در بروز رسانی ios 14.3 اپل از قابلیت جدیدی در عکاسی به نام Pro RAW برای گوشی های آیفون 12 پرو و پرومکس رونمایی کرد. در حالت Pro RAW عکس هایی که ذخیره می شوند اطلاعات بیشتری نسبت به حالت پیش فرض دارند. این ویژگی باعث می شود که کاربر بتواند تصاویر را با کیفیت بهتری ویرایش کند. اپل این قابلیت را به صورت پیش فرض غیر فعال کرده است.

قبل از اینکه روش فعال سازی این ویژگی را بدانید لازم است کمی در مورد حالت عکاسی RAW بدانید

دو فرمت RAW و JPEG اصلی ترین فرمت های عکاسی به حساب می آیند . درحالت عادی هنگامی که به وسیله دوربین دیجیتال یا دوربین گوشی شروع به عکاسی می کنید تصاویر شما با JPEG ذخیره می شوند . از برتری های این نوع عکاسی می توان به فشرده سازی آن اشاره کرد که باعث کم حجم شدن عکس می شود . البته باید این مورد را در نظر داشته باشید که هرچقدر میزان فشرده سازی بیشتر باشد کیفیت عکس نیز کاهش پیدا می کند .

در حالت JPEG علاوه بر فشرده سازی که باعث حذف یکسری از داده ها می شود دوربین به صورت خودکار اقدام به ایجاد تغییرات روی تنظیمات تصاویر که شامل کنتراست و اشباع شدگی و … می باشد می کند . این موارد باعث می شود که ویرایش تصاویر دشوار شود .

در حالت RAW دوربین تصاویر را بدون فشرده سازی ذخیره می کند که این امر باعث می شود هیچ داده ای از عکس حذف نشود و کاربر می تواند به صورت حرفه ای اقدام به ویرایش عکس نماید .

البته از معایب فرمت RAW می توان به حجم بسیار زیاد تصاویر و همچنین عدم استفاده از این فرمت در شبکه های اجتماعی اشاره کرد .

فعال سازی Pro RAW

برای فعال سازی این ویژگی در آیفون 12 پرو و 12 پرومکس کاربران ابتدا باید بروزرسانی iOs 14.3 را نصب کنند . بعد از نصب بروزرسانی به مسیر settings > camera > formats رفته و گزینه Apple Pro RAW را فعال کنید. برای استفاده از این ویژگی پس از باز کردن اپلیکشن دوربین از بالای صفحه آیکن RAW را فعال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X