سیستم تشخیص چهره

 

تشخیص چهره (Face Recognition) راهی برای تشخیص صورت انسان با استفاده از الگوریتم های بیومتریک است. سیستم تشخیص چهره از بیومتریک برای نگاشت ویژگی های چهره موجود در یک عکس و یا یک فیلم استفاده می کند. این سیستم، اطلاعات دریافتی را با پایگاه داده ای که حاوی چهره های شناخته شده است مقایسه می کند تا چهره منطبق با اطلاعات دریافتی را تشخیص دهد.

پیش بینی می شود که بازار تشخیص چهره رشدی در حدود 7.7 میلیارد دلار در سال 2020 داشته باشد که میزان آن در سال 2017 در حدود 4 میلیارد دلار بوده است. از آنجایی که سیستم تشخیص چهره، انواع برنامه های کاربردی را در بر میگیرد، چنین رشدی محتمل به نظر می رسید.

اما در اینجا مسئله ای پیش می آید که اندکی باعث سردرگمی ما می شود و آن این است که حریم خصوصی برای تمامی افراد حائز اهمیت است و همه دوست دارند که بر روی اطلاعات شخصی خود کنترل کامل داشته باشند، حال نکته اصلی این است که “چهره” شما نیز نوعی داده محسوب می شود. این داده در سازمان های مختلف و توسط برنامه های کاربردی گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد که ممکن است باعث نگرانی کاربر شود.

 

نحوه عملکرد سیستم تشخیص چهره

 

سیستم تشخیص چهره چگونه عمل می کند؟

شاید شما در امر تشخیص چهره ماهر باشید. شاید برای شما تشخیص چهره اعضای خانواده، دوستان و یا آشنایان کار آسانی باشد. شما با خصوصیات چهره تمامی آنها آشنا هستید. با چشم ها، بینی، دهان و نحوه قرار گرفتن آنها در کنار یکدیگر آشنا هستید.

سیستم تشخیص چهره از مقیاس های الگوریتمیک برای تشخیص استفاده می کند. در حالی که شما صورت یک شخص را می بینید، تکنولوژی تشخیص چهره داده ها را می بیند. این داده ها می توانند ذخیره شوند تا در زمان های دیگر مورد استفاده قرار گیرند. برای مثال، بر اساس مطالعاتی که در دانشگاه Georgetown  صورت گرفته است، چهره بیش از نیمی از بزرگسالان کشور آمریکا در پایگاه داده های تشخیص چهره ذخیره شده است و می توانند توسط سازمان های مجری قانون مورد جستجو قرار گیرند. از لحاظ تکنولوژیکی سیستم تشخیص چهره دارای انواع گوناگون است اما پایه و اساس تمامی آنها به صورت زیر است:

مرحله 1 – تصویر چهره شما توسط عکس یا ویدئو گرفته می شود. این عکس ممکن است به تنهایی و یا در شلوغی باشد. شاید در حال نگاه کردن به طور مستقیم باشید و یا اینکه به زاویه دیگری نگاه کنید.

مرحله 2 – نرم افزار تشخیص چهره مختصات چهره شما را می خواند. فاکتورهای مهم شامل فاصله بین دو چشم و فاصله از پیشانی تا چانه است. نرم افزار قسمت های مهم صورت را تشخیص می دهد (حدود 68 مورد تشخیص داده می شود) که این مرحله یکی از مهمترین مراحل تشخیص چهره محسوب می شود.

مرحله 3 – امضای صورت شما که در واقع یک فرمول ریاضی است با پایگاه داده ای از چهره های شناخته شده مقایسه می شود. حدود 117 میلیون آمریکایی عکس صورتشان در یک یا چندین پایگاه داده پلیس ذخیره شده است. بر اساس گزارشی که در سال 2018 میلادی ارائه شد، FBI به 412 میلیون عکس چهره دسترسی دارد.

مرحله 4 – عملیات تشخیص انجام می شود و چهره شما با یکی از عکس های موجود در پایگاه داده تطبیق داده می شود.

 

چه کسانی از سیستم تشخیص چهره استفاده می کنند؟

 

سیستم تشخیص چهره در فرودگاه ها

 • دولت ایالات متحده آمریکا در فرودگاه ها

سیستم های تشخیص چهره می توانند رفت و آمد مردم را به داخل و خارج از فرودگاه ها مانیتور کنند. سازمان امنیتی Homeland جهت تشخیص افرادی که بیش از مدت اعبار ویزایشان در آن کشور مانده اند و یا افرادی که تحت تعقیب مراجع قضایی قرار دارند، از تکنولوژی تشخیص چهره استفاده می کند. مقام های رسمی فرودگاه بین المللی واشنگتن دالاس اولین بازداشت فرد تحت تعقیب خود را در ماه آگوست 2018 با استفاده از تکنولوژی تشخیص چهره انجام دادند. این فرد در تلاش برای ورود غیر قانونی به کشور بود.

 

 • کلاس های درسی در دانشگاه ها

نرم افزار تشخیص چهره می تواند نقش مهمی را در امور امتحانات و امنیت خوابگاه دانشجویان بازی کند. پس به شما توصیه می کنیم که دیگر به فکر فرستادن دوست درس خوان خود به جای خود در سر جلسه امتحان نباشید.

 

کاربرد سیستم تشخیص چهره در گوشی های هوشمند

 • سازندگان گوشی های هوشمند در محصولاتشان

شرکت اپل برای نخستین بار در محصول iPhone X و سپس در مدل iPhone XS از سیستم تشخیص چهره برای باز کردن قفل گوشی استفاده کرد. اهراز هویت Face ID تضمین می کند که کسی که می خواهد قفل گوشی را باز کند خود شما باشید. شرکت اپل می گوید که شانس باز شدن گوشی توسط یک چهره تصادفی چیزی در حدود 1 در میلیون خواهد بود.

 • کسب و کارها در نواحی ورودی و نواحی دارای محدودیت

بسیاری از شرکت ها برای کنترل ورود به برخی از نواحی ممنوعه از سیستم تشخیص چهره استفاده می کنند. همچنین روئسای شرکت ها می توانند ساعت حضور پرسنل خود را در یک مکان خاص زیر نظر بگیرند.

 

استفاده فیسبوک از سیستم تشخیص چهره

 • شرکت های شبکه های اجتماعی در وب سایت ها

هنگامی که می خواهید در فیسبوک عکسی را آپلود کنید، این شبکه اجتماعی از الگوریتمی جهت نشانه گذاری صورت اشخاص استفاده می کند. شرکت های شبکه های اجتماعی از کاربران سوال می کنند که آیا می خواهید افراد دیگری را به این عکس Tag کنید یا خیر؟ اگر پاسخ مثبت بدهید، یک لینک به پروفایل آن اشخاص ساخته می شود. فیسبوک می تواند صورت ها را تا 98 درصد دقت تشخیص دهد.

 • خرده فروشان در مغازه ها

مغازه داران می توانند با ترکیب دوربین های مداربسته و سیستم تشخیص چهره افراد را شناسایی کنند. هدف اصلی، تشخیص افراد مشکوک و دزدان احتمالی مغازه ها هستند.

 

دلایلی برای نگرانی از حریم خصوصی شما:

 • امنیت

اطلاعات چهره شما می تواند اغلب بدون اجازه شما جمع آوری و ذخیره شود. ممکن است کسی که اطلاعات شما را ذخیره می کند یک هکر باشد و سعی در دزدیدن اطلاعات شما را داشته باشد.

 • شیوع

هر قدر که تکنولوژی تشخیص چهره فراگیرتر می شود به همان میزان اطلاعات شخصی شما در مکان های مختلف پخش می شود و اینکه شما نمی دانید این اطلاعات در دسترس چه کسانی قرار خواهند گرفت، ممکن است امنیت شما را به خطر بیاندازد.

 • مالکیت

شما مالک چهره حقیقی خود هستید. اما درباره عکس های دیجیتالی این قضیه صادق نیست. یعنی هنگامی که شما در شبکه های اجتماعی عضو می شوید حق استفاده از عکس های دیجیتالی خود را تماما به آن شبکه اجتماعی می دهید. حال ممکن است که این عکس ها توسط افراد سودجو مورد سواستفاده قرار گیرد و یا حتی در برخی اوقات به فروش نیز برسد.

 

امنیت سیستم تشخیص چهره

 • ایمنی

تشخیص چهره می تواند منجر به آزار و اذیت های شخصی شود. چگونه؟ برای مثال، شخصی از شما در خیابان و یا در یک مکان عمومی عکس می گیرد. این شخص با استفاده از نرم افزار تشخیص چهره می تواند بفهمد که دقیقا شما چه کسی هستید و چه اطلاعاتی دارید.

 • هویت اشتباه

فرض کنید که پلیس از سیستم تشخیص چهره برای پی بردن به هویت اشخاصی که به یک مغازه دستبرد زده اند استفاده کند. از آنجاییکه سیستم تشخیص چهره، سیستمی با دقت 100 درصد نیست ممکن است که به اشتباه تشخیص داده باشد. حال سوال این است که اگر به اشتباه تشخیص دهد که شما دزد هستید چه اتفاقی رخ خواهد داد؟!

 • آزادی های شخصی

ماموران دولت و دیگران توانایی ردیابی همیشگی شما را خواهند داشت. اینکه کجا می روید و در حال انجام چه کاری هستید، از چشم آنها دور نخواهد ماند. حس اینکه همواره تحت نظر هستید ممکن است تا حدودی زندگی روزمره شما را تحت تاثیر خود قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X