپ تاپ خود دارید ، می توانید اطمینان حاصل کنید که فقط بازی ها یا سایر برنامه های گرافیکی نیاز به استفاده از آن دارند ، در حالی که با استفاده از سیلیکون کارآمدتر پردازنده گرافیکی برای پردازش گرافیک ، هر چیز دیگری می تواند بدست آورد. اگر سیستم شما از گرافیک Nvidia GeForce استفاده می کند ، کنترل پنل GeForce را باز کنید (که معمولاً در قسمت اعلانات ویندوز در سمت راست نوار وظیفه مشاهده می شود) ، سپس روی برگه تنظیمات برنامه کلیک کنید تا هر برنامه را به یک تراشه مخصوص پردازش گرافیک اختصاص دهید . تراشه گسسته GeForce را به بازی ها و برنامه های ویرایش عکس و فیلم مانند Adobe Photoshop و Premiere اختصاص دهید ، در حالی که سایر موارد را به تراشه یکپارچه اختصاص می دهید.

برای انجام یک کار مشابه در Mac ، Energy Saver را جستجو کنید و مطمئن شوید که گزینه “تغییر خودکار گرافیک” علامت خورده است. شما مانند کنترل پنل GeForce بر روی هر برنامه همان نوع کنترل دقیق را ندارید ، بنابراین در مورد اینکه کدام برنامه از کدام شتاب دهنده گرافیکی استفاده کند ، باید به قضاوت macOS اعتماد کنید.

مراقب جریان هوا باشید

بیشتر لپ تاپ ها اکنون باتری های لیتیوم-پلیمری دارند که به مراتب کمتر از باتری های یک دهه پیش نیاز به تعمیر و نگهداری دارند ، به لطف پیشرفت های نرم افزاری و سیستم عامل به اندازه نوآوری در خود فناوری باتری. برای کالیبره کردن دیگر نیازی به تخلیه کامل باتری به طور منظم نیست و همچنین نباید نگران باشید که تخلیه کامل باتری به لپ تاپ شما آسیب می رساند.

با این وجود باید مراقب گرما باشید که باعث از بین رفتن باتری می شود. بزرگترین مشکلات ناشی از انسداد فیزیکی درگاههای تهویه است. جمع شدن گرد و غبار یکی از مشکلات است که می توانید با تمیز کردن دریچه ها و فن لپ تاپ از این مشکل خلاص شوید. اما مسئله ای که بیشتر متوقف می شود ، استفاده از لپ تاپ روی بالش یا پتو است که هم می تواند مانع فن تهویه شود و هم گرما را حفظ می کند خارج از سیستم فقط با استفاده از لپ تاپ خود فقط روی سطوح محکم مانند میز یا میز که جلوی جریان هوا یا خنک شدن را نمی گیرد و مانع آن می شود ، از این کار خودداری کنید.

منبع

برچسب‌ها
  • مهتاب جهاندار
  • 19 آبان 1399
  • 369 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X