شاید شما هم این اعلان «حافظه داخلی گوشی شما پر شده است» را دیده باشید. از زمان دریافت این پیام تا زمان پاکسازی و خالی تر کردن حافظه ی گوشی ممکنه که برخی از برنامه ها به کندی کار کند که واقعا این اتفاق حوصله سر بر هست.
راه های موثری برای خالی کردن حافظه گوشی های اندرویدی وجود دارد که با انجام دادن آنها می توانید از پر شدن حافظه گوشی و در نتیجه کندی دستگاه جلوگیری کنید.

دلیل پر شدن حافظه گوشی چیست؟

پر شدن حافظه گوشی علت های مشخصی دارد زمانی که گوشی شما اتصال حافظه SD را پشتیبانی نکند و ظرفیت حافظه داخلی پیش فرض آن محدود باشد پر شدن حافظه ذخیره سازی اطلاعات دستگاه بیش از پیش آزاردهنده می‌شود. دانستن علت پر شدن گوشی نقش مهمی در جلوگیری از این کار دارد.
اگر بدانیم چه کارهایی ظرفیت گوشی و حافظه جانبی آن را افزایش میدهد میتوان راحت تر با آن مقابله کرد.

فیلم‌ها وعکس‌ها: با بزرگ‌تر شدن مگاپیکسل دوربین‌ها و افزایش کیفیت عکس‌ها و فیلم‌ها، حجم آنها هم بیشتر می‌شود و یکی ازمهم ترین دلایل پر شدن حافظه گوشی همین فیلم‌ها و عکس‌ها هستند.

ویروسی شدن یا هک شدن گوشی: اگر بدون دلیل و یک شبه حافظه گوشی شما پر شد می‌تواند به دلیل حضور ویروس یا هک شدن گوشی شما باشد که با برخی اپلیکیشن های آنتی ویروس کنترل میشوند.

 برنامه‌هایی که بیشتر وقت‌ها به اینترنت متصل هستند: این برنامه‌ها برای به روزرسانی حجم زیادی از داده‌ها را دانلود می‌کنند.

نصب اپلیکیشن‌های غیر ضروری: معمولا  نصب از تعد زیادی اپلیکیشن‌هاست که به بیشتر آنها هم نیازی ندارید و باعث پر شدن حافظه گوشی میشوند.

وجود فایل های دانلودی زیاد در پوشه دانلودها .

حافظه پنهان (کش) اپلیکیشن های شبکه اجتماعی.

کم بودن حافظه داخلی گوشی.

حالا راه کار چیه؟؟

حذف حافظه کش (Cache)

یکی از بهترین و  ساده ترین روش هایی که با استفاده از آن قادر به خالی کردن حافظه گوشی خود هستید مربوط به حذف حافظه کش دستگاه می شود. حافظه کش یا حافظه پنهان بخشی از حافظه گوشی است که اطلاعات برنامه ها و بخش های مختلف گوشی در آن ذخیره شده و به این ترتیب اجرا و عملکرد اپلیکیشن بدون نیاز به بارگذاری مجدد آن اطلاعات و به نحو سریع تری انجام خواهد شد. بطور مثال زمانی که شما وارد تلگرام می شوید، فقط یک بار عکس پروفایل کاربران در صفحه اصیل بارگذاری خواهد شد و این عکس ها در حافظ کش تلگرام (گوشی) ذخیره می شوند و از آن پس هر بار با بازکردن تلگرام به جای اینکه دوباره بارگذاری شوند، نسخه آماده آن ها نمایش داده خواهد شد. بنابراین حافظه کش منجر به افزایش سرعت عملکرد اپلیکیشن ها مصرف کمتر حجم اینترنت می شود.

– وارد بخش Settings شوید.

– گزینه Storage را انتخاب کنید.

– سپس Internal Storage را در صورت وجود انتخاب کنید.

– گزینه Cached data را انتخاب نمایید.

– گزینه Clear را در پنجره پاپ آپ نمایان شده لمس کنید تا دستور حذف حافظه کش صادر شود.

انتقال اپلیکیشن ها به حافظه جانبی

این انتقال فقط در گوشی های اندروید کاربرد دارد که از اتصال حافظه جانبی یا رم پشتیبانی می کنند.
در این نوع از گوشی ها می توانید با انتقال اپلیکیشن ها ،برنامه ها و بازی ها از حافظه داخلی به حافظه جانبی بخش زیادی از حافظه داخلی گوشی را خالی کنید.
برای این کار باید:

– وارد بخش (تنظیمات) Settings شوید.

– گزینه (برنامه ها) Apps، Applications یا Application Manager را انتخاب کنید.

– اپلیکیشنی که می خواهید از حافظه داخلی گوشی به حافظه جانبی منتقل شود را انتخاب کنید.

– گزینه (حافظه ذخیره سازی) Storage را انتخاب نمایید.

– گزینه (انتقال به حافظه جانبی) Move to SD Card را انتخاب کنید.

بعد از انتخاب این گزینه باید با توجه به حجم اپلیکیشن چند ثانیه ای  صبر کنید تا انتقال از حافظه داخلی به جانبی انجام شود.
باید تک تک برنامه های مد نظر را به صورت دستی با همین روش منتقل کنید و راهی برای انتقال سریع تمام اپلیکیشن ها وجود ندارد.

فکتوری ریست (Factory Reset)

فکتوری ریست (Factory Reset) باعث از بین رفتن  تمام تنظیمات و اطلاعات ذخیره شده در دستگاه اندرویدی شما میشود، بنابراین حافظه داخلی آن به وضعیت اولیه بازگردانده می شود. اگر حافظه گوشی شما پر شده و به اطلاعات فعلی موجود در آن نیازی ندارید و همچنین تمایل دارید که سرعت عملکرد دستگاه را به حالت اولیه و مناسب بازگردانید، می توانید یک فکتوری ریست را صورت دهید. برای انجام فکتوری ریست کافیست که به منوی Settings و سپس Backup & Reset مراجعه کنید و گزینه Factory Reset را انتخاب نمایید.

برنامه های مناسب برای پاک کردن حافظه موبایل سامسونگ

Drives”Clear Cache – Optimize & Clear Junk” ابزاری برای سیستم عامل اندروید که می تواند پرونده های ذخیره برنامه بی فایده را تمیز کند ،و فضای دیسک تلفن شما را ذخیره کرده و سرعت تلفن شما را زیاد کند و این برنامه می تواند با یک کلیک حافظه نهان پاک تلفن شما را تقویت کند.

ارتقا حافظه داخلی گوشی

برای ارتقا حافظه داخلی گوشی بهتر است همان روش هایی که برای خالی کردن حافظه داخلی و افزایش حافظه استفاده میشود به کار ببرید.

جمع بندی نهایی برای خالی کردن حافظه:

۱. حذف اطلاعات گوشی برای افزایش حافظه داخلی گوشی

۲. افزودن حافظه جانبی (SD card ) برای بیشتر شدن فضای حافظه داخلی گوشی

۳. انتقال فایل‌ها از حافظه اصلی به حافظه جانبی گوشی

۴. نگهداری فایل‌ها در حافظه خارجی یا هارد اکسترنال ( hard external )

۵. انتقال فایل‌ها از حافظه گوشی به فضاهای ابری ( cloud services)

۶. استفاده از نرم افزار افزایش حافظه گوشی

۷. پاک کردن حافظه نهان (cache)

ممنون که با وبلاگ بهترین روش‌ خالی کردن حافظه گوشی اندروید با بازار تخصصی شبکه همراه بودید.

  • معصومه میلادزاده
  • 18 دی 1400
  • 59 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X