اصطلاحات فنی در بهترین حالت و شرایط، گیج کننده هستند اما شبکه 4G یک میدان مین واقعی است. ما تفاوت 4G و LTE را شرح می دهیم تا به درک آنها توسط شما کنیم. 4G همانند LTE نیست. ما تفاوت بین این دو را توضیح می­دهیم.

4G، LTE، LTE-A، تجمیع فرکانس. اگر معانی اصطلاحات فنی را ندانید، تمام فناوری برای شما بی­معنی و نامفهوم می­شود. در اینجا تفاوت 4G و LTE  را توضیح می­دهیم تا بهتر بتوانید نه تنها بهترین گوشی را انتخاب کنید، بلکه بهترین تعرفه را نیز انتخاب کنید.

این روزها، هنگام خرید یک گوشی جدید باید تصمیمات زیادی بگیرید. همزمان با تصمیم­گیری در این مورد که بهترین گوشی برای شما کدام گوشی است، شاید مجبور باشید یک تعرفه جدید را هم انتخاب کنید، و این خود یک کار پیچیده است.

4G رمزواژه متداولی است که شما خواهید شنید یا دید، اما 4G دقیقا چیست؟ آیا این همان LTE است؟ در یک کلمه، خیر، اما تولیدکنندگان تلفن و اپراتورهای تلفن همراه دوست دارند از این دو کلمه به جای هم استفاده کنند و به علاوه، آب را با بیان مطالب بازاریابی که تا حد زیادی ساده شده­اند، گل­آلود کنند.

در این مقاله، ما همه چیزهایی را که شما باید در مورد 4G بدانید، و سرعتی که می­توانید انتظار داشته باشید را توضیح می­دهیم و شما را برای انتخاب تلفن و تعرفه­ای که مناسبتان است، راهنمایی می­کنیم. اتحادیه بین­المللی ارتباطات رادیویی (ITU-R)، آژانس رسمی سازمان ملل متحد برای تمام انواع فناوری­های ارتباطات و اطلاعات است که در مورد ویژگیهای استاندارد 4G در ماه مارس  سال 2008 تصمیم­گیری کرده است.

این اتحادیه تصمیم گرفت که حداکثر سرعت دانلود 4G برای دستگاه­هایی با حرکت زیاد، 100 مگابیت بر ثانیه باشد مثلاً زمانی که از تلفن در ماشین یا قطار استفاده می­کنید. وقتی ساکن و بی­حرکت هستید (دسترسی بی­سیم محلی با تحرک کم)، تصمیم بر این است که 4G قادر به ارائه سرعت تا حدود 1 گیگابیت بر ثانیه باشد.

اگر فرض کنیم 4G واقعی، سرعت دانلود تا 1 گیگابیت بر ثانیه را به ما ارائه می­دهد پس چرا ما در بریتانیا در حدود 10-12 مگابیت بر ثانیه سرعت دریافت می کنیم که 100 برابر کمتر است؟ متاسفانه ITU-R، کل پیاده سازی استاندارد را کنترل نمی­کند، و به همین خاطر از تکنولوژی­های نسل اول مانند LTE انتقاد شده است، چون هنوز به 4G واقعی نرسیده ­اند.

دلیل این امر این است که گروه­های دیگر که با آن دسته از شرکت­های فناوری کار می­کنند که سخت­افزارهایی را توسعه می­دهند که قبلاً درباره فناوری­های نسل بعدی آنها تصمیم گرفته شده است، 4G با قابلیت های کمتر از حد استاندارد را برای ما به جا گذاشته­اند. اگر چه LTE  (تکامل بلند مدت) در ابتدا به عنوان فناوری 4G به بازار عرضه شد، اما  نیازمندی­های فنی ITU-R را تامین نکرد، به این معنی که بسیاری از تعرفه­های اولیه که به عنوان 4G به فروش می­رسیدند، در واقع 4G نبودند.

اما با توجه به فشارهای بازاریابی و پیشرفت های قابل توجهی که LTE برای فناوری­های 3G اصلی به ارمغان می­آورد، ITU بعدها تصمیم گرفت که LTE را می­تواند به نام فناوری 4G نامگذاری کند.

بنابراین، LTE یک فناوری 4G نسل اول است که به لحاظ نظری باید به سرعت حدود 100 مگابیت بر ثانیه برسد. متاسفانه، Ofcom گزارش می­دهد که متوسط سرعت انگلستان حدود 15.1 مگابیت بر ثانیه است. اگرچه این سرعت، دو برابر متوسط سرعت اتصال 3G است، اما فاصله زیادی با حداکثر سرعت نظری ارائه شده برای LTE دارد.

LTE که فاقد سرعت دانلود کلی است، کارایی و سرعت طیفی انتقالی هم ندارد. کارایی طیف انتقالی به کارایی نرخ داده­های بارگذاری شده و انتقال یافته از گوشی هوشمند شما اشاره دارد.

به دلیل عدم تجمیع فرکانس و به دلیل اینکه گوشی­ها آنتن کافی ندارند، عمدتاً از ظرفیت واقعی 4G کاسته می­شود. این همان جایی است که MIMO (ورودی چندگانه-خروجی چندگانه) وارد عمل می­ شود. این یک روش عملی برای ارسال و دریافت همزمان بیش از یک سیگنال داده در یک کانال با استفاده از بیش از یک آنتن است. با تجمیع بهتر فرکانس و MIMO، ما می­توانیم به سمت یک استاندارد جدید پیش برویم: LTE پیشرفته که عنوان 4G واقعی شناخته میشود.

تصور کنید که با پلی­استیشن 3 بازی می­کنید، در حالی که می­توانستید با پلی­استیشن 4 بازی کنید. پلی­استیشن 3 لزوماً سرعت کمی از نظر استفاده ندارد، اما با استفاده از کنسول سریعتر پلی استیشن 4، می­توانید تجربه­ بهتری داشته باشید. در مورد LTE هم همینطور است-LTE پلی­استیشن 3 است وLTE  پیشرفته، پلی­استیشن 4 می­باشد.

HSPA+ چیست؟

HSPA + ممکن است به عنوان فناوری 4G به بازار عرضه شود، ولی از نظر فنی، 3G است. HSPA + مخفف “دسترسی پرسرعت به بسته” است. این فناوری، مرحله بعد از 3G است که فراهم کننده شبکه بریتانیا به دنبال استفاده از آن تا سال 2012 (قبل از معرفی LTE) بود. این فناوری با سرعت بالای 21 مگابیت بر ثانیه توسعه یافت که برای این نوع فناوری که 4G به شمار نمی ­آید(میانگین سرعت 3G، حدود 1 مگابیت بر ثانیه است)، بسیار چشمگیر است. با این حال، کاملاً از سرعت بالای نظری خود که به طور متوسط حدود 4 مگابیت بر ثانیه بود، دور شده است.

چه کسی سریعترین اتصال 4G LTE را ارائه می­دهد؟

حالا که تفاوت بین4G  واقعی و 4G LTE که ما در حال فروش آن هستیم را می­دانید، کدام شبکه بریتانیا بهترین اتصال 4G LTE را فراهم می­کند؟ در ماه نوامبر 2014، Ofcom اتصالات 3G و 4G فراهم کنندگان اصلی بریتانیا را در پنج شهر آزمایش کرد. نتایج ثابت کردند که EE دارای سریعترین اتصال 4G LTE ، یعنی به طور متوسط 18.4 مگابیت بر ثانیه است، هرچند هنوز هم از بالاترین سرعت نظری LTE فاصله دارد.

به طور کلی تمامی شبکه های مورد اشاره نسبت به 5G ضعیف تر هستند اما می توانند سرعت اتصال شبکه بالایی ارائه دهند.

برچسب‌ها, ,
  • مهتاب جهاندار
  • 15 مرداد 1399
  • 279 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X