“بدافزارها” یک سری برنامه ها مخرب هستند که صرفاً برای آسیب زدن به دستگاه شما و یا جاسوسی اطلاعاتتان طراحی شده اند. هدف آن ها هم کامپیوتر ها، گوشی های موبایل و دستگاه های الکترونیکی هستند. اگر دیوایس اندرویدی شما درست عمل نمی کند یا حالت های عجیب و غریبی در آن مشاهده می کنید که شما را مشکوک به ویروسی بودن اندروید کرده است، بهتر است در ادامه با ما همراه باشید تا ابتدا علائم آن را بررسی کرده و سپس برای پاکسازی دستگاه اندرویدتان اقدام کنید.

بدافزارها انواع محتلفی دارند. از ویروس ها و تبلیغات مزاحم گرفته تا تروجان ها و برنامه های جاسوسی یا به اصطلاح اسپایورها (Spyware). این بدافزار ها هدف های متفاوتی دارند، مثل دستکاری اطلاعات شخصی، ایجاد هزینه های گزاف بر روی قبض تلفن همراه شما و … . این گونه بدافزارها می توانند از طریق ایمیل، پیامک، بلوتوث یا یک برنامه آلوده به دیوایس شما وارد شده و عملیات خود را شروع کنند. شاید هم با ارسال لینک های آلوده و ترغیب شما برای کلیک کردن روی آن ها، به اطلاعات خصوصی شما دست پیدا کنند.

ویروس ها می توانند از طریق یک دستگاه، به دستگاه دیگر وارد شده و مانند یک ویروس واقعی پخش شوند. مزاحمت های تبلیغاتی نیز بر روی صفحه نمایش دستگاه شما ظاهر می شوند و تلاش می کنند با بیان پیشنهادات شگفت انگیز و غیر واقعی، شما را ترغیب به کلیک بر روی لینک آلوده کنند. برنامه های جاسوسی هم به صورت کاملا نامحسوس از اطلاعات شخصی دستگاه شما استفاده می کنند و بدون آگاهی شما، اعمال و حرکات شما را زیر نظر می گیرند.

نشانه های ویروسی بودن دستگاه اندرویدی

تعدادی نشانه های بسیار واضح وجود دارند که در صورت مشاهده آن ها بر روی دیوایس اندرویدی تان، احتمال آلوده بودن آن به ویروس ها و بدافزارها بسیار زیاد است و باید به دنبال منبع ویروس و پاکسازی دستگاه خود باشید.

ظاهر شدن ناگهانی تبلیغات و آگهی های Pup-up

پاپ آپ ها (Pup-ups) یا همان تبلیغات بالاپَری که به صورت کاملا هجومی و با سرعت زیاد بر روی صفحه نمایش شما ظاهر می شوند، علامت آلوده شدن دستگاه شما به یک نوع ویروس یا بدافزار است. این گونه پاپ آپ ها به صورت ممتد و شاید چندین و چند بار در طول روز بر روی صفحه گوشی شما ظاهر می شوند و دلیل به وجود آمدن آن ها هم می تواند مواردی مانند نصب یک اپلیکیشن آلوده و نامعتبر، ورود به یک لینک آلوده و … باشد. حواستان را جمع کنید! هیچوقت بر روی آگهی هایی که به صورت پاپ آپ ظاهر می شوند کلیک نکنید! زیرا همین لینک ها نیز می توانند مرجع و منبع ویروس یا بدافزار دیگری باشند.

برای حل این مشکل نیز کافیست آخرین برنامه های نصب شده بر روی گوشی خود را به یاد آورده و مواردی را که از منابع نامعتبر نصب کرده اید و یا امکان دارد ویروس از سمت آن ها به دستگاه شما وارد شده باشد، به صورت کامل حذف کنید. پیشنهاد می شود قبل از انتخاب گزینه Uninstall، گزینه های Clear Cache و Clear Data را انتخاب کنید تا پس از حذف برنامه، ردی از آن اپلیکیشن بر روی دستگاه اندرویدی شما باقی نماند.

افزایش میزان استفاده از اینترنت دیتا

اکثر بدافزارها و ویروس های سیستم عامل اندروید، برای نمایش تبلیغات و یا ارسال و دریافت اطلاعات خاص از دستگاه شما به منابع دیگر، از حجم اینترنت دیتای شما استفاده کرده و باعث بالا رفتن میزان استفاده دستگاه شما از اینترنت می شوند. در صورتی که با یک اختلاف فاحش در میزان استفاده از اینترنت دیتای خود مواجه شدید، امکان دارد دستگاه شما به یک ویروس آلوده شده باشد.

برای متوجه شدن میزان استفاده از اینترنت دیتا، وارد تنظیمات (Settings) شده، وارد منوی دیتا (Data) شوید و در لیست پایین صفحه، برنامه ای که بیشترین میزان استفاده از اینترنت را دارد پیدا کنید. در صورتی که برنامه مشکوکی را پیدا کردید، به سرعت آن را از روی گوشی خود حذف کنید.

افزایش غیرمنطقی مبلغ قبض تلفن همراه شما

برنامه های آلوده و ویروسی می توانند به صورت نامحسوس اقدام به برقراری تماس یا ارسال پیامک کنند و این امر باعث بالا رفتن هزینه های قبض شما خواهد شد. در صورتی که بر روی قبض تلفن همراه خود، مخصوصاً در بخش مربوط به پیامک ها، با رقم غیر معقول و بالایی برخورد کردید، به منوی پیام های خود بروید و در صورت پیدا کردن موارد مشکوک، اقدام به حذف برنامه ارسال کننده این پیام ها کنید. می توانید با اپراتور خود نیز تماس گرفته و از آن ها راهنمایی بگیرید.

کاهش عمر باتری


بدافزارها و ویروس ها برای انجام فعالیت های خود، میزان مصرف از منابع گوشی شما را افزایش می دهند و این موضوع باعث کاهش چشمگیر میزان شارژ دهی و طول عمر باتری دیوایس شما می شود. در صورتی که با کاهش آنی و شدید میزان باتری مواجه هستید، وقت آن رسیده که دلیلش را پیدا کنید! وارد تنظیمات (Settings) شوید و به منوی باتری (Battery) بروید.

در این صفحه میزان استفاده از باتری توسط تک تک برنامه های نصب شده بر روی گوشی شما مشخص شده است. برنامه هایی را که میزان استفاده مشکوک دارند و به نظرتان آشنا نمی آیند را پاک کنید.

تماس ها و پیامک های مشکوک

برخی ویروس ها، به صورت نامحسوس، برای لیست مخاطبین شما لینک و یا پیام های آلوده را ارسال می کنند تا از این طریق، تعداد بیشتری از دستگاه ها را آلوده کرده و پخش شوند. این گونه پیام ها معمولاً شامل یک لینک هستند که در صورت کلیک بر روی آن، دستگاه شما آلوده به ویروس مورد نظر می گردد. در صورتی که دوستانتان یا مخاطبانی که شماره آن ها بر روی تلفن همراه شما ذخیره شده است، پیام های مشکوک و حاوی لینک های آلوده دریافت می کنند، قطعاً گوشی شما به یک ویروس آلوده شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X