وقتی شما به دنبال کابل شبکه می گردید، ممکن است مدل های Megabits، Cats و Cable کمی باعث سردرگمی شما بشود.  تشخیص اینکه کدامیک از این مدل ها برای شما مناسب است ممکن است تا حدودی برای شما مشکل باشد. ما این مدل ها را با یکدیگر مقایسه کرده ایم و در قالب یک جدول، اطلاعات هر یک از این مدل ها را قرار داده ایم. به شما خواهیم گفت که شیلدها چه کاری انجام می دهند و آیا به آنها احتیاج خواهیم داشت یا خیر. حال سوال اصلی این است که مهمترین فاکتورهای انتخاب کابل مناسب برای خانه یا محل کار چه چیزهایی هستند؟

ساده ترین راه برای انتخاب کابل مورد نیاز این است که اولا بدانید چه مسافتی را می خواهید پوشش دهید و ثانیا اینکه چه کاربردی را در نظر دارید. فرض کنید ملاک ما سرعت اینترنت خانگی باشد. اگر سرعت اینترنت شما چیزی در حدود 1Gbps باشد، کابل های قدیمی هیچ کارایی برای شما نخواهد داشت. اما اگر سرعت اینترنت پایینی دارید (مثلا در حدود 10 یا 20 مگابیت بر ثانیه) هر یک از کابل های Cat5 و یا جدیدتر برای شما مفید خواهد بود.

اگر اطلاعی نسبت به سرعت اینترنت خود ندارید می توانید از سایت Speed test سرعت دانلود و آپلود را مشاهده کنید. با فهمیدن سرعت اینترنت خود، می توانید درک مناسبی از کابل مورد نیاز بدست آورد. اگر سقف سرعت دانلود اینترنت شما در حدود 50 مگابیت بر ثانیه باشد، داشتن کابلی با مشخصه 1Gbps بیش از حد مورد نیاز شما است و اصلا برایتان مناسب نحواهد بود.

حال فرض کنید که سرعت شبکه داخی اولویت بالاتری را نسبت به سرعت اینترنت برای شما دارد. ممکن است کاربران با این مفاهیم آشنا نباشند، اما زمانی که فایل های حجیم را از طریق شبکه منتقل می کنند و یا فایل های تصویری با کیفیت را در شبکه به صورت آنلاین نمایش می دهند متوجه این کاهش سرعت خواهند شد. در اینجا کابل های مناسب برای انتقال فایل می تواند کمک بسیاری به آنها کند. پس اگر تنها سرعت اینترنت برای شما مهم باشد نیازی به چنین کابل هایی نخواهید داشت، بنابراین برای انتخاب کابل شبکه مورد نیاز خود می بایست به کاربرد آن دقت کنید.

نهایتا، به روتر خود دقت کنید. برخی از روترهای ارزان قیمت تنها قادر به پشتیبانی از شبکه هایی با سرعت انتقال 100 مگابیت بر ثانیه هستند، بنابراین کابل های Cat 5 و یا حتی جدیدتر مناسب چنین روترهایی نیستند. با در نظر گرفتن تمامی موارد فوق، احتمالا کابل Cat 6 می تواند مناسب بسیاری از افراد باشد و دیگر نیازی نیست که کاربران خانگی از Cat 5e استفاده کنند.

Cat به چه معناست؟

وقتی به دنبال خرید کابل شبکه هستید، احتمالا کلماتی مانند Cat 5 و یا Cat 6e به گوشتان خورده است. حال سوال این است که واژه Cat به چه معناست؟ Cat مخفف کلمه “Category” و به معنای “دسته” یا “گروه” است و عددی که به دنبالش می آید مشخص کننده نسخه خاصی است که توسط آن کابل پشتیبانی می شود.

قانون کلی این است که هر چه مقدار این عدد بالاتر باشد، سرعت و فرکانس آن نیز بیشتر خواهد بود. از لحاظ تکنولوژیکی، کابل های جدیدتر از پهنای باند بالاتری پشتیبانی می کنند و بنابراین ارتباطات شبکه ای و سرعت دانلود افزایش می یابد.

به یاد داشته باشید که هر چه طول کابل شبکه بلندتر باشد، از سرعت انتقال کاسته خواهد شد. کابل هایی که برای مصارف شخصی خریداری می شوند به ندرت از 100 متر تجاوز می کنند، بنابراین با مشکل کندی سرعت مواجه نخواهند شد.

 

 

Cat 3 و Cat 5

هر دو مدل منسوخ شده اند. ممکن است همچنان Cat 5 را در بعضی مناطق مشاهده کنید اما از آنجاییکه این مدل ها دارای سرعت پایین و قطعی ارتباط نسبتا زیادی هستند، باید از خرید آنها اجتناب کنید.

 

Cat 5e

حرف e نشان دهنده کلمه “enhanced” و به معنای “پیشرفته” است. از لحاظ فیزیکی هیچگونه تفاوتی بین دو مدل Cat 5 و Cat 5e وجود ندارد اما سازندگان Cat 5e، این مدل را تحت قویترین تست های استاندارد قرار دادند تا از انتقال سیگنال های نا خواسته بین کانال های ارتباطی جلوگیری شود. به دلیل هزینه ساخت کم و سرعت بالاتر نسبت به مدل Cat 5، در حال حاضر Cat 5e پر استفاده ترین کابل موجود است.

 

Cat 6

کابل های Cat 6 پهنای باند بیشتری را نسبت به دو مدل Cat 5 و Cat 5e پشتیبانی می کنند. نسبت به مدل های قبل ضخیم تر هستند و اغلب با فویل یا شیلد درهم تنیده پوشیده شده اند. این شیلد از سیم های جفت شده داخلی و نیز از مزاحمت های نویزها محافظت می کند. کابل های Cat 6 تا مسافت 55 متر، سرعتی تا حدود 10 Gbps را از خود عبور می دهند. سرعت بالای آن نسبت به دو مدل قبل باعث شد که قیمت آن نیز نسبت به مدل های قبلی بالاتر باشد.

 

Cat 6a

حرف a نشان دهنده کلمه “augment” و به معنای “تقویت کردن” است. این نوع کابل ها نسبت به مدل Cat 6 پهنای باند دو برابر را پشتیبانی می کنند. همچنین این نوع کابل قادر به ارسال اطلاعات در مسافت های طولانی با سرعت بالاتری نسبت به مدل های پیشین است. Cat 6a دارای شیلد است و به اندازه ای ضخیم و غیر قابل انعطاف است که نویزها تاثیر چندانی بر روی آن نمی گذارند.

 

Cat 7

از آنجاییکه این نوع کابل از تکنولوژی شبکه ای جدیدتری نسبت به کابل های Cat 6 استفاده می کند، بنابراین از پهنای باند بیشتری پشتیبانی می کند، همچنین سرعت انتقال اطلاعات آن نیز بالاتر است. قیمت Cat 7 متناسب با سرعت بالایی که دارد، کمی گران به نظر می رسد. سرعت کابل Cat 7 در محدوده 15 متر به 100 Gbps می رسد، بنابراین برای اتصال مستقیم مودم و روتر به دستگاه ها بهترین انتخاب است. کابل Cat 7 دارای شیلد است و از کانکتور GigaGate 45 بهره می برد.

 

Cat 7a

این نوع کابل به اندازه مدل های قبلی در دسترس عمومی قرار نگرفته است و تنها از سخت افزارهای شبکه ای مخصوصی پشتیبانی می کند. سرعت انتقال آن با مدل Cat 7 تفاوتی ندارد اما پهنای باند آن حدود 50 درصد بهبود یافته است. همین ویژگی باعث افزایش قیمت آن نسبت به مدل Cat 7 شده است.

 

Cat 8

Cat 8 یک تکنولوژی نوظهور است. بنابراین در حال حاضر شما این مدل را در بازار پیدا نخواهید کرد. این استاتدارد تضمین فرکانس تا 2000 مگاهرتز و سرعت 40Gbps را تا مسافت 30 متری می دهد. این فرکانس بالا نیازمند شیلد است، بنابراین شما  کابل Cat 8 بدون شیلد را نخواهید یافت. علاوه بر این، Cat 8 از دو کانکتور مجزا بهره می برد. از لحاظ قیمت می توان گفت که قیمت بالایی دارند، به عنوان مثال 90 سانتی متر از آن حدود 16 دلار می باشد.

در جدول زیر می توانید قابلیت های هر یک از انواع کابل های شبکه را به صورت خلاصه مشاهده نمایید.

 

آشنایی با برخی از اصلاحات مربوط به کابل

TP (Twisted Pairs):

اشاره به این دارد که سیم های درون کابل چگونه درهم تنیده شده اند. Twisted Pairs یک استاندارد صنعتی است و نسبت به کابل کشی فیبر نوری مسافت کمتری را پوشش می دهد و سرعت آن نیز کمتر است.

UTP (Unshielded Twisted Pairs):

این دسته از کابل ها، فاقد شیلد و یا فویل هستند. به این معنی که انعطاف پذیری آنها بالاتر و قیمت آنها ارزان تر است. اما در مقابل کیفیت سیگنال آنها کمتر و نویز آنها بیشتر است.

STP (Shielded Twisted Pairs):

این دسته دارای شیلد هستند. جنس آنها معمولا از مس است، نویز کمتر و کیفیت ارتباطی بالاتری دارند.

FTP (Foiled Twisted Pairs):

این دسته نیز دارای شیلد از نوع فویل هستند که باعث جلوگیری از مزاحمت های نویز می شود و در نتیجه کیفیت ارتباطی بالاتر می رود.

  • 09102216846
  • 18 خرداد 1399
  • 291 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X