برای سالیان طولانی استاندارد Wi-Fi روترها از نوع 802.11ac بود که به عنوان نماینده آخرین پروتکل و سازگارترین مدل با گوشی های هوشمند تلقی می شد. حالا از جدیدترین استاندارد Wi-Fi رونمایی شده است که آن را به صورت 802.11ax نمایش می دهند، در واقع همان Wi-Fi 6 است. Wi-Fi 6 یک استاندارد جدید است، بنابراین تنها لپ تاپ ها و گوشی های هوشمند جدید (اواخر سال 2019 به بعد) قادر به اتصال به آن و لذت بردن از سرعت بالای آن هستند.

به بیان دیگر، اگر میخواهید در آینده شبکه شما با بروزترین تجهیزات شبکه پیکربندی شود، بهترین گزینه پیش روی شما Wi-Fi 6 است. Wi-Fi 6 تضمین سرعت بالا، مشکلات کمتر و امنیت بالاتر را می دهد، بنابراین برای رسیدن به این ویژگی ها نیاز به یک روتر جدید دارید.

ما با بررسی ده ها روتر جدید، به مدل هایی که با Wi-Fi 6 سازگار بودند، رسیدیم. در ادامه به بررسی این روترها می پردازیم:

 

Netgear Nighthawk AX8

 

 

شرکت Netgear از مدل مجهز به Wi-Fi 6 خود به نام Nighthawks AX8 رونمایی کرد. AX8 برای آن دسته از افرادی مناسب است که به دنبال ویژگی های عالی هستند و در عین حال به روترهای شرکتی نیازی ندارند. این مدل سرعت تا 6 Gbps را عبور می دهد و برای خانه های بزرگ با تعداد دستگاه های زیاد در شبکه های بی سیم طراحی شده است.

این مدل دارای یک پردازنده 1.8 GHz است که به مدیریت ارتباطات OFDMA هشت گانه همزمان و 16 کلاینت Wi-Fi همزمان کمک می کند. همچنین دارای 6 درگاه اترنت برای انتقال فایل است که حتی می تواند 2 درگاه را با یکدیگر تلفیق کند و به دو برابر سرعت فعلی برساند.

 

Asus RT-AX88U

 

Asus دارای چندین مدل مجهز به Wi-Fi 6 است و حقیقتا این مدل ها، همگان را تحت تاثیر خود قرار داده اند. این مدل با مدل Nighthawk AX8 نقاط مشترک بسیاری دارد. دارای سرعت 6 Gbps به همراه 8 پورت LAN است. همچنین این روتر دو باند، با AiMesh نیز به خوبی کار می کند. AiMesh همان سیستم Mesh بی سیم شرکت Asus است که می تواند چندین روتر را به منظور پوشش قویتر و بهتر به یکدیگر متصل کند.

این روتر برای ارتباطات مستقیم به دستگاه ها از OFDMA و MU-MIMO استفاده می کند تا پخش داده ها به صورت بهتر و با ثبات تر صورت گیرد. گیمرها نیز به دلیل وجود QoS هوشمند از این دستگاه رضایت بسیاری دارند، چرا که می تواند بازی ها را اولویت بندی کند و در عین حال کاربران مطمئن شوند که از سرعت بازی آنها کاسته نخواهد شد.

 

TP-Link Archer AX6000

 

وقتی Netgear و Asus مدل های جدیدی را برای Wi-Fi 6 ارائه می دهند نباید انتظار داشت که TP-Link دست روی دست بگذارد و هیچ مدل جدیدی معرفی نکند. این مدل سرعت تا 6 Gbps را پشتیبانی می کند، 9 درگاه LAN دارد و با هر دو معماری OFDMA و MU-MIMO سازگار است. همچنین از پردازنده 4 هسته ای 1.8 GHz نیز بهره می برد. از دیگر ویژگی های آن می توان به درگاه USB-C 3.0 و تکنولوژی Alexa برای ارسال دستورات صوتی اشاره کرد.

 

Asus ROG Rapture GT-AX11000

 

آیا یک گیمر حرفه ای هستید؟ این مدل مجهز به Wi-Fi 6 برای گیمرها طراحی شده است و دارای ارتباطات بی سیم بی نهایت پایدار است. این مدل می تواند دستگاه های بازی، گیم سنترها و هر چیزی را که به عنوان داده گیم شناخته می شود را اولویت بندی کند و سرعت ارتباط مبدا تا مقصد را از طریق پردازنده چهار هسته ای 1.8 GHz افزایش دهد. علاوه بر اینها می توان به قابلیت هایی نظیر مانیتورینگ و اولوبت بندی به منظور بررسی کیفیت خطوط در هر زمانی اشاره کرد.

 

D-Link AX6000 DIR-X6060

 

 

مدل X6060 دارای سرعت 6 Gbps، تکنولوژی OFDMA و MU-MIMO جهت اتصال همزمان 8 کانکشن به دستگاه است. این روتر همچنین مجهز به ویژگی Target wake time است که به کمک آن عمر باتری تلفن های هوشمند افزایش می یابد و با Alexa و Google Assistant نیز سازگار است. در حال حاضر این مدل عرضه جهانی نشده است، اما اگر از طرفداران D-Link هستید باید به شما توصیه کنیم که این مدل ارزش صبر کردن را دارد.

 

TP-Link Deco X60 WiFi 6 AX3000 Whole-Home Mesh Wi-Fi System

 

 

 

مدل TP-Link Deco در حال حاضر یک سیستم Mesh بسیار عالی است و به منظور افزایش پوشش دهی در ساختمان های بزرگ طراحی شده است. اما در سال 2020، Deco به مدل مجهز به Wi-Fi 6 ارتقا یافت. این مدل قابلیت پوشش دهی تا حدود 2000 متر مربع را دارد (به همین دلیل مناسب برای فضاهای بسیار بزرگ است) و سرعت 3Gbps را برای دستگاه هایی به تعداد 150 عدد را تضمین می کند.

علاوه بر دو مدل OFDMA و MU-MIMO از مدل WPA3 نیز پشتیبانی می کند که برای افزایش امنیت مدل های جدید TP-Link مورد نیاز است. به طور کلی می توان گفت که اگر می خواهید به مدت 10 سال از سیستم Mesh استفاده کنید، این مدل بهترین گزینه موجود در بازار است.

  • 09102216846
  • 7 خرداد 1399
  • 285 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X