در اغلب موارد، وسایل و اسباب و اثاثیه‌ی خاصی در خانه هستند که به دلیل نزدیکی بیش‌ازاندازه به مودم، ارتباط وای فای را مختل می‌کنند. در ادامه با دشمنان اصلی وای فای در گوشه و کنار خانه آشنا خواهیم شد و می‌خواهیم ببینیم چطور می‌توانیم بهتر از مودم‌مان استفاده کنیم.

۱- سطوح و اثاثیه‌ی فلزی

فلز یک ماده رسانا است، یعنی جریان برق را به خود جذب می‌کند. ازآنجایی‌که مودم از خود امواج الکترومغناطیس منتشر می‌کند، هر سطح یا جسم فلزی‌ای در خانه مانع از پخش امواج می‌شود. اگر می‌خواهید بدون هیچ مشکلی به اینترنت وصل شوید، مودم را درجایی دور از وسایل فلزی قرار دهید.

۲- دیوارهای آجری و سنگی

بعضی دیوارها جلوی عبور امواج وای فای را می‌گیرند. سنگ مرمر، سیمان، بتون، گچ و آجر، از رایج‌ترین مصالحی هستند باعث اختلال در اتصال به اینترنت می‌شوند. به همین دلیل است که در خانه‌های دوطبقه، اینترنت دریکی از طبقات بسیار ضعیف است. برای حل این مشکل، مودم را درجایی قرار دهید که میان شما و دستگاه دیواری وجود نداشته باشد.

۳- آینه

همان ماده‌ای که به ما این امکان را می‌دهد که بازتاب خود را درون آینه ببینیم، سیگنال‌های منتشره از مودم را هم بازتاب می‌دهد. آینه مثل یک دیواره عمل می‌کند و اینترنت را دچار نوسان می‌کند. آینه اگر در نزدیکی مودم قرار بگیرد، می‌تواند باعث کاهش و بی‌ثباتی قدرت سیگنال وای فای شود.

۴- یخچال و ماشین لباسشویی

درمجموع، وسایل الکتریکی‌ای که مجهز به لوله‌های گردش آب هستند، رابطه‌ی خوبی با امواج وای فای ندارند. آب می‌تواند مقداری از انرژی امواج بی‌سیم را در خود ذخیره کند، مسئله‌ای که تأثیری منفی بر کیفیت اینترنت می‌گذارد.

TP-LINK TD-W8961N
مودم ADSL

۵- ریسه‌های چراغ‌دار

ریسه‌های چراغ‌دار هم می‌توانند باعث تضعیف امواج وای فای در خانه شوند. این ریسه‌ها تراشه‌های چشمک زنی دارند که یک میدان مغناطیسی ایجاد می‌کنند. این میدان مغناطیسی با امواج الکتریکی‌ای که از مودم منتشر می‌شود، تداخل پیدا می‌کنند. سعی کنید مودم را درجایی دور از ریسه‌های چراغ‌دار بگذارید.

۶- وسایلی که مانیتور کوچکی دارند

مانیتور کوچک این وسایل مانند وای فای، یک تداخل فرکانسی ۲/۴ گیگاهرتزی ایجاد می‌کنند. وقتی دو یا چند وسیله، فرکانس یکسانی از خود انتشار دهند، از هوا به‌جای انتقال امواج، برای ارسال داده به یکدیگر استفاده می‌کنند، مانند آنچه در یک ارتباط بی‌سیم اتفاق می‌افتد. بنابراین سعی کنید وسایلی که مانیتورهای کوچکی دارند را خیلی نزدیک به مودم نگذارید.

۷- اسباب‌بازی‌های کنترلی

اسباب‌بازی‌های کنترلی هم با فرکانس ۲/۴ گیگاهرتز عمل می‌کنند، البته همه‌ انواع آن‌ها چنین تداخل فرکانسی‌ای به وجود نمی‌آورند. درواقع این مسئله به میزان برقی بستگی دارد که اسباب‌بازی برای عملکرد خود به آن نیاز دارد.

۸- مایکروفر

این وسیله هم طیف فرکانسی‌ای شبیه به طیف فرکانسی مورداستفاده در سیگنال وای فای دارد. اگر مودم خود را در نزدیکی مایکروفر گذاشته‌اید، آن را به ارتفاعی بالاتر از محل قرارگیری مایکروفر انتقال دهید. این کار تأثیر منفی مایکروفر بر روی اینترنت شمارا کم می‌کند.

اما چطور ارتباط وای فای بهتری داشته باشیم؟

روش‌های مختلفی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید در خانه‌ خود اتصال بهتری به اینترنت داشته باشید:

 •  با توجه به موارد ذکرشده، محل مناسبی برای قرارگیری مودم انتخاب کنید.
 • مودم خود را به‌روز نگه‌دارید.
 • آنتن تقویتی برای آن بگیرید.
 •  وای فای خود را رمزگذاری کنید و رمز مناسب و پیچیده‌ای برای آن انتخاب کنید که به‌راحتی قابل حدس نباشد.
 • یک دستگاه تقویت وای فای خریداری کنید.
 •  سعی کنید فقط از آخرین و جدیدترین فنّاوری‌های وای فای استفاده کنید.
 •  پهنای باندهایی که در فرکانس ۵ گیگاهرتز عمل می‌کنند معمولاً اتصال سریع‌تری نسبت به بقیه دارند، چون در مقایسه با باند ۲/۴ گیگاهرتز، کانال چندان شلوغی نیست.
 •  مودم خود را از نو تنظیم (ریسِت) کنید. این کار باعث پاک شدن حافظه آن می‌شود و شمارا قادر می‌سازد به‌روزرسانی‌های ارائه‌شده را روی مودم خود نصب کنید.
 • مهتاب جهاندار
 • 8 مرداد 1399
 • 244 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X