عیب یابی رایانه ای که شروع به کار نمی کند ناامیدکننده است ، اما وحشت از دست دادن داده های شما بسیار بدتر است. اگر نمی توانید رایانه خود را راه اندازی کنید و نسخه پشتیبان ندارید ، هنوز آزاد نشوید. شما چند گزینه محدود برای انتخاب دارید.

همیشه ممکن است هارد دیسک شما خراب یا خراب باشد ، در این صورت بازیابی اطلاعات هزینه بر و غیرممکن است. اما در بسیاری از موارد ، ممکن است رایانه شما به دلایل دیگر راه اندازی نشود: قطع شدن منبع تغذیه ، بخش بوت خراب یا تعداد دیگری از اختلالاتی که داده های مهم شما – عکس ها ، اسناد و غیره را دست نخورده باقی می گذارد. بنابراین اگر نمی‌توانید پی سی را روشن کنید ، احتمالاً وقت آن رسیده است که ببینید این داده ها قابل نجات هستند یا خیر.

دو روش اصلی برای بازیابی آن داده ها وجود دارد: یکی نیاز به کمی دانش نرم افزاری دارد ، در حالی که دیگری به کمی ظرافت سخت افزاری نیاز دارد. هر دو برای کپی کردن داده ها به یک درایو خارجی احتیاج دارند که می توانید هنگام ذخیره یا تعویض رایانه ، فایلهای خود را ذخیره کنید. اگر فوق العاده باتجربه نیستید ناراحت نشوید. تا زمانی که دستورالعمل ها را دقیق دنبال کنید ، می توانید از عهده این کار برآیید.

از طریق درایو USB بوت شوید

ممکن است سخت افزار رایانه شما هنوز در وضعیت مطلوبی باشد ، اما نمی تواند در ویندوز راه اندازی شود. شاید بوت لودر خراب باشد ، یا شاید مشکلات درایور به جای دسک تاپ آشنای ویندوز ، یک صفحه سیاه به شما بدهند. اگرچه هنوز رایانه کار می کند ، می توانید از آن برای راه اندازی در محیط دیگری استفاده کنید که (امیدوارم) بتواند به داده های شما دسترسی پیدا کند.

اگر از رایانه شخصی Windows استفاده می کنید ، می توانید یک درایو USB قابل بوت را با ویندوز روی آن ایجاد کنید تا درایو سخت خود را مرور کنید. یک رایانه شخصی دیگر و یک درایو USB با حداقل 16 گیگابایت فضا بگیرید. در آن رایانه شخصی ، Microsoft’s Media Creation Tool را بارگیری کنید ، آن را اجرا کنید و در صورت درخواست ISO را انتخاب کنید.

سپس ، Rufus را بارگیری کنید ، آن را راه اندازی کرده و درایو USB خود را در بخش “دستگاه” ، ISO Windows خود را در بخش “انتخاب بوت” و Windows To Go را در بخش “Image Image” انتخاب کنید. شروع را کلیک کنید و منتظر بمانید تا روند به پایان برسد. جزئیات بیشتر را می توانید در بخش “Running Rufus” در این راهنما مشاهده کنید. اگر از Mac استفاده می کنید ، Macworld UK دستورالعمل های مشابهی برای اجرای macOS در درایو USB دارد.

پس از پایان کار ، می توانید رایانه خود را دوباره راه اندازی کنید. با ورود به صفحه راه اندازی ، برای ورود به منوی راه اندازی ، باید یک کلید از صفحه کلید خود را فشار دهید – معمولاً به شما نشان می دهد کدام کلید روی صفحه است. به عنوان مثال ، در رایانه من ، باید F11 را در صفحه راه اندازی فشار دهم تا به منوی بوت دسترسی پیدا کنم ، که می توانم درایو USB خود را برای راه اندازی در محیط ویندوز آن انتخاب کنم.

در صورت عدم موفقیت ، می توانید تنظیمات BIOS را نیز انجام دهید، معمولاً با فشار دادن Delete یا F2. به دنبال بخش “Boot Order” باشید ، جایی که می توانید درایو USB خود را به بالای لیست منتقل کنید.

اگر همه چیز خوب پیش برود ، رایانه شما را از طریق آن درایو USB به یک محیط تازه Windows وصل می کند. File Explorer را باز کنید و درایو سخت شما باید در آنجا نشان داده شود ، تمام داده های شما سالم است (به شرطی که درایو شما خراب نباشد). توجه داشته باشید که اگر هارد دیسک شما با BitLocker رمزگذاری شده باشد ، برای اجرای Windows 10 Pro به آن درایو USB احتیاج دارید و برای دسترسی به داده های خود به کلید بازیابی احتیاج دارید – بدون آن ، پرونده های شما برای همیشه از بین می روند.

پس از مشاهده داده های خود ، فقط یک درایو خارجی را متصل کرده و تمام پرونده های مهم خود را به آن بکشید. از آنجا ، می توانید با خیال راحت ویندوز را دوباره نصب کنید یا بدون نگرانی در مورد داده های ارزشمند خود ، مشکلات بوت را برطرف کنید.

هارد را بردارید و آن را در رایانه دیگری امتحان کنید

اگر رایانه شما به هیچ وجه روشن نشود ، نمی توانید همانطور که در بالا توضیح داده شد از درایو USB بوت شوید. با این وجود می توانید هارددیسک را از کامپیوتر جدا کرده و آن را به دستگاه کارگر دیگری متصل کنید تا به داده های خود دسترسی پیدا کنید. برای انجام این کار ، شما به یک کابل SATA به USB ، ایستگاه متصل یا محفظه هارد اکسترنال – به علاوه یک پیچ گوشتی و سایر ابزارهای لازم برای باز کردن رایانه خود – نیاز دارید.

اگر لپ تاپ شما از درایو M.2 به جای درایو استاندارد 2.5 اینچی استفاده می کند ، به آداپتور SATA M.2 به USB یا آداپتور NVMe M.2 به USB نیاز دارید – شاید لازم باشد مشخصات آن را جستجو کنید لپ تاپ خود را ببینید که از آن استفاده می کند (تصاویر موجود در آمازون اغلب نشان می دهد که با کدام نوع درایوها سازگار است ، و می توانید یک فیلم جداسازی قطعات را برای رایانه خود جستجو کنید تا ببینید آیا هارد دیسک با شکل محفظه ای که خریداری می کنید مطابقت دارد یا نه).

صادقانه بگویم ، پیدا کردن آداپتور مناسب دشوارترین قسمت این فرآیند است. باز کردن رایانه شما ترسناک به نظر می رسد ، اما در واقع بسیار آسان تر است. ما نمی توانیم شما را در روند کار در هر دستگاهی راهنمایی کنیم ، اما شما معمولاً می توانید شماره مدل لپ تاپ خود را برای یافتن دستورالعمل جداسازی قطعات در گوگل قرار دهید. این تقریباً همیشه شامل باز کردن چند پیچ ​​در قسمت پایین لپ تاپ و از بین بردن قاب زیرین است ، که به شما امکان دسترسی مستقیم به هارد دیسک یا SSD را می دهد.

در بعضی از لپ تاپ ها ، فضای ذخیره سازی به مادربرد متصل می شود ، در این صورت شانس شما زیاد نیست و باید روش boot-from-USB بالا را امتحان کنید یا آن را برای تعمیر ارسال کنید. اگر میز کار خود را باز می کنید ، این کار آسان تر است ، زیرا شما فقط می توانید از صفحه کناری اسلاید کرده و درایو را از قفس آن خارج کنید – حتی ممکن است به پیچ گوشتی هم نیازی نداشته باشید.

درایو را جدا کنید ، آن را به آداپتور USB خود متصل کرده و آن را به پورت USB رایانه در حال کار متصل کنید. (در حالت ایده آل ، شما می توانید از رایانه ای با همان سیستم عامل استفاده کنید – بنابراین اگر درایو از Mac است ، می خواهید آن را به Mac دیگری متصل کنید.) با هر شانس ، درایو شما باید در File Explorer یا Finder ظاهر شود . سپس می توانید فایل های مورد نیاز خود (یا همه پرونده ها را فقط برای ایمن بودن) انتخاب کرده و آنها را به درایو خارجی بکشید. پس از تهیه نسخه پشتیبان از آنها ، می توانید رایانه خود را تعمیر یا جایگزین کنید ، و دوباره دوباره آنها را روشن کنید و دوباره آنها را بارگیری کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X