اگر فایلی را در ویندوز 10 پاک کردید ، می توانید آن را بازیابی کنید حتی اگر دیگر در سطل آشغال نباشد. ابزار بازیابی اطلاعات شخص ثالث موجود است ، اما ممکن است گران باشد. در عوض ، مایکروسافت یک برنامه خط فرمان به نام Windows File Recovery ارائه می دهد که پرونده های حذف شده را بازیابی می کند. این برنامه که در Microsoft Store موجود است ، به Windows 10 May 2020 Update یا بالاتر نیاز دارد.

Windows File Recovery می تواند عکس ها ، اسناد ، فیلم ها و انواع دیگر پرونده ها را در یک هارد مکانیکی ، SSD ، درایو USB یا کارت حافظه احیا کند. این برنامه از سیستم فایلهای FAT ، NTFS ، exFAT و ReFS پشتیبانی می کند. FAT و exFAT برای کارتهای SD ، درایوهای فلش و درایوهای USB با فضای ذخیره سازی کمتر از 4 گیگابایت استفاده می شود. NTFS معمولاً در درایوهای مکانیکی ، SSD ها ، درایوهای سخت خارجی ، درایوهای فلش و درایوهای USB بزرگتر از 4 گیگابایت استفاده می شود. ReFS در رایانه های Windows Server و Windows Pro برای ایستگاه های کاری استفاده می شود.

حالت های بازیابی فایل

Windows File Recovery سه حالت مختلف بازیابی زیر را ارائه می دهد:

حالت پیش فرض. این حالت با استفاده از جدول اصلی پرونده (MFT) پرونده های از دست رفته را پیدا می کند. MFT نام ، اندازه ، زمان ، تاریخ و سایر جزئیات را برای هر پرونده و پوشه در یک پارتیشن NTFS با استفاده از بخشهای پرونده معروف به File Record Segment (FRS) ، که خلاصه اطلاعات پرونده است ، در خود جای داده است. به همین ترتیب ، حالت پیش فرض هنگامی که MFT و FRS دست نخورده و قابل خواندن باشند ، بهترین عملکرد را دارد ، که باید در هر درایو معمولی کار کند.

حالت بخش این حالت به MFT نیاز ندارد اما به بخشهای پرونده احتیاج دارد. به همین ترتیب ، در صورت بروز هرگونه تخلف در MFT ، این حالت ممکن است مورد نیاز باشد.

حالت امضا این حالت فقط به وجود داده های قابل بازیابی نیاز دارد. انواع فایلهای خاصی را جستجو می کند اما با پرونده های بسیار کوچک به خوبی کار نمی کند. در دستگاه های ذخیره سازی غیر NFTS ، Windows File Recovery فقط از حالت Signature پشتیبانی می کند.

اگر مطمئن نیستید از کدام حالت استفاده کنید ، مایکروسافت توصیه می کند که با حالت پیش فرض شروع کنید. جدول زیر نیز ممکن است در تصمیم گیری به شما کمک کند.

نحوه استفاده از بازیابی فایل ویندوز

ابتدا باید رایانه خود را به Windows 10 May 2020 Update (Windows 10 2004) به روز کنید. برای بررسی ، به تنظیمات> سیستم> درباره بروید. برای مشخصات Windows ، به بخش پایین بروید. اگر شماره نسخه 2004 بالاتر باشد ، بهتر است بروید. در غیر این صورت ، به تنظیمات> به روزرسانی و امنیت بروید. برای بررسی اینکه نسخه Feature به ویندوز 10 ، نسخه 2004 برای رایانه شما موجود است ، روی Check for Updates کلیک کنید. در صورت وجود ، بارگیری و نصب را کلیک کنید.

پس از نصب ویندوز 10 نسخه 2004 ، به صفحه Windows File Recovery در Microsoft Store بروید و برای بارگیری برنامه بر روی Get کلیک کنید. اکنون می توانید با باز کردن Windows File Recovery از میانبر منوی Start ، پرونده های حذف شده را بازیابی کنید. یک پنجره خط فرمان باز می شود تا نحو مناسب استفاده را با دستور و همچنین چند مثال به شما نشان دهد.

نحو اصلی دستور به صورت زیر است: winfr source-drive: destination-drive: [/ switches]. به عنوان مثال ، بگذارید بگوییم شما می خواستید یک فایل حذف شده به نام xyz.docx را که در پوشه Documents در درایو C ذخیره شده است پیدا کنید و نسخه بازیابی شده را در درایو D خود ذخیره کنید. شما می توانید دستور را به عنوان winfr C تایپ کنید: D: / n \ Users \ \ Documents \ xyz.docx.

قبل از اجرای چنین دستوری ، دو شرط وجود دارد. درایوهای مبدا و مقصد باید متفاوت باشد. اگر رایانه شما مجهز به دو درایو نیست ، فقط یک درایو USB را وصل کنید و از آن به عنوان مقصد استفاده کنید. این ابزار به طور خودکار پوشه ای به نام Recovery_ را بر روی درایو مقصد ایجاد می کند ، که از آن برای ذخیره فایل بازیابی شده استفاده می کند. می توانید پوشه دیگری را برای پرونده حذف نشده مشخص کنید، اما بیایید با گزینه پیش فرض همراه شویم.

بعد از تایپ دستور ، این ابزار از شما می خواهد که ادامه دهید. Y را تایپ کنید و سپس ابزار درایو شما را برای فایل حذف شده اسکن می کند. اگر پرونده موجود باشد ، برنامه سعی می کند آن را بازیابی کند. در صورت موفقیت ، برنامه آن را در پوشه Recovery_ در درایو مقصد قرار می دهد. این دستور با پرسیدن اینکه آیا می خواهید پرونده های بازیابی شده را مشاهده کنید ، پایان می یابد. نوع Y را تایپ کنید.

سپس پوشه Recovery و یک فایل RecoveryLog.txt را در درایو مقصد مشاهده خواهید کرد. به دنبال فایل بازیابی شده باشید. اگر نتواند در پوشه Recovery ظاهر شود ، چند گزینه پیش رو دارید. می توانید دوباره امتحان کنید ، و این بار نام پرونده را بدون مکان مشخص کنید ، مانند Winfr C: D: / n xyz.docx. این گزینه کل دیسک سخت شما را جستجو می کند.

اگر هنوز نمی توانید پرونده را پیدا یا بازیابی کنید ، ممکن است بخواهید حالت بخش را امتحان کنید. برای این کار ، یک کلید / r را به دستور اضافه کنید ، مانند winfr C: D: / r / n \ Users \ \ Documents \ xyz.docx.

یک گزینه نهایی حالت Signature است. محدودیت در اینجا این است که فقط انواع خاصی از پرونده ها پشتیبانی می شوند. برای دیدن انواع پشتیبانی شده ، در خط فرمان Winfr / # را تایپ کنید. برای استفاده از این حالت ، یک / x را به دستور اضافه کنید و a / y را برای تعیین نوع پرونده اضافه کنید ، مانند winfr C: D: / x / y: ZIP.

ترفندهای دیگری وجود دارد که می توانید با Windows File Recovery انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر و جزئیات استفاده از برنامه و سوئیچ های مختلف آن ، به صفحه پشتیبانی مایکروسافت در مورد بازیابی پرونده های از دست رفته با ویندوز 10 مراجعه کنید.

منبع

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X