پس از نزدیک به یکسال از آخرین معرفی بزرگ، ایلان ماسک در نهایت آماده رونمایی از ثمره کار خود در پروژه نورالینک |‌ Neuralink است؛ یک واسط مغز و رایانه که می‌تواند فاصله میان بشریت و فناوری را از بین ببرد و باعث مقاومت ما در برابر هوش مصنوعی شود.

ایلان ماسک در سال 2019 در مصاحبه‌ای گفته بود:

«این مهم است که نورالینک پیش از اینکه دیر شود، این مشکل را رفع کند چون زمانی که به یک هوش دیجیتالی برتر دست پیدا کنیم، ما دیگر منحصر به فرد نیستیم و آینده نامشخص خواهد بود.»

نورالینک چیست؟

ایلان ماسک به تازگی از نمونه اولیه V2 در حال کار که یک سیستم جراحی خودکار است، رونمایی کرده که البته سال گذشته میلادی معرفی شده بود. این ماشین 1,024 الکترود ۵ میکرونی بسیار نازک را روی مغز افراد قرار می‌دهد. اکنون این سیستم فقط به سطح بیرونی مغز دسترسی دارد، اما این شرکت امیدوار است در آینده الکترودها را در عمق بیشتری قرار دهد تا نظارت عمیقتری رو فعالیتhd مغز داشته باشد.

این الکترودها به تراشه Link 0.9 نورالینک متصل می‌شوند. این تراشه با اندازه 23 در 8 میلیمتر درون یک حفره کوچک در جمجمه بیمار قرار می‌گیرد و اطلاعات جمع آوری شده به وسیله الکترودها را گردآوری می‌کند.

بنابر گفته ماسک، Link اطلاعات بیمار مانند دما، فشار و حرکت‌ها را اندازه‌گیری کرده و درباره حملات قلبی یا سکته مغزی هشدار می‌دهد. Link درون جمجمه قرار می‌گیرد و اطلاعات را به صورت بی سیم با سرعت 10 مگابیت بر ثانیه منتقل می‌کند.

تراشه نورالینک

این تراشه را می‌توان به صورت القایی شارژ کرد و تا یک روز کامل شارژدهی خواهد داشت تا کاربر در هنگام خواب آن را شارژ کند. در نمونه سال گذشته یک دستگاه کوچک در پشت گوش فرد قرار می‌گرفت که در نمونه امسال وجود ندارد و طراحی یکپارچه مورد توجه قرار گرفته است.

مدت زمان جراحی در این روش کمی کمتر از یک ساعت خواهد بود
ماسک در این مراسم مدت زمان جراحی را کمی کمتر از یک ساعت اعلام کرده و آن را مشابه قرار دادن فیت بیت درون جمجمه عنوان کرده است. ایلان ماسک در این مراسم سه خوک به نام‌های Joyce، Getrude و Dorothy را معرفی کرد.

ایلان ماسک نورالینک

Joyce یک خوک سالم است که عمل ایمپلنت را انجام نداده است. Dorothy این عمل را انجام داده، اما دستگاه Link را جدا کرده تا نشان دهد که امکان برداشته شدن و ارتقای آن وجود دارد. خوک سوم، Getrude جراحی را انجام داده و همچنین Link درون سر آن وجود دارد. Link این حیوان، بر روی سیگنال‌های تولید شده توسط پوزه نظارت می‌کند، بنابراین هر موقع Getrude یک غذای خوشمزه را بو کند، Link سیگنال‌ها را برداشته و ثبت می‌کند.

تا به امروز هیچ گونه آزمایشی بر روی انسان صورت نگرفته، اما تیم نورالینک توانسته 1500 الکترود را درون مغز موش قرار دهد و همچنین تراشه نیز بر روی یک میمون امتحان شده است. با وجود چنین تلاش‌هایی، هیچ تضمینی برای کارایی این سیستم بر روی انسان وجود ندارد. اگر نورالینک بتواند با موفقیت این سیستم را بر روی انسان امتحان کند، می‌تواند از فناوری برای کمک به افراد نابینا و ناشنوا کمک کند.

تحقیقات درباره واسط‌های مغز و رایانه از دهه 20 میلادی در حال انجام هستند و دانشمندان پیشرفت‌های زیادی داشته‌اند، اما ماسک می‌خواهد انسان‌ها را ارتقا دهد و امکان ارتباط با ماشین‌ها با سرعتی که فکر می‌کنیم را فراهم کند. ممکن است در آینده بتوانیم خاطرات خود را ضبط کرده و دوباره ببینیم که بستگی به موفقیت ماسک دارد.

  • مهتاب جهاندار
  • 11 شهریور 1399
  • 289 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X