این ما هستیم که موبایل ها را می آفرینیم. ما با موبایل خود حرف می زنیم، پیامک می دهیم، وبگردی میکنیم، از برنامه های مختلف استفاده می کنیم، بازی می کنیم و همیشه در حال عکس گرفتن هستیم. بیشتر از 50 درصد مردم ایران از گوشی های هوشمند استفاده می کنند و این سبک زندگی باعث می شود انتظارها از گوشی های موبایل روز به روز بیشتر شود.برای یک گوشی هوشمند هیچ چیز مهم تر از آنتن دهی قوی نیست.وقتی موبایل شما آنتن نمی دهد اتفاقات زیر ممکن است رخ دهد:

 • افزایش تماس های از دست رفته
 • کیفیت صدای ضعیف
 • افت شدید سرعت اینترنت و یا متصل نشدن به اینترنت
 • پیامک ها و ایمیل های به مقصد نرسیده
 • معلق ماندن شبکه های اجتماعی( نمی توانید به شبکه های اجتماعی وصل شوید)

اگر شما هم این تجربه را داشتید و موقعی که گوشی شما تنها یک خط آنتن دارد دست به دعا برمی دارید و با خود عهد میکنید در صورت قطع نشدن آنتن، دیگر آن آدم سابق نباشید؛ پس  قطعا می دانید که دارم از چه چیزی حرف میزنم!

 اینکه آنتن به کلی قطع شود و تکلیف ما معلوم باشد بهتر از این است که هر بار معطل شویم و برای ارسال و دریافت مجدد آنتن صبر کنیم؛ اما وقتی آنتن پرید و یا ضعیف شد نوار پیشرفت ارسال پیامک و یا وصلی به اینترنت در ۹۹٪ متوقف شود. در دنیای همیشه متصل و همیشه سریعِ امروز اصلا قابل قبول نیست که به دلیل ضعیف بودن آنتن گوشی، نتوانیم به اینترنت متصل شویم.

اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که هر ماه برای تلفن همراه خود قبوض پر و پیمانی پرداخت می کنید پس حق دارید در برابر پولی که می دهید خدمات شایسته ای دریافت کنید. بدون داشتن یک آنتن دهیِ مطلوب برای شبکه های 3G  ،4G ،LTE ، گوشی موبایل درواقع چیزی شبیه به یک ماشین حسابِ بزک شده است که می شود با آن عکس هم گرفت و از داشتن آن خوشحال بود.

خوب همه این حرف ها را زدیم که در ادامه برخی راه های آسان  و ترفند های را که می توان از آنها برای تقویت آنتن دهی موبایل استفاده کرد به شما معرفی کنیم.

راه حل اول: تمام موانع را از راه بردارید.

همیشه بین موبایل شما و آنتن شرکت یک بازی مارکوپولو برقرار است. هربار که موبایل شما فریاد می زند «مارکووو!» آن یکی هم باید بگوید«پولوووو!» اگر مسیر بین آنها هموار باشد بهتر می توانند به هم پاسخ دهند اما وقتی بین آنها کلی خرت و پرت و موانع مختلف باشد ارتباط میان آن دو نیز سخت تر برقرار می شود. وقتی میبینید افراد گوشی های خود را بالا می برند یا به سمت پنجره می روند درواقع دارند این موانع میان دکل آنتن و گوشی موبایل را برطرف میکنند.

پنج دلیل اصلی برای کاهش آنتن دهی روی موبایل ها وجود دارد:

 • دور بودن دکل آنتن دهی
 • وجود موانع بیرونی(درخت، تپه، دره، اسکلت فلزی و برج های بلند)
 • موانع ساختمانی(فلزی و بتنی، دیوارهای پهن، تاسیسات محافظ انرژی و…)
 • موانع درونی(الکترونیکی، اشیای فلزی، وسایل مغناطیسی یا دارای امواج مختلف و…)
 • آب و هوا(بله!)

برخی نکات مهم که می توانند برای ایجاد بهبود در آنتن دهی گوشی شما، مفید باشند عبارتند از:

 • به بیرون و یا نزدیک پنجره بروید.
 • زیر و یا کنار ساختمان های بلند نایستید
 • محیط را با وسایل شلوغ نکنید.
 • بالاتر بروید.معمولا طبقه دوم ساختمان ها بهترین آنتن دهی را دارد.

در صورتی که در منزل هستید و با مشکل آنتن گوشی مواجه شده اید، تمام موارد فوق به شما برای دستیابی به آنتن قوی تر کمک می کند.

همانطور که ذکر شد آب و هوا نیز می تواند بر کیفیت آنتن دهی موثر باشد. برف وباران، طوفان و رعد و برق و گاهی بادهای قوی نیز می توانند سیگنال های ارسالی و دریافتی آنتن های موبایل را تحت تاثیر قرار دهند.

فراموش نکنید که هرچه میان شما و دکل آنتن موانع کمتری باشد، ارتباط راحت تر صورت می گیرد.سیگنالهای تلفن همراه کمی دمدمی مزاج هستند و گاه با یک تغییر کوچک می توان کیفیت سیگنال را تا حد زیادی تغییر داد.حالا که صحبت از دکل شد خوب است که در مورد دکل ها هم راه حلی ارائه بدهم.

راه حل دوم: نزدیک ترین دکل ها را  شناسایی کنید!

مکان یابی نزدیک ترین دکل ها به شما کمک می کند بهترین آنتن را داشته باشید. هرچه فاصله از دکل کمتر باشد سیگنال قوی تر است.

از این وب سایت ها:

– Antenna Search: اگرچه کمی قدیمی است و سرعت پائینی دارد اما اطلاعاتی که در خود دارد از همه بیشتر است.برای دستیابی به این اطلاعات باید صبر زیادی به خرج دهید.

– Cell Reception: تنها کافیست زیپ کد یا نام شهر و ایالت را وارد کنید و بقیه را به سایت بسپرید.می توانید دکل های اپراتورهای بزرگی چون Verizon, AT&T, Sprint, & T-Mobile را پیدا کنید و ضمن نوشتن نظر به هرکدام رای بدهید. بدیهی است که اط اطلاعات این سایتمی توانید در آمریکا استفاده کنید.

و یا می توانید با استفاده از این برنامه ها(یک راه بهتر) آنتن دهی دکل های اپراتورهای شبکه تلفن همراه را بررسی کنید.

و یا اصلا می توانید با استفاده از راه حل دستی(بهترین راه) دکل های با سیگنال بهتر برای اپراتور شبکه تلفن همراه خود را شناسایی کنید.

گوشی هوشمند شما بهترین وسیله برای دانستن کیفیت سیگنال است.قبل از هرچیز خوب است که یک توضیح فنی و یک حقیقت شگفت انگیز در مورد علم مخابرات را بدانید و آن هم این است که سیگنال تلفن همراه با واحد (DB(decibels اندازه گیری می شود که همان امواج رادیویی و از جنس AM/FM هستند.تمام دستگاه های موبایل در سطح سیگنالیِ  ۵۰- تا ۱۲۰- دسی بل کار میکنند. ۵۰- دسی بل یعنی آنتن دهی عالی و ۱۲۰- دسی بل یعنی خداحافظ آنتن! برای همین است که تعداد خط های آنتنی که روی صفحه گوشی نمایش داده می شوند چندان مورد اعتماد نیستند.چون هنوز استاندارد مشخص و یا فناوری خاصی برای تبدیل میزان دسی بل به تعداد خط وجود ندارد. به زبان ساده تر یک خط آنتن اپراتور ایرانسل ممکن است برابر با دو خط در همراه اول و یا سه خط در رایتل باشد  و یا برعکس! حتی اگر مقدار سیگنال و سرعت ارسال کاملا برابر باشد.

تعداد خط ها در هر اپراتور با هم فرق میکند و بیشتر ساختگی است؛ اما مقدار دسی بل عینی است چون اینجا پای قوانین فیزیک و ریاضی در میان است و ریاضی هیچگاه به ما دروغ نمی گوید! پیشنهاد ما این است که:

 • عدد مربوط به سیگنال در واحد دسی بل را روی گوشی خود پیدا کنید.
 • دورتادور خانه­ ی خود بچرخید.
 • هر کجا که عدد به ۵۰- نزدیک تر بود بهترین نقطه ­ی آنتن دهی نزدیک منزل شما آنجاست.

خوب سوالی که اینجا پیش می آید این است که چگونه عدد مربوط به سیگنال را پیدا کنیم؟ چگونه می توانم بفهمم عدد سیگنال آنتن گوشی من در چه بازه ای است؟ در ادامه روش پیدا کردن عدد آنتن دهی را روی گوشی های مختلف معرفی می کنیم.

پیدا کردن عدد سیگنال آنتن روی گوشی های آیفون

اخیرا متوجه شدیم این روش بر روی iOS 11 (هر نوع گوشی آیفون) و مدلهای آیفون ۷ و ۷ پلاس  که به جای مودم های Qualcomm  از مودم های Intel استفاده می کنند دیگر جواب نمی دهد و تنها بر روی گوشی های آیفونی که پردازنده کوآلکوم دارند می توانید عدد سیگنال آنتن را بخوانید. برای این منظور گام های زیر را طی نمایید:

گام اول: به قسمت Phone Mode بروید.

گام دوم: *3001#12345#* را شماره گیری کنید.

گام سوم: وارد Field Test Mode شوید.

گام چهارم: قسمت notifications خود را بازکنید تا درگوشه سمت چپ  dB reading را مشاهده کنید.

پیدا کردن عدد سیگنال آنتن روی گوشی های اندروید

 

برای پیدا کردن عدد سیگنال آنتن گوشی خود، از طریق مسیر زیر اقدام کنید:

گام اول: به Settings> General> About Phone بروید

گام دوم: به گزینه Network یا  Status بروید.

گام سوم: در این قسمت می توانید dB Value را مشاهده کنید.

حال می توانید با گردش در بخش های مختلف خانه بهترین نقطه برای آنتن دهی را پیدا کنید.تقریبا هر عددی مابین ۵۰- تا ۹۵- نشان دهنده سیگنال قوی است و هر عددی بین۹۵- تا ۱۲۰- یعنی شما هرچه بیشتر به منطقه ­ی آنتن ممنوع نزدیک می شوید.

راه حل سوم: باتری خود را همیشه پرشارژ نگه دارید!

موبایل شما در یک لحظه چندین کار  مختلف را با هم انجام می دهد. وصل شدن به دکل آنتن نیازمند صرف انرژی فراوانی است، پس اگر باتری شما خالی باشد شاید گوشی نتواند انرژی مورد نیاز برای دریافت سیگنال را پیدا کند.برای همین است که بسیاری از گوشی ها حالت ذخیره­ ی باتری battery-saving mode دارند تا بتوانند انرژی لازم برای پیدا کردن سیگنال آنتن را داشته باشند.

در صورتی که آنتن گوشی ضعیف است، انجام کارهای زیر برای ذخیره بهتر باتری و بالا بردن شانس شما در بهتر شدن انتن دهی کمک میکند:

 • برنامه هایی نظیر بلوتوث و nfc را درحالت عدم استفاده ببندید.
 • روشنایی صفحه را کاهش دهید!
 • برنامه های غیرضروری که در پس زمینه فعال اند را ببندید.
 • -نوتیفیکیشن های خبری و شبکه های اجتماعی را خاموش کنید.
 • -همواره گوشی خود را به روز کنید و سعی کنید از آخرین آپدیت های برنامه ها و سیستم عامل استفاده کنید.
 • -گوشی خود را از محیط های گرم و دمای بالا دور کنید.

اما با این حال گوشی شما هنوز هم در پایان روز باتری تمام می کند، برای همین توصیه می کنیم همیشه همراه خود یک پاوربانک داشته باشید. سعی کنید از پاور بانک های اصلی و اورجینال استفاده کنید. استفاده از پاوربانک های قلابی می تواند به ساختار برد گوشی شما آسیب وارد کند.

راه حل چهارم: آنتن گوشی خود را بلاک نکنید!

قبل از رواج گوشی های هوشمند، اکثر تلفن های همراه آنتن بیرونی داشتند که جزء بسیار ضروری آن دستگاه محسوب میشد و وظیفه جمع آوری و ارسال سیگنال ها را برعهده داشت.با این وجود در بسیاری از گوشی های هوشمند امروز آنتن گوشی در داخل بدنه گوشی جاسازی شده است که این به زیبایی گوشی افزوده اما مانع بزرگی برای دریافت سیگنال است. چرا که آنتن های داخلی باید همان کار آنتن های بیرونی را انجام دهند.اگر گوشی خود را برروی کناره ها(حالت جانبی) نگه دارید دست شما درست جلوی مسیر آنتن گوشی و دکل قرار میگیرد.

اگرچه مهندسان برای فرار از این مشکل، در طرحی گوشی های جدید ابداعاتی در نظر گرفته اند اما حتی با وجود قاب برجسته و گرفتن گوشی با هر دو دست هم نمی شود از خطر نبود و پریدن سیگنال آنتن در امان ماند.برای پیشگیری از این  دست مشکلات آنتن سعی کنید گوشی خود را در وضعیت ایستاده نگه دارید تا مانعی برای آنتن گوشی ایجاد نشود. این موضوع به تقویت سیگنال کمک می کند.

راه حل پنجم: برای خودتان زمان مصرف تعیین کنید.

هر دکل آنتن می تواند به صدها تا هزاران مشترک سرویس بدهد؛ اما اگر همه مشترکین در یک لحظه بخواهند سرویس بگیرند چه اتفاقی می افتد؟ هرج و مرج… وقتی شما در یک کنسرت یا فستیوال یا در یک جای شلوغ هستید شمار افرادی که در دست خود گوشی هوشمند یا تبلت دارند و نیز امکان اینکه در یک لحظه صدها عکس سلفی برای فیسبوک و اینستاگرام گرفته شود زیاد است و به همین ترتیب رقابت برای دسترسی به دکل آنتن نیز تنگاتنگ می شود و همین امر باعث پدیدآمدن مشکلات زیر می شود:

 • تماس های از دست رفته روی گوشی
 • کیفیت پایین تماس
 • سرعت کم اینترنت
 • دانلود و آپلود لاک پشتی
 • پیامک های معلق
 • سرویس ضعیف

اگر بجای رقابت برسر پهنای باند سیگنال و ترکاندن شبکه، به یک جای خلوت تر برویم قطعا نتیجه ­ی بهتری خواهیم گرفت. البته اگر به راه حل شماره دو که بالاتر به آن اشاره شد عمل کنید ،خودتان می دانید چطور به نزدیک ترین دکل متصل شوید.

 • مهتاب جهاندار
 • 28 تیر 1399
 • 256 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X