شرکت معتبر Qualcomm از نخستین چیپ مجهز به Wi-Fi 6E خود رونمایی کرد. چند هفته پیش که از استاندارد Wi-Fi 6E به عنوان مهمترین تکنولوژی سال 2020 یاد شد، کسی تصورش را نمی کرد که به این سرعت به مرحله اجرایی برسد. به جرات می توان گفت که از تاریخ 8 خرداد 1399 پا به عصر Wi-Fi 6E گذاشته ایم.

در حقیقت، بر اساس آنچه که 9to5Mac و Verge گزارش داده اند، Qualcomm رسما از اولین چیپ خود که از استاندارد Wi-Fi 6E پشتیبانی می کند، رونمایی کرد. آقای VK Jones مدیر عامل شرکت کوالکوم می گوید که این تکنولوژی به طور مشخص در گوشی های هوشمند جدید به یکی از پر سرعت ترین تکنولوژی های انتقال اطلاعات تبدیل خواهد شد.

از این چیپ ها در دو نوع محصول استفاده خواهد شد، اولین مورد گوشی های هوشمند است که احتمالا باید در اواخر سال جاری میلادی منتظر آن باشیم و دیگری در روترها است که به زودی عرضه خواهند شد. در حال حاضر شایعه ای مبنی بر ارائه نخستین گوشی های هوشمند مجهز به Wi-Fi 6E در سال 2021 مطرح شده است. اما درباره روترها می توان گفت که چندین شرکت در حال کار بر روی نخستین محصولات خود هستند و به زودی روترهایی با ویژگی مطرح شده به تولید انبوه خواهد رسید.

 

 

چیپ های جدید کوالکوم که از خانواده FastConnect به حساب می آیند دارای نام های FastConnect 6700 و FastConnect 6900 می باشند که از لحاظ تئوری دارای حداکثر سرعت 3Gbps و 3.6Gbps هستند. این چیپ ها توانایی یکپارچه شدن با پردازنده های سری Snapdragon 865 را دارند که البته از Wi-Fi 6E پشتیبانی نمی کند. برای روترها چهار مدل چیپ با نام های 610، 810، 1210 و 1610 عرضه خواهد شد که از نظر تئوری دارای سرعت 5.4Gbps تا 10.8Gbps خواهند بود.

در هر صورت، باید یادآوری کنیم که حرف E در عبارت Wi-Fi 6E مخفف کلمه ” Extended ” و به معنای ” توسعه یافته ” است. در حقیقت ما داریم درباره استانداردی با قدرت عملکرد 5.925GHz تا 7.125GHz صحبت می کنیم که هدف آن افزایش کارایی و کاهش تاخیر است. گرچه، باید به این نکته اشاره کنیم که نسبت به چگونگی پیاده سازی آن در سطح جهانی اندکی شک و تردید وجود دارد. برخی از متخصصین اذعان کردند که ممکن است شرایط برای همه یکسان نباشد. به عنوان مثال طیف دامنه ای اختصاص یافته به چین و اروپا با باند فرکانس 6GHz ممکن است در مقایسه با ایالت متحده آمریکا متفاوت باشد. به زودی خواهیم دید…

برای آشنایی با تکنولوژی نوظهور Wi-Fi 6 این مقاله را مشاهده کنید.

برچسب‌ها, , ,

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X