روتر Tp-link

شرکت TP-Link از اولین روترهای Wi-Fi 6E این شرکت رونمایی کرد. آپگرید جدیدی که طول موج‌های قابل استفاده را 4 برابر خواهد کرد تا سرعت و پایداری ارتباط وای-فای افزایش بسیار زیادی داشته باشد. 4 روتر جدیدی که از این تکنولوژی پشتیبانی خواهند کرد شامل 2 مدل مش روتر جدید و 2 مدلِ سطح بالا خواهند بود. یکی از این مدل‌ها هم از سرعت 10گیگابیت در ثانیه پشتیبانی می‌کند.

دستگاه‌های Wi-Fi 6E علاوه بر دو باند قبلی 2.4گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز، باند جدید 6گیگاهرتز را هم در اختیار خواهند داشت. خلوت بودن این باند فرکانسی و تعداد بیشتر چنل ها ویژگی کلیدی این استاندارد است.

مش روترهای Wi-Fi 6E شرکتTP-Link

TP-Linkقرار است دو مدل جدید از روترهای mesh Wi-Fi (مش وای-فای) را عرضه کند. مش وای-فای‌ها برای ایجاد یک شبکه بی‌سیم مش دردسر و پیچیدگی فنی کمتری نیاز خواهند داشت.

دو مدل Deco X96 و Deco X76 Plus مش وای-فای‌ های جدید شرکت TP-Link هستند که هر دو نیز tri-band(استفاده همزمان از سه باند اتصال) خواهند بود. تفاوت این روترها با مش روتر های tri-band فعلی استفاده از باند 6گیگاهرتز برای اتصال به همدیگر است. مدل‌های فعلی در باند محدودتر 5 گیگاهرتز فعالیت می‌کنند.
روتر Tp-link

مدل X96 ادعا می‌کند که به سرعت 7800مگابیتی می‌تواند دست پیدا کند. مدل X76 هم سرعتی تا 5400مگابیت را خواهد داشت، این مدل همچنین از اتصال Zigbee پشتیبانی می‌کند. Zigbee برای اتصال دستگاه‌های هوشمند IoT به همدیگر است.

این مدل‌ها البته یک نقطه‌ی منفی هم دارند، حتی اگر شما دستگاهی که از باند 6 گیگاهرتز پشتیبانی می‌کند را به این روترها متصل کنید، این روترها از همان فرکانس‌های 5 و 2.4 گیگاهرتزی برای ارتباط با دستگاه شما استفاده خواهند کرد. باند 6 گیگاهرتز فقط برای اتصال داخلی(back-bone) بین این روترها استفاده خواهد شد.
اگر قصد دارید که مستقیما با باند 6 گیگاهرتز به شبکه وای-فای متصل شوید باید به دنبال دو مدل زیر باشید :

Archer AX96 و Archer AX206

Archer AX96 و Archer AX206 دو مدلی هستند که برخلاف دو مدل قبلی به صورت مستقل و تکی کار خواهند کرد. این بدین معنی است که باند 6 گیگاهرتز برای اتصال دستگاه‌های کاربر آزاد خواهد بود.

مدل AX96 به حداکثر سرعت 7800مگابیتی می‌تواند برسد و مدل پیشرفته‌تر X206 ادعای سرعت 10گیگابیتی را دارد که البته سرعت اینترنت مشابهی را هم می‌طلبد.
روتر Tp-link

قیمت این چهار مدل روتر فعلا مشخص نیست و از حدودا 6 ماه دیگر شاهد عرضه‌ی این روترهای وای-فای خواهیم بود.

البته TP-Link محصولات دیگری را هم معرفی کرده است که در ماه های آینده عرضه خواهند شد، Deco Voice X20 که یک مش روتر Wi-Fi 6(و نه Wi-Fi 6E) است که همزمان به عنوان اسپیکر هوشمند الکسا هم قابل استفاده است.(ایده‌ای جالب که شرکت های دیگر هم قبلاً استفاده کرده‌اند)

Deco X80-5G هم معرفی شد، یک مودم 5G که یک روتر Wi-Fi 6 هم هست.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X