انواع ذخیره ساز ها در تکنولوژی روتر شبکه

ذخیره سازها در تکنولوژی روتر شبکه به دستگاه های ذخیره سازی storage گفته می شود که با اتصال به سیستم ها کار ذخیره سازی مطمئن و حجیم اطلاعات را برعهده دارند.برای ذخیره سازی از سه نوع SAN , NAS ,DAS استفاده می شود. چگونگی ذخیره سازی ، دسترسی ، محافظت و مدیریت داده های مهم ، چالش جدیدی است که بخشهای فناوری اطلاعات با آن روبرو هستند.

شبکه Storage Area Network (SAN) یک مدل از تکنولوژی روترشبکه را برای ذخیره در مرکز داده اعمال می کند .SAN ها در پشت سرورها کار می کنند تا یک مسیر مشترک را بین سرورها و دستگاه های سن استور فراهم کنند. SAN ها ، دسترسی به سطح بلوک یا سطح فایل را به داده هایی که بین منابع محاسباتی و پرسنل به اشتراک گذاشته شده اند ، ارائه می دهند. این کار بر خلاف راه حل های مستقر در سرور مستقر DAS  و شبکه محور ذخیره فایل پیوستNAS  مبتنی بر پرونده است. تنظیمات جدید از جمله iSCSI و فیبر کانال از طریق اترنت (FCoE)محبوب شده اند . فناوری غالب SAN در پیکربندی کانال فیبر (FC) پیاده سازی شده است. رسانه ای که داده ها روی آن ذخیره می شود نیز در حال تغییر است.

با رشد SAN ها و سلطه جهانی پروتکل اینترنت (IP  ) ، استفاده از تکنولوژی روتر شبکه های IP برای انتقال ترافیک ذخیره سازی در خط مقدم توسعه فنی قرار دارد. شبکه های IP سطوح را برای مدیریت ، قابلیت همکاری و مقرون به صرفه بودن فراهم می کنند.

با همگرایی فضای ذخیره سازی با شبکه های IP موجود (LAN / MANs / WAN  ) مزایا از طریق تلفیق ذخیره سازی ، مجازی سازی ، بازتاب ، پشتیبان گیری و مدیریت مشاهده می شود. همگرایی همچنین ظرفیت های افزایش یافته ، انعطاف پذیری ، قابلیت توسعه و مقیاس پذیری را فراهم می کند.

FCoE  و iSCSI در تکنولوژی روتر شبکه

دو استاندارد اصلی با استفاده از پروتکل IP عبارتند از: FCoE (کانال فیبر از طریق اترنت) و

 iSCSI (ip Small Computer System Interface).هر دوکانال دستور Fiber Channel یا SCSI را که در یک دیتاگرام IP گنجانیده شده است ،حمل می کنند.

FCoE از این جهت است که دستورات Fiber Channel در ترافیک IP کپسوله می شوند . اما این امر به یک آداپتور شبکه همگرا (CNA) نیاز دارد که قادر باشد هم از کانال فیبر و هم از اترنت برای کپسوله سازی استفاده کند. iSCSI از طریق تکنولوژی روتر شبکه های استاندارد اترنت و آداپتورهای استاندارد اترنت در دستگاه لبه ای موسوم به آغازگر عمل می کند.

امروزه 10 گیگابایت اترنت به عنوان کاربرد افقی انتخابی در مراکز داده شرکتی ، محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. کسب مزیت رقابتی از استقرار 10 گیگابایت اترنت در این شرکت به زیرساخت IT قوی نیاز دارد.

برنامه های 10GBASE-T و 10GbSFP +پایه قابل اعتماد برای اجزای شبکه مراکز داده و شبکه SAN را فراهم می کنند. با یک سیستم کابل کشی با قابلیت 10GBASE-T ، زیرساخت های باز و مبتنی بر استانداردهای صنعتی در اختیار کاربران قرار می گیرد که می تواند چندین برنامه همگرا را پشتیبانی کند.

فناوری های ذخیره سازی در تکنولوژی روتر شبکه

با ظهور اینترنت ، Big Data ، اینترنت های شرکتی ، ایمیل ، تجارت الکترونیکی ، تجارت با مشاغل

(B2) ERP (برنامه ریزی منابع سازمانی) ، مدیریت منابع مشتری (CRM) ، انبارداری داده ها ،

CAD / CAM ، جریان رسانه ای غنی ، همگرایی صوتی / تصویری / داده ها ، و بسیاری از برنامه های دیگر در زمان واقعی ،تقاضا در مورد ظرفیت ذخیره سازی سازمانی با جهشی رشد کرده است.

خود داده ها به اندازه پرسنل و سیستم های آن برای فعالیت موفقیت آمیز یک کسب و کار مهم هستند. نیاز به محافظت از این دارایی استراتژیک بسیار فراتر از قابلیت های پشتیبان گیری نوار است.

دسترسی و ظرفیت نوار به راحتی نمی تواند پاسخگوی تقاضای روزافزون باشد. رشد فروشگاه های داده به معنای اجرای کتابخانه های نوار است . موضوعات مربوط به رسانه های نواری وجود دارد که فقط با ذخیره سازی اضافی یا به طور کلی جایگزینی رسانه ها قابل حل است.

فناوری شبکه ذخیره سازی در سه پیکربندی اصلی زیر توسعه یافته است . ذخیره مستقیم متصل (DAS) ، ذخیره سازی متصل شبکه (NAS) و شبکه های ذخیره سازی منطقه (SAN) .

ذخیره مستقیم متصلDAS)) در تکنولوژی روتر شبکه

DAS روشی برای اتصال محلی دستگاه های ذخیره سازی به سرورها از طریق یک مسیر ارتباط مستقیم بین سرور و دستگاه های ذخیره سازی است. اتصال بین سرور و دستگاه های ذخیره سازی در یک مسیر اختصاصی جدا از کابل کشی شبکه است.

دسترسی از طریق کنترل کننده هوشمند فراهم می شود. فضای ذخیره سازی فقط از طریق سرور متصل ، مستقیماً قابل دسترسی است. این روش در درجه اول برای رفع نواقص در محوطه درایو در سیستم های رایانه ای میزبان توسعه یافته است. هنگامی که یک سرور به فضای درایو بیشتری احتیاج داشت ،یک واحد ذخیره سازی به آن متصل می شد.

این روش همچنین اجازه می دهد تا یک سرور ، سرور دیگری را آینه کند. عملکرد آینه سازی نیز ممکن است از طریق سرور مستقیماً متصل به رابط های سرور انجام شود.

شبکه متصل به ذخیره سازی (NAS) در تکنولوژی روتر شبکه

NAS یک معماری ذخیره سازی در سطح فایل است که عناصر ذخیره سازی مستقیماً به یک LAN متصل شده اند. دسترسی فایل به سیستم های رایانه ای یکنواخت را فراهم می کند. برخلاف سایر سیستم های ذخیره سازی ، حافظه به طور مستقیم از طریق شبکه قابل دسترسی است.

این سیستم معمولاً از (NFS سیستم پرونده شبکه) یا (CIFS سیستم پرونده مشترک اینترنت) استفاده میکند .هر دو آن ها از برنامه های IP استفاده می کنند. یک رایانه جداگانه معمولاً به عنوان Filer عمل می کند که اساساً یک کنترل کننده دسترسی ترافیک و امنیت برای فضای ذخیره سازی است که ممکن است در خود واحد گنجانده شود.

مزیت این روش این است که سرورها می توانند فضای ذخیره سازی را در یک واحد جداگانه به اشتراک بگذارند. برخلاف DAS ، هر سرور به فضای ذخیره سازی اختصاصی خود نیاز ندارد که این باعث استفاده موثرتر از ظرفیت ذخیره سازی موجود می شود. تا زمانی که همه از پروتکل IP استفاده کنند ، سرورها می توانند سیستم عامل های مختلفی داشته باشند.

شبکه های ذخیره سازی ( SAN ) در تکنولوژی روتر شبکه

مانند DAS ، یک SAN در پشت سرورها متصل است. SAN ها دسترسی سطح بلوک به ذخیره سازی داده های مشترک را فراهم می کنند. دسترسی به سطح بلوک به بلوک های خاصی از داده ها در یک دستگاه ذخیره سازی در مقایسه با دسترسی به سطح فایل اشاره دارد. یک پرونده شامل چندین بلوک خواهد بود. SAN ها در دسترس بودن و تداوم تجاری قوی برای محیطهای مهم داده را فراهم می کنند.

SAN ها معمولاً با استفاده از فیبر کانال (FC) برای اتصال از معماری پارچه ای استفاده می کنند. اصطلاح switched fabric به هر واحد ذخیره سازی مربوط می شود که از طریق چندین سوئیچ SAN ، به هر سرور متصل می شوند. این مسیرهای اضافی برای ارتباطات فراهم می شود و یک سوئیچ مرکزی را به عنوان یک نقطه خرابی از بین می برد.

اترنت مزایای زیادی مانند Fiber Channel برای پشتیبانی از SAN دارد. برخی از این موارد شامل سرعت بالا ، پشتیبانی از توپولوژی قسمت تغییر یافته ، قابلیت همکاری گسترده و مجموعه وسیعی از ابزارهای مدیریتی است.

در یک برنامه تکنولوژی روتر شبکه ذخیره سازی ، کلید ، عنصر اصلی است. با ارسال قابل توجه پورت های اترنت گیگابیتی و 10 گیگابیتی ، استفاده از IP و اترنت برای ذخیره سازی پیشرفت طبیعی برای برخی از محیط ها است.

کانال فیبر FC  و کانال فیبر از طریق اترنت FCoE)) در تکنولوژی روتر شبکه

ative FC یک فناوری اتصال SAN مبتنی بر استانداردها در داخل و بین مراکز داده محدود شده توسط جغرافیا است. این یک رابط سریال سریع و باز برای اتصال سرورها به دستگاه های ذخیره سازی (دیسک ها ، کتابخانه های نوار یا جعبه گشایی CD ) یا سرورها به سرورها است.

FC توانایی آدرس دهی زیادی دارد. مشابه SCSI ، هر دستگاه عددی را در کانال دریافت می کند. امروزه این رابط شبکه ذخیره سازی غالب است. کانال فیبر می تواند به طور کامل مشبک شود و افزونه بسیار خوبی ایجاد کند.

FC می تواند با سرعتهای 1 ، 2 ، 4 ، 8 ، 16 و 32 گیگابایت بر ثانیه کار کند. با 8 گیگابایت بر ثانیه تا 16 گیگابایت بر ثانیه در حال حاضر غالب است. فواصل انتقال با سرعت و رسانه متفاوت است. با استفاده از FCoE ، بسته ها با طول و مسافت های ارائه شده توسط یک تکنولوژی روتر شبکه اترنت پردازش می شوند و بسته به سرعت و رسانه متفاوت هستند.

طبق استاندارد IEEE 802.3ae برای 10 گیگابایت اترنت ، هنگام استفاده از کابلهای فیبر نوری تک حالته ، فاصله پشتیبانی شده 10 کیلومتر است.در هنگام استفاده از لیزر فیبر چند حالته 50 میکرونی ، OM3 تا 300 متر و تا 400 متر با OM4 در مقایسه با فیبر داخلی کانال با فاصله فقط 130 متر بهینه سازی شده است . 

فیبرهای OM3 و OM4 بهینه شده با لیزر در انتخاب فیبر برای انتقال 10 گیگابایت بر ثانیه از اهمیت زیادی برخوردار است.

سه توپولوژی Native Fiber Channel در تکنولوژی روتر شبکه

توپولوژی FC

قسمت تعویض شده ، همانطور که از نام آن پیداست ، امکان ایجاد مش در کانال فیبر را فراهم می کند. همچنین ممکن است در مناطقی که به عنوان قسمت فابریک شناخته می شود پیکربندی شود.

قسمت فابریک ، قسمت های فیبر کانال متنوع از نظر جغرافیایی را به هم متصل می کنند. این قسمت ها ممکن است در هر محدوده از محیط بدون IP باشند. با IP ، قسمت فابریک می تواند به فواصل بیشتری برسد زیرا توسط روترها و پیوندهای خارج از آن قسمت گسترش می یابد.

آنها همچنین ممکن است شامل توپولوژی های مختلف (آبشار ، حلقه ، مش یا هسته به لبه) باشند.اما ممکن است به اتصال اضافی برای دسترسی به داده های مشترک ، ادغام منابع ، پشتیبان گیری از داده ها ، بازتاب از راه دور یا بازیابی فاجعه نیاز داشته باشند.

توپولوژی FCoE

فیبر کانال در یک شبکه جداگانه نسبت به شبکه اترنت انجام می شود. با فیبر کانال از طریق اترنت ، آداپتورهای شبکه همگرا به جای آداپتورهای اترنت مورد استفاده قرار می گیرند و به یک کانال اجازه می دهند تا بسته های کپسوله شده اترنت و فیبر کانال را از طریق یک شبکه IP استاندارد و با فاصله از کل شرکت عبور دهد ، صرف نظر از جغرافیا از طریق روترها و پلهای اترنت.

برای تکثیر بین سیستم های ذخیره سازی از طریق یک شبکه گسترده ، FCoE مکانیزمی را برای اتصال جزایر FC SAN یا FCoE SAN از طریق زیرساخت IP (LAN / MANs / WANs) فراهم می کند تا یک پارچه FC SAN واحد و واحد ایجاد کند.

شبکه های ذخیره سازی معماری مختلط در تکنولوژی روتر شبکه

انعطاف پذیری و هزینه کم از عوامل مهم پیش برنده برای اجرای رویکرد iSCSI ، به ویژه برای ذخیره سازی از راه دور است. علاوه بر این ، با افزایش مداوم سرعت اترنت ، اعتقاد بر این است که iSCSI مبتنی بر اترنت 10 گیگابایتی به طور گسترده ای برای SAN ها در مراکز داده استفاده می شود.

تعدادی دستگاه برای دستیابی به آدرس نصب شده گسترده راه حلهای ذخیره سازی FC بومی موجود در حال حاضر ساخته شده است. به منظور محافظت از سرمایه گذاری فعلی یک سازمان در فناوری ذخیره سازی ، ممکن است نصب SAN از یک تکنولوژی روتر شبکه ذخیره سازی خاص به ترکیبی از محصولات Fiber Channel و iSCSI تبدیل شود.

علاوه بر این ، یک همگرایی یا ادغام NAS و SAN انتظار می رود و انتظار می رود سوئیچ های کانال فیبر و اترنت چند زبانه (ترکیبی) تکامل یابند. شبکه SAN و NAS یکپارچه مقیاس پذیر و کارآمد خواهد بود ،از چندین پروتکل و رابط پشتیبانی می کند.

این یکپارچه سازی با ایجاد همگرایی بین پروتکل های اترنت ، کانال فیبر و iSCSI ، با ایجاد اتصالات قابل اعتماد در مسافت های طولانی با استفاده از الکترونیک موجود ، به مشتریان امکان می دهد SAN کانال اصلی فیبر خود را بهینه کنند.

منبع : https://vmarena.com/storage-network-technologies/

  • بازار تخصصی شبکه
  • 23 مهر 1399
  • 226 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X