یک مادبورد چه مدت سالم می ماند؟ در مورد هارد دیسک ها چطور؟ باقی قطعات کامپیوتر چطور؟. در این مقاله درباره افزایش عمر قطعات کامپیوتر توضیح خواهیم داد.

در دنیای ایده آل، کامپیوتر شما تا زمانی که به آن نیاز دارید دوام می آورد و تنها دلیل برای خرید یک کامپیوتر جدید افزایش عملکرد است. متاسفانه اما این چنین نیست قطعات کامپیوتر می میرند. تعویض ممکن است گران باشد، بنابراین منطقی است که از هر قطعه ای که می توانید بیشترین بهره را ببرید.

مهمترین کاری که می توانید انجام دهید این است که قطعات کامپیوتر شخصی خود را به درستی نگهداری کنید. افزایش طول عمر یک کامپیوتر با نگهداری خوب شروع می شود و به پایان می رسد، به خصوص زمانی که کامپیوتر شخصی را خودتان بسازید. برای شروع، این نکات را در مورد چگونگی افزایش طول عمر قطعات کامپیوتر شخصی خود بررسی کنید.

. مادربورد

 

مادربورد

 

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا باید مادربرد خود را ارتقا دهید. با این حال، بیایید امیدوار باشیم که به جای اینکه مجبور به تعویض مادربورد سوخته خود شوید، داوطلبانه این کار را انجام دهید. همانطور که انتظار دارید، طول عمر یک مادربورد با آمدن نسل جدید افزایش میابد.

چرا مادربردها خیلی سریع می میرند؟

اگرچه هیچ قطعه متحرکی وجود ندارد، اما مادربردها در طراحی بسیار پیچیده و ظریف هستند. مادربورد ها به عنوان نقطه کانونی سیستم هستند، و هر قطع دیگری که خراب بشود، اثرات مخربی روی مادربورد می گذارد.

اندازه‌گیری طول عمر مادربرد نیز دشوار است، زیرا محاسبه عادت‌های کاربر و محیط‌های محلی تقریباً غیرممکن است. با این حال، یک مطالعه Puget Systems در سال 2018 نشان داد که «در حالی که به نظر می‌رسد مادربردها پیچیده‌تر و پیچیده‌تر می‌شوند، نرخ کلی خرابی فقط «2.1 درصد یا حدود 1 از هر 49 مادربرد» بود. نکته مهم این است که این رقم «تقریباً نصف چیزی است که در سال 2017 دیدیم».

بزرگترین دلیل خرابی مادربرد این است که خازن ها به مرور زمان خراب می شوند. گاهی اوقات خازن ها حتی نشت می کنند و به طور بالقوه به سایر قطعات سخت افزاری آسیب می رسانند.

از دیگر دلایل خرابی مادربرد می توان به گرما، استاتیک و رطوبت اشاره کرد.

طول عمر یک مادربرد چقدر است؟

به طور معمول، یک مادربرد می تواند برای مدت طولانی دوام بیاورد. اگر مادربرد به خوبی تمیز نگه داشته شود، می تواند تا 20 سال یا حتی بیشتر دوام بیاورد. چیزی که متوجه می‌شوید این است که سخت‌افزار موجود برای آن مادربرد منسوخ می‌شود و ممکن است لازم باشد به آخرین سخت‌افزار ارتقا دهید، اما خود مادربرد باید به خوبی به کار خود ادامه دهد.

. هارد

 

 

هارد به دو شکل اصلی وجود دارند: هارد دیسک (HDD) و درایوهای حالت جامد (SSD). یک کامپیوتر بدون هارد نمی تواند کار کند، زیرا سیستم عامل در آنجا قرار دارد، بنابراین برای سیستم شما بسیار مهم است. اگر خراب شود، باید در اسرع وقت یک جایگزین تهیه کنید.

چرا هارد دیسک ها و SSD ها خیلی سریع خراب می شوند؟

HDD و SSD هر دو مستعد خرابی هستند، اما به دلایل مختلف.

HDD ها مکانیکی هستند – دارای قطعات متحرک هستند – و به مرور زمان از بین می روند. بشقاب ممکن است خراشیده شود، هارد ممکن است سر خواندن متوقف شود، یا ممکن است قطعات در اثر افزایش برق “فلج” شوند.

یک SSD یا HDD چقدر عمر می کند؟

اکثر SSD ها بسته به استفاده باید حداقل ده سال عمر کنند، و حتی بیشتر. مطالعات در مورد طول عمر SSD معمولاً نشان می دهد که طول عمر 10 ساله محدوده خوبی برای SSD است.

هارد دیسک‌ها به دلیل قطعات متحرک‌شان عمر کوتاه‌تری دارند، معمولاً تا پنج سال استفاده می‌شوند. برخی از درایوها با حداقل استفاده بیشتر دوام خواهند داشت، اما آنهایی که تحت استفاده مداوم هستند، زودتر از کار می‌افتند.

. رم

 

 

RAM برای یک استفاده لذت بخش از کامپیوتر حیاتی است و یکی از اولین بخش هایی است که اگر می خواهید عملکرد رایانه شخصی خود را افزایش دهید باید آن را ارتقا دهید. چقدر نیاز دارید؟ خب، بستگی دارد، اما 8 گیگابایت پایه است، بسیاری از گیمرها و … از سیستم های دارای رم 16 و 32 گیگابایتی استفاده می کنند.

چرا RAM خیلی سریعتر از دیگر قطعات کامپیوتر خراب می شود؟

در شرایط ایدهال، RAM در واقع طول عمر قابل توجهی دارد. مطالعه HardWare.fr در سال 2016 نشان داد که بازده رم بسیار کم است، به میزان 0.20٪ برای Kingston و تا 1.08٪ برای Corsair. که طول عمر بسیار پائیتی می باشد.

 

همچنین بخوانید :

سیستم نام‌گذاری اینتل بر روی پردازنده‌های سری Core

. منبع تغذیه

 

 

یک منبع تغذیه (PSU) برق را به تمام قطعات کامپیوتر شما می رساند. هنگام خرید یک پاور مناسب برای نیازهای خود باید چندین فاکتور را در نظر بگیرید، اما طول عمر یکی از موارد مهم است.

چرا پاورها خیلی سریعتر از دیگر قطعات کامپیوتر خراب می شوند؟

علیرغم تصور، پاورها از نظر طول عمر، در شرایط عالی، فقط اندکی ضعیف تر از ماژول های RAM هستند. HardWare.fr نرخ خراب شدن را بین 0.49٪ برای پاور با بهترین عملکرد و 2.41٪ در شرایط سخت نشان می دهد. مجدداً، گزارش Puget Systems میزان خرابی پاورها را با “نرخ خرابی کل 1.15٪” نشان می دهد.

. فن خنک کننده

 

 

 

احتمالاً به فن های کامپیوتر خود توجه زیادی نکرده اید. زمانی که شما به آنها نیاز دارید می چرخند و زمانی که شما نیاز ندارید از حرکت می ایستند. گاهی اوقات، ما حتی متوجه نمی‌شویم که یک فن از کار می افتد (حداقل، نه بلافاصله!). خوشبختانه، تعویض اکثر فن های خنک کننده کیس نسبتاً ارزان است.

کلام آخر

کاهش روند فرسودگی قطعات کامپیوتر

شکی نیست که برخی از قطعات کامپیوتر سریعتر از دیگری فرسوده می شوند. با استفاده از نکاتی که در این مقاله ارائه شده است، می‌توانید فرسودگی عمومی کامپیوتر خود را مدیریت کنید. خنک نگه داشتن، تمیز کردن گرد و غبار از روی قطعات سیستم، سخت افزار کامپیوتر شما را برای مدت طولانی تری سالم نگه می دارد. علاوه بر این، مراقبت از سخت افزار شما باعث کاهش هزینه ها می شود، زیرا نیازی به تعویض بیت هایی که خراب می شوند نخواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X