هوش مصنوعی گوگل

یا تابحال به این فکر کرده اید که موتور های جستجوی معروف مانند گوگل،بینگ و… چگونه نتایج دقیق مد نظر شمارا نمایش میدهند؟
در سال های گذشته تکنولوژی هوش مصنوعی فراز و نشیب های زیادی داشته و یکی از اصلی‌ترین پایه‌های پیاده سازی موتورهای جستجو است. از تصحیح کلمات اشتباه املایی گرفته تا پیشبینی این که یک کاربر چه چیزی را میخواهد جستجو کند. بطور کلی میتوان گفت که هوش مصنوعی، جستجو در وب را برای کاربران بسیار آسان تر کرده است. گوگل نیز یکی از محبوب‌ترین موتورهای جستجویی است که از هوش مصنوعی استفاده میکند. اما هوش مصنوعی دقیقا چگونه این کار را میکند؟

BERT چیست و چگونه باعث متوجه شدن جستجوهای شما توسط گوگل میشود؟

BERT درواقع مخفف Bidirectional Encoder Representations from Transformers می‌باشد. همانطور که می‌دانید در زمینه گفتگو و زبان، انسان‌ها یک نوشته را بهتر از هوش مصنوعی درک میکنند. همین موضوع سبب شده تا گوگل از BERT استفاده کند و این مسئله را بهبود بخشد. بطور کلی مدل BERT از یک شبکه عصبی برای فهم بهتر درخواست‌های کاربر استفاده می‌کند. گوگل BERT را بصورت یک فناوری منبع باز ایجاد کرده و هرکسی می تواند از این فناوری برای ایجاد سیستم پاسخگویی به سوالات خود استفاده کند.

مدل BERT هنگام بجای پردازش تک به تک کلمات یک جمله، تمامی کلمات آن را در نظر میگیرد. کلماتی مانند “for” و “to” برای سیستم دارای درک بهتری است. این امر بطور چشم‌گیری تجربه جستجو را برای کاربران بهتر می‌کند، زیرا جستجوی کاربر به شکل انسانی درک میشود. درواقع شما میتوانید بیشتر بصورت طبیعی و محاوره‌ای نتایج بهتری را جستجو کنید.

تصحیح املایی گوگل(Google spell check) از هوش مصنوعی استفاده می‌کند

یکی از قابلیت‌های مهم که مورد توجه کاربران است، تصحیح املایی کلمات گوگل(Google spell check) است. این قابلیت گوگل به کمک هوش مصنوعی کلمات شما را تصحیح می‌کند. به شیوه‌ی خود باعث بهبود نتایج موتور جستجو می‌شود. برای پیاده‌سازی این قابلیت گوگل، از شبکه عصبی مصنوعی استفاده شده است.

شبکه عصبی مصنوعی شبکه ای از گره(node)های به هم پیوسته است. مشابه آنچه در مغز انسان ها بین سیناپس‌ها و نورون‌های عصبی صورت میگیرد.

به کمک این هوش مصنوعی و شبکه عصبی، گوگل میتواند هر گونه غلط املایی که شما تایپ میکنید را تشخیص داده و تصحیح کند. اما ممکن است بصورت 100% دقیق نباشد. اما بسیار بهتر از نسخه‌های اولیه آن است.

تصحیح املایی - هوش مصنوعی گوگل

هوش مصنوعی در گوگل مپز (Google Maps)

Google Maps در حال حاضر پرکاربرد ترین سرویس مسیریابی است و ویژگی‌های بسیاری از آن از هوش مصنوعی استفاده میکند. برای مثال به به‌روزرسانی سریع وضعیت ترافیک در نقشه یا قابلیت نمای زنده(Live view) می‌توان اشاره کرد. Google Maps حتی امکان پیدا کردن دوستانتان از طریق نقشه میدهد.

از قابلیت‌های مهم‌تر گوگل در این زمینه قابلیت busyness می‌باشد. برای مثال اگر یک کافه را در گوگل جستجو کنید، اطلاعاتی درباره میزان شلوغی در حال حاضرِ آن را به شما ارائه میدهد. این آمار در بیشتر موارد دقیق است. چون گوگل از الگوریتمی مبتنی بر هوش مصنوعی و داده‌های موقعیت مکانی برای بدست آوردن این اطلاعات استفاده می‌کند.

از دیگر ویژگی‌های جذاب Google Maps ادغام این هوش مصنوعی در دوران همه گیری کووید-19 است، چون اکثر مردم از در حال حاضر به علت همه گیری ویروس کرونا ازدحام جلوگیری می‌کنند.

 

علاوه بر این ویژگی‌ها  ویژگی دیگری مثل Live view(نمای زنده) است که از هوش مصنوعی برای راهنمایی دقیق شما در مناطق داخلی مانند داخل فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های راه آهن و مراکز خرید استفاده می‌کند. بدون هوش مصنوعی، این عمل تقریبا ناممکن بود.هوش مصنوعی در گوگل مپز

هوش مصنوعی و یادگیری عمیق گوگل در پردازش تصاویر

یکی از کاربردی ترین ویژگی‌های دیگر گوگل امکان جستجوی تصویر است. هرگونه عبارت جستجویی که برای گوگل داشته باشید با کلیک برروی بخش تصاویر به راحتی می‌توانید عکس‌های مرتبط با عبارت جستجوی خود را ببینید.

با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری عمیق، گوگل حتی می‌تواند اطلاعات مربوط به عکس را پیدا کند. برای مثال اگر مکانی برای پیک نیک در نزدیک خود جستجو کنید. تصویری با فضای سبز یا حوضچه‌ای مرتبط با جستجوی شما ظاهر میشود. با کلیک روی آن عکس، گوگل اطلاعاتی متناسب با عکس را به شما ارائه میدهد. برای مثال این محل در کجا واقع شده است.

 

همچنین بخوانید:

ربات منحصربفرد ایلان ماسک معرفی شد

 

هوش مصنوعی در Google Lens

Google Lens از سرویس‌های دیگر و بسیار مفید گوگل است. این سرویس به شما کمک می‌کند تا با دوربین خود، اشیاء را تشخیص دهید و کارهای بسیار دیگری انجام دهید. از کاربردهای دیگر این برنامه، ترجمه، انتخاب متن روی شیء و همچنین اشیاء مشابه است که همگی به کمک هوش مصنوعی کار می‌کنند.

علاوه بر تمامی این کاربرد‌های گوگل لنز به کمک هوش مصنوعی، Google Lens همچنین به شما امکان می دهد متن دست نویس را در کلیپ بورد گوشی خود کپی کرده یا حتی آن را مستقیماً در رایانه خود paste کنید.

در برنامه Google Photos نیز ایجاد نسخه های سینمایی سه بعدی از عکس های شما و همچنین ویژگی Memories نیز از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. این برنامه این امکان را دارد تا با استفاده از عملکرد تشخیص چهره با استفاده از هوش مصنوعی، تصاویر افراد خاصی را جستجو کنید.

جستجوهای بهتر با گوگل

با توجه به قدرت گوگل در هوش مصنوعی و نقش قدرتمند آن در بهبود نتایج، همچنان برخی از سوالات در جستجوها توسط گوگل به درستی درک نمی‌شوند.

  • saleh at
  • 5 شهریور 1400
  • 85 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X