یکی از عواملی که بر روی کیفیت اینترنت پرسرعت خانگی شما اثر می گذارد ، نویز خط تلفن می باشد. نویز هرگونه اختلالی است که بر سر راه برقراری ارتباط قرار می گیرد. صداهای نامتعارف، قطع و وصلی خطوط و هر اشکالی که بر سر راه ارتباط قرار بگیرد،برقراری ارتباط موثر را ناکام کرده و انتقال پیام را مختل خواهد کرد. در این نوشتار به بررسی این پرسش می پردازیم که، نویز چیست؟ چرا خط ها نویز دارند؟ و راهکارهایی برای برقراری ارتباطات بهتر اینترنتی و داشتن اینترنت پرسرعت ارائه خواهیم کرد.

نویز خط تلفن چه مشکلاتی برای ارتباطات اینترنتی ایجاد می کند؟

نویز مهمترین مشکلی است که بر سر راه کاربران اینترنت قرار می گیرد. به این ترتیب برقراری ارتباطات با فواصل دور بسیار دشوار خواهد شد. هر انرژی ناخواسته و نامطلوبی که در مسیر انتقال پیام مزاحمت ایجاد می کند و پیام را تغییر می دهد یک نویز است. سیستم های مخابراتی با پالس کار می کنند و نویزها معمولادر سیگنال های اصلی اختلال ایجاد کرده و باعث ابهام در برقراری ارتباط می شود.

پارامتر هایی که باعث برقراری ارتباط موثر و دوری از اختلال می شوند کدام هستند؟

تخلیه بار های الکتریکی گاهی نویز ایجاد می کند، گاهی سرعت پایین اینترنت به خودی خود یک نویز است که مشکلات شبکه داخلی و اختلالات نویز و سیگنال خط می تواند ارتباطات را مختل کند. نویز خط سیگنال می تواند بر کیفیت خط اثر منفی بگذارد و رفع این مشکل در کیفیت ارتباط بسیار موثر است. افزایش میزان نویز خط تلفن بر سرعت اینترنت ADSL هم اثرات منفی باقی می گذارد. به این ترتیب سرعت اینترنت و نویزها ارتباط متقابل دارند.

چند نوع نویز خط تلفن وجود دارد؟

نویزها می توانند انواع و اقسام گوناگونی داشته باشند. برخی از مطرح ترین انواع نویز خط تلفن عبارت اند از:

نویز نقطه ای

یکی از مرسوم ترین انواع نویز است که به مانند لکه های روشن و یا مشکی دیده می شوند. پنهان شدن تصویر و اهداف یکی از اثرات شایع این نوع از اختلال به شمار می آید. این نوع از نویزها معمولا به راحتی آشکار نمی شوند اما پس از تشخیص قابل رفع هستند.

نویز اتمسفر

تخلیه بارهای الکتریکی ابرها می تواند در شکل گیری این نویز تاثیر گذار باشد. تغییرات جوی مثل رعد و برق،بارش و هرگونه تغییرات آب و هوایی می تواند سبب به وجود آمدن این نوع از نویز شود.

نویز رگباری

قطعی ای که به صورت متراکم دیده می شود و پهنای باند را محدود و یا مسدود می کند به نویز رگباری مشهور است.مسدود کردن گیرنده های راداری از نتایج این نوع از اختلال است که البته قابل پیشگیری و رفع هم هست.

نویز مصنوعی

در اماکن عمومی و شهری که جمعیت بیشتری زندگی می کنند این نوع از اختلال بسیار متداول است و ما تقریبا هر روزه با آن سرو کار داریم. حرارت ناشی از پرواز هواپیما و حرکت اتومبیل ها، موتورهای برقی، اطلاعات کلید ها و وجود لامپ ها در شکل گیری این شکل از نویز تاثیرگذار هستند.

در اغلب مواقع یکی از انواع اختلال ذکر شده در بالا در ارتباطات اینترنتی قابل مشاهده است، در شرایط خاص و محدود هم بروز همزمان دوعامل اختلال می تواند ارتباط را مختل کند.

راه های رفع اختلال های ارتباطی و نویز خط تلفن کدام ها هستند؟

هر تلاشی که در جهت رفع عامل اختلال صورت می گیرد می تواند به ارتقای کیفیت ارتباط و رفع نویز کمک کند. راه های مختلفی برای برطرف کردن این اختلالات وجود دارند که به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

قطعی های مکرر اینترنت ADSL یکی از عوارض وجود نویز است .وجود سیم ها و اتصالات بی کیفیت به اختلال ارتباطات می انجامد برطرف کردن این مشکل در موارد بسیاری به رفع اختلال منجر می شود. سیم کشی استاندارد خطوط تلفن هم در رفع مشکلات ارتباطی بسیار تاثیرگذار است. تنظیمات مدولاسیون مودم هم می تواند به ارتقای کیفیت ارتباطات شما تاثیرگذار باشد.

آیا نویزگیر به ارتقای کیفیت ارتباطات کمک می کند؟

استفاده از این ابزار به ویژه در تلفن و مودم در رفع مشکل اختلال تاثیرگذار است. البته به نوع اختلال و عوامل ایجاد آن هم بستگی دارد اما در موارد زیادی خرید یک دستگاه نویز گیر می تواند به رفع مشکل ارتباطی کمک کند.

البته در اختلالات سطح بالا نمی توان انتظار داشت این دستگاه ها تمامی مشکل را رفع کنند.

آیا تغییر شرایط خط سبب بروز نویز می شود؟

پاسخ این سوال مثبت است. اگر قادر به تشخیص عوامل ایجاد نویز خط تلفن نیستید لازم است شرایط خط را بررسی کنید، گاهی تغییر این شرایط می تواند به بروز اختلال و دشواری در برقراری ارتباطات موثر منجر شود. گاهی با تغییر تنظیمات مودم می توان اثرات تغییرات شرایط خط را خنثی کرد و از یک ارتباط باکیفیت راه دور لذت برد. طی سال های اخیر عوامل ایجاد نویز تغییراتی داشته اند امابه موازات آن ابزارهای برطرف کنند اختلالات هم پیشرفت قابل توجهی داشته اند. برقراری ارتباطات باکیفیت در نقاط دور دست یکی از نشانه های این تغییرات مثبت است.

نتیجه گیری

نویز هر عامل اختلال گری است که کیفیت ارتباطات را کاهش داره و مانع برقراری یک ارتباط موثر می شود. بسیاری می پرسند چرا خط ها نویز دارند؟ در پاسخ به این سوال باید عوامل داخلی و خارجی زیادی مورد بررسی قرار گیرندو ضمن تشخیص نوع اختلال روش های متناسب برای رفع آن بکار گرفته شوند.

برچسب‌ها, , ,
  • مهتاب جهاندار
  • 13 مرداد 1399
  • 736 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X