اینتل

در این مقاله توضیحی کوتاه در مورد نحوه ی نام گذاری اینتل بر روی محصولات خود خواهیم داشت .

اینتل

برخی از افراد ممکن است بخواهند بدانند که این اعداد در انتهای شماره مدل پردازنده اینتل چیست و تعجب می کنند که چرا آنها وجود دارند؟ همچنین حروفهایی در انتهای نام محصول ، وجود دارد که محصولات این شرکت را از یکدیگر متمایز می کند . برای درک تفاوت بین Core i3 و Core i5  باید یک قاعده کلی را در نظر داشته باشید که اعداد بزرگتر بهتر است . 

همان طور که در تصویر زیر می بینید نام پردازند های اینتل از قسمت های زیر تشکیل شده است.

مدل اصلی :

i7

محصولات intel core شامل i3 , i5 , i7 , و i9 می باشد ، عددی که بعد از i قرار دارد به نوعی نشان دهنده قدرت و عملکرد آن پردازنده می باشد . این اعداد فرد می باشند و هر چه بزرگتر باشد نشان دهنده ی قویتر بودن آن پردازنده می باشد .

نسل پردازنده :

8600 k

همه پردازنده های اصلی اینتل دارای شماره نسل می باشند. درعدد چهار رقمی که بعد از برند پردازنده ( i3 , i 5 و … ) قرار دارد ، اولین رقم نشان دهنده نسل است (به عنوان مثال ، پردازنده با رقم 6200 پردازنده نسل 6 است) . 

رتبه‌بندی پردازنده را از لحاظ کارایی :

سه رقم بعدی که بعد از عدد نسل پردازنده قرار دارند نشان دهنده میزان کارایی آن پردازنده می باشند ، هر چه که این رقم بالاتر باشد نشان دهنده این است که محصول مورد دارای ویژگی بیشتر و حرفه ای تر می باشد .

به عنوان مثال در پردازنده core i5 9400F ، عدد اول یعنی 9 نشان دهنده نسل و سه رقم بعدی کارایی و رتبه بندی محصول را به نمایش می گذارد .

و اما حروف در خانواده ی پردازنده های اینتل نشان دهنده چیست؟

حروف ( پسوند ) در نام پردازنده قدرت و ویژگی ها و همچنین نوع کاربرد هر محصول را نشان می دهد .
در ادامه به بررسی هر کدام می پردازیم .

حرف k : این حرف نشان دهنده ی این است که پردازنده مورد نظر دارای قابلیت اورکلاک می باشد . در ضمن این نوع پردازنده ها از سریعترین ها می باشند .

حرف U : این نوع پردازنده ها برای سیستم های قابل هم مانند لپ تاپ و … طراحی شده اند و از کم مصرف ترین محصولات اینتل می باشند . همچنین به علت پایین بودن فرکانس آنها ، دمایشان خیلی بالا نمی رود .

H , HK , HQ : این نوع پردازنده ها از نوع قابل حمل می باشند . H از قدرت گرافیکی بالایی برخوردار است ، HK علاوه بر مورد گفته شده از قابلیت اورکلاک نیز برخوردار است . HQ نیز دارای گرافیک قوی و 4 هسته ای می باشد .

Y : این نوع پردازنده ها به علت مصرف برق بسیار پائین مناسب موبایل می باشند . البته این نوع دارای قابلیت اورکلاک نیز می باشد .

M : این نوع پردازنده ها نیز برای موبایل طراحی شده اند ، ولی اغلب در محصولات قدیمی مورد استفاده قرار می گرفتند .

و اما در آخر :

پس متوجه شدیم که برای بررسی یک پردازنده ابتدا باید نسل پردازنده را بدانیم ، در مرحله بعد به سراغ عدد پردازنده می رویم و در آخر هم حرف ( پسوند ) را نگاه می کنیم تا از نوع کاربرد و جزئیات دیگر آن با خبر شویم .

همچنین بخوانید :

برچسب‌ها,

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X