شبکه ملی اطلاعات از زیرساخت های ارتباطی با مدیریت مستقل کاملا داخلی تشکیل شده است. عبارت “اینترنت ملی” که این روزها جایگزین آن شده است، تعبیری است که به اشتباه از آن استفاده می شود.

طرح شبکه ملی اطلاعات از اواخر سال 1384 در کشور مطرح شد و مهمترین دلیل پیاده سازی این شبکه کاهش وابستگی به شبکه جهانی اینترنت اعلام شد. همان‌طور که محمدجواد آذری جهرمی – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – در روزهایی که اینترنت جهانی قطع شده بود و البته کاربران قادر به استفاده از شبکه ملی اطلاعات و سایت‌های داخلی بودند، در مورد استقرار اینترنت ملی گفته بود: چیزی به نام اینترنت ملی وجود خارجی ندارد، شبکه ملی اطلاعات به معنای قطع اینترنت نیست و قطع اینترنت به کارکردهای شبکه ملی اطلاعات ضربه نمی‌زند.

 

 

اگر همان‌طور که در تعریف شبکه ملی اطلاعات آمده، این شبکه «متشکل از زیرساخت‌های ارتباطی با مدیریت مستقل کاملاً داخلی، شبکه‌ای حفاظت‌شده نسبت به اینترنت و شبکه‌ای با امکان عرضه انواع محتوا و خدمات ارتباطی سراسری برای تمامی مرد» باشد، تعبیری که از شبکه ملی اطلاعات می‌توان کرد، در بهترین حالت اینترانت است و نه اینترنت ملی و به تاکید کارشناسان، استفاده از چنین تعابیری، اشتباه و موجب واکنش مسوولان حوزه ارتباطات و فناوری اطاعات شده است. حال سوال این است که:

تفاوت اینترنت، اینترانت، اکسترانت و اینترنت ملی در چیست؟

تفاوت عمده این سه شبکه با هم در نحوه دسترسی به آن ها است. در این مقاله ابتدا به معرفی این سه شبکه می پردازیم و در ادامه به توضیح در مورد تفاوت بین اینترنت و اینترنت ملی خواهیم پرداخت.

 

  • Internet (اینترنت):

اینترنت یک شبکه بزرگ برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات عمومی است. این شبکه به وسیله دستگاه اتصال به شبکه، برای عموم مردم قابل دسترسی است و به صورت صفحات وب به هم پیوسته است.

در واقع اینترنت، شبکه ای سراسری و جهانی است که به عنوان وب گسترده جهانی در بین مردم شناخته می شود.

  • Intranet (اینترانت):

اینترانت برای گروه کوچکی طراحی شده است و فقط برای این افراد قابل دسترسی است. این شبکه بیشتر در سازمان ها و بیزینس ها مورد استفاده قرار می گیرد تا با استفاده از این شبکه فایل ها و منابع از سرورها و کامپیوتر های داخل یک مجموعه، به راحتی و با امنیت اشتراک گذاری شودند.

در واقع هدف اصلی طراحی اینترانت این بوده است که اعضای یک گروه که در یک مکان حضور دارند بتوانند به راحتی فایل ها را با همدیگر به اشتراک بگذارند.

  • Extranet (اکسترانت):

این شبکه مانند اینترانت است، تنها تفاوت آن دسترسی از طریق پرتال وب است. افرادی که از اکسترانت استفاده می کنند با استفاده از نام کاربری و رمز عبور می توانند از هر جایی به قسمت مورد نظر دسترسی داشته باشند.

هدف اصلی طراحی اکسترانت، اشتراک گذاری اطلاعات و فایل ها در داخل یک گروه، که اعضای این گروه در یک مکان خاص متمرکز نیستند.

در شکل زیر می توان به صورت گرافیکی روابط این سه مفهوم را با یکدیگر مشاهده کرد

 

 

  • شبکه ملی اطلاعات (اینترنت ملی):

شبکه ملی اطلاعات یا همان اینترنت ملی، شبکه ای است که به منظور بهبود ارتباطات داخلی و افزایش کنترل و کاهش هزینه های ارتباطی درون کشور طراحی شده است.

هدف اصلی اینترنت ملی چیست؟

در واقع هدف اصلی اینترنت ملی، ایجاد شبکه ای پر سرعت و امن برای کاربران و کسب و کارهایی است که نیاز به استفاده از اینترنت بین المللی ندارند و بیشتر نیاز به استفاده از اینترانت دارند.

سازمان های دولتی، نهادهای اداری و قضایی، بانک ها، مدارس و دانشگاه ها نمونه های هستند که می توانند از طریق یک شبکه اینترانت با یکدیگر در ارتباط باشند و اطلاعات لازم را با سرعت بالا با هم به اشتراک بگذارند. سرعت اینترانت به دلیل عدم دسترسی کاربران خارجی بالا است و تبادل اطلاعات در آن دارای امنیت بالای است.

برخی از مزایای استفاده از اینترنت ملی:

  •     کاهش هزینه های اینترنت جهانی
  •     امکان اتصال ایمن با سرعت بالا و هزینه کم واحدهای مختلف یک سازمان یا یک شرکت در نقاط مختلف کشور
  •     افزایش امنیت برای مواردی مثل تراکنش های بانکی یا کاربردهای دولتی و سازمانی
  •     افزایش پایداری ارتباطات مهم داخلی
  •     کاهش خطرات حمله های مخرب از سطح جهان روی سرویس های دولتی و امنیتی

تفاوت هزینه اینترنت ملی و اینترنت جهانی:

با توجه به این نکته که ارتباطات در اینترنت ملی از مسیر جهانی عبور نمی کند بنابراین هزینه آن نیز هم کمتر است.

برخی از سایت های فیلم و سریال بخش زنده تلویزیون با اپراتور های اینترنت قرارداد های را منعقد کرده اند که شما می توانید در این سایت ها با اینترنت مجانی به تماشای فیلم و یا سریال مورد علاقه خود بپردازید. برخی از سایت های پر بازدید داخلی روی این شبکه ها واقع شده اند و کاربران می توانند از اینترنت نیم بها استفاده کنند.

امیدواریم که هزینه ها و موانع و مشکلات موجود در استفاده از این سایت ها کاهش پیدا کند تا ارتباطات که کاملا داخلی هستند با سرعت نامحدود و کیفیت بالا و قیمت ارزان در اختیار کاربران قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X