قطعا شاید در ابتدا از نظر شما روتر و مودم یکی باشند اما در علم شبکه چنین نیست و مودم یا روتر دو دستگاه با کاربری یکسان نیستند. این پرسش همیشه ذهن کاربران را مشغول کرده چه تفاوتی بین مودم و یک روتر وجود دارد و چگونه باید آنها را از یکدیگر تشخیص داد.

ما در این مطلب ابتدا هر یک را معرفی کرده و سپس تفاوت های میان این دو مدل را بیان می کنیم.

مودم به چه نوع دستگاهی گفته می شود؟

سیم های تلفن قابلیت انتقال داده های دیجیتال را ندارند و اینجا بود که اهمیت وجود یک مبدل حس می‌شد.  به ساده ترین تعریف؛ مودم یا modulator–demodulator دستگاهی است که از آن برای تبدیل داده های دیجیتال به آنالوگ و بلعکس استفاده می‌شود. رایانه های ما داده ها را به صورت دیجیتال تولید و منتقل می‌کنند اما برای انتقال این داده ها به شبکه و ISP، نیاز به یک مبدلِ دیجیتال به آنالوگ داریم که مودم ها این عمل را انجام می‌دهند.

از طرفی پس از عبور داده های تبدیل شده به آنالوگ از سیم های مخابراتی و رسیدن به ISP، دوباره آنجا نیاز به یک مبدل آنالوگ به دیجیتال داریم که تبدیل این داده را هم مودم ها بر عهده گرفته اند. مودم را می‌توان یک پل، برای ارتباط داده دیجیتال و آنالوگ دانست. به طور خلاصه مودم های خانگی، وسایلی هستند برای دریافت و ارسال داده بین رایانه و دیگر دستگاه های منزل شما و ISP ارائه دهنده اینترنت.

مودم ها انواع گوناگونی دارند از جمله:

  • مودم DSL
  • مودم 3G/4G
  • مودم کابلی
  • مودم فیبر نوری یا GPON

روتر به چه نوع دستگاهی گفته می شود؟

تا اینجا با مفهوم مودم آشنا شدیم. اما روتر چیست؟ اگر بخواهیم مانند قسمت قبل به توضیح ساده و قابل فهم بپردازیم، روتر ها وظیفه دریافت اینترنت از مودم و اشتراک گذاری آن میان دستگاه ها در خانه شما را دارند. شاید این تعریف کمی شما را گیج کند.

بهتر است کمی عملی تر ادامه مقاله را پیش ببریم. مودم های خانگی امروزی در واقع مودم-روتر هستند و قابلیت های هر دو دستگاه را دارند اما از فکر مودم درون خانه خود بیرون بیایید. در اغلب شرکت های بزرگ، برخلاف منزل شما، مودم و روتر دو دستگاه جداگانه هستند. این دو دستگاه از طریق اتصالات به یکدیگر متصل می‌شوند.

مودم اینترنت را از ISP دریافت می‌کند و آن را به روتر منتقل می‌کند، سپس روتر آن را به صورت بی سیم (WIFI) و یا با استفاده از LAN و کابل شبکه، در میان دیگر دستگاه ها به اشتراک می‌گذارد.

نکته مودم-روتر به چه دستگاهی گفته می شود؟

مودم-روتر، دستگاهی است که از ادغام مودم و روتر به وجود آمده است. این دستگاه ها برای کانفیگ و متصل شدن به شبکه اینترنت دردسر کمتری را به همراه دارد و همینطور فضای کمتری را اشغال می‌کنند، به همین دلیل بیشتر در شبکه های خانگی و اداری مورد استفاده قرار می گیرد. اما یکی از مشکلاتی که متوجه آنهاست این است که در صورت خرابی یکی از این دستگاه ها، نمیتوان به تنهایی آن را تعمیر کرد و باید کل دستگاه را تعمیر یا تعویض کرد.

برچسب‌ها, ,
  • مهتاب جهاندار
  • 20 خرداد 1399
  • 338 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X