تصمیم گیری در مورد به روزرسانی یا تعویض لپ تاپ یک تصمیم بزرگ است و دانستن اینکه چه زمانی یا حتی اگر این کار را انجام دهید می تواند پیچیده باشد. شما باید در نظر بگیرید که آیا نیروی کار ارزش آن را دارد، آیا جایگزینی یا بازسازی آن ارزان تر است و آیا واقعاً به انجام آن نیاز دارید یا خیر.

جایگزینی اجزای مختلف لپ تاپ به راحتی در کامپیوترهای رومیزی آسان نیست ، اما اگر صبر و حوصله و ابزار مناسب داشته باشید مطمئناً می توانید لپ تاپ را ارتقا دهید. گفته شد ، برخی از پیشنهادات زیر شامل استفاده از سخت افزار خارجی برای تکمیل اجزای داخلی منسوخ ، مفقود یا آسیب دیده است.

به بخش زیر بروید که مربوط به دلیل خاص شما برای تمایل به ارتقا یا جایگزینی لپ تاپ است. شما در هر سناریو گزینه ها و توصیه های خود را برای کارهایی که باید انجام دهید پیدا خواهید کرد.

 

لپ تاپ من بسیار کند است

سخت افزار اصلی که سرعت کامپیوتر را تعیین می کند ، پردازنده و RAM است. می توانید این قطعات را ارتقا دهید اما انجام آن در لپ تاپ کار آسانی نیست. در حقیقت ، اگر متوجه شدید که یکی از آنها آسیب دیده است یا در حد نیاز شما نیست ، تعویض لپ تاپ احتمالاً تصمیم عاقلانه ای است.

با این حال ، از بین این دو حافظه راحت تر است. اگر به RAM بیشتری احتیاج دارید یا مایل به جایگزینی حافظه های ضعیف هستید و مشکلی در انجام این کار ندارید ، اغلب می توانید پایین لپ تاپ را برای این کار باز کنید. با این اوصاف ، قبل از این که لپ تاپ خود را پاره کنید و چیزی را تعویض کنید ، یا کل چیز را به سطل آشغال ریخته و یک لپ تاپ کاملاً جدید بخرید ، ابتدا باید چند مورد ساده تر و ارزان تر را امتحان کنید. یک لپ تاپ کند می تواند به نظر برسد که نیاز به تعویض یا ارتقا دارد در حالی که شاید تنها نیاز به TLC کمی داشته باشد.

ببینید چقدر حافظه ذخیره سازی رایگان دارید

اگر فضای خالی دیسک سخت لپ تاپ شما کم است ، مطمئناً می تواند همه چیز را متوقف کند و برنامه ها را با سرعت کمتری باز کند یا فایل ها برای همیشه ذخیره می شوند. بنابراین حتماً اطمینان حاصل کنید که فضای موجود هارد دیسک خود را داشته باشید.

اگر می خواهید برخی از پرونده های بزرگ را از روی دیسک سخت خود منتقل کنید تا به سرعت فضا را خالی کنید تا ببینید آیا این کار به عملکرد کلی کمک می کند یا خیر ، از یک ابزار تجزیه و تحلیل فضای دیسک رایگان استفاده کنید تا ببینید تمام فضای استفاده شده کجاست.

فایل های ناخواسته را حذف کنید

پرونده های موقت می توانند با گذشت زمان فضای زیادی را اشغال کنند ، نه تنها به یک هارد دیسک کامل کمک می کنند بلکه باعث می شوند عملکرد بیشتر شود زیرا برنامه ها بیشتر کار می کنند یا برای انجام کارهای روزمره طولانی تر می شوند.

با پاک کردن حافظه پنهان در مرورگر وب خود شروع کنید. پاک کردن این پرونده ها بی خطر است ، اما در صورت باقی ماندن و زمان کافی ، قطعاً بارگذاری صفحه و به طور بالقوه حتی کل کامپیوتر را کاهش می دهد. همچنین، پرونده های موقت ممکن است رایانه شما در آن باشد را حذف کنید. آنها اغلب می توانند از چند گیگابایت فضای ذخیره سازی استفاده کنند.

رانندگی سخت خود را از بین ببرید

هرچه پرونده های بیشتری از دیسک سخت لپ تاپ شما اضافه و حذف می شود ، ساختار کلی داده ها پراکنده شده و سرعت خواندن و نوشتن را کاهش می دهد. با استفاده از یک ابزار رایگان defrag مانند Defraggler ، دیسک سخت را defrag کنید. اگر لپ تاپ شما از SSD به جای هارد دیسک سنتی استفاده می کند ، موضوع بی ربط است و می توانید از این مرحله صرف نظر کنید.

 

به طور فیزیکی لپ تاپ را تمیز کنید

اگر دریچه های طرفداران لپ تاپ شما غبار ، مو و سایر آلودگی ها باشد ، اجزای داخلی می توانند خیلی سریعتر از آنچه ایمن تلقی می شوند ، گرم شوند. این می تواند آنها را مجبور به کار اضافی کند که می تواند هدف اصلی آنها را از حفظ نظم کار لپ تاپ شما از بین ببرد. تمیز کردن این قسمتهای لپ تاپ باعث خنک شدن قسمت داخلی آن و همچنین جلوگیری از گرم شدن بیش از حد هرگونه سخت افزار می شود.

نیاز به حافظه ذخیره سازی بیشتر دارید؟

اگر با انجام کارهای فوق فضای ذخیره سازی کافی پاک نشد یا اگر برای پشتیبان گیری از فایل ها یا ذخیره داده ها به درایو های سخت اضافی در لپ تاپ خود احتیاج دارید ، استفاده از یک هارددیسک خارجی برای گسترش فضای ذخیره سازی لپ تاپ را در نظر بگیرید.

بهترین چیز در مورد دستگاه های خارجی این است که آنها خارجی هستند ، به جای اینکه مانند HDD اصلی در داخل لپ تاپ قرار گیرند ، از طریق USB به لپ تاپ متصل می شوند. این دستگاه ها به هر دلیلی فضای اضافی فوری هارد دیسک را فراهم می کنند. فایلهای نصب نرم افزار ، مجموعه موسیقی و فیلم و غیره خرید یک هارد اکسترنال ارزان تر و بسیار آسان تر از جایگزینی هارد دیسک داخلی است.

هارد لپ تاپ کار نمی کند

به طور کلی ، شما باید هارد دیسک سخت خود را به جای خرید یک لپ تاپ کاملا جدید جایگزین کنید. با این حال ، تصمیم شما برای انجام این کار فقط باید پس از اطمینان از غیرقابل جبران شدن درایو انجام شود.

اگر فکر می کنید باید هارد لپ تاپ خود را تعویض کنید ، ابتدا یک تست رایگان هارد درایو را در برابر آن انجام دهید تا دوباره بررسی کنید که آیا در واقع مشکلی با آن ندارید. برخی از هارددیسک ها از نظر عملکرد مناسب عمل می کنند اما فقط خطایی ایجاد می کند که باعث می شود روند بوت شدن معمولی متوقف شود و بد به نظر برسد و نیاز به تعویض داشته باشد. به عنوان مثال ، ممکن است هارد دیسک شما کاملاً خوب باشد اما لپ تاپ شما طوری تنظیم شده است که هر بار که کامپیوتر شما روشن می شود در یک درایو فلش بوت شود و به همین دلیل نمی توانید به پرونده ها یا سیستم عامل خود دسترسی پیدا کنید.

از طرف دیگر ، برخی از هارد دیسک ها در واقع معیوب هستند و باید جایگزین شوند. اگر هارد لپ تاپ شما خراب است ، شاید جایگزین کردن آن با یک هارد دیسک باشد.

صفحه نمایش لپ تاپ نامناسب است

صفحه لپ تاپ خراب یا کاملاً کم عیبتر ممکن است انجام هر کاری را برای شما غیرممکن کند. تعمیر یا تعویض صفحه قطعاً عملی است و به اندازه تعویض کل لپ تاپ گران نیست. به وب سایت iFixit مراجعه کنید و لپ تاپ خاص خود را جستجو کنید یا حداقل یکی از آن ها شبیه لپ تاپ شما باشد. شاید بتوانید یک راهنمای تعمیر گام به گام در مورد تعویض صفحه لپ تاپ خاص خود یا حداقل راهنمایی پیدا کنید که بتوانید با آن سازگار باشید تا برای لپ تاپ خاص خود کار کند.

با این حال ، اگر لپ تاپ شما بیشتر از تلفن همراه ساکن است ، یک راه حل آسان این است که به راحتی یک مانیتور را به یک درگاه ویدیویی (مثلاً VGA یا HDMI) در کنار یا پشت لپ تاپ وصل کنید.

لپ تاپ من شارژ نمی شود

تعویض کل لپ تاپ در هنگام روشن نشدن معمولاً بیش از حد ضروری است. احتمالاً فقط در شارژ مشکل دارد. مشکل می تواند از طریق کابل برق ، باتری یا (احتمال کمتری) منبع تغذیه مانند دیوار باشد.

در صورت خراب بودن باتری لپ تاپ یا کابل شارژ ، می توان به راحتی جایگزین کرد. با اتصال لپ تاپ به دیوار بدون اتصال باتری ، تأیید کنید که آیا مشکل باتری است. اگر لپ تاپ روشن شود ، باتری مقصر است. می توانید باتری را از پشت لپ تاپ جدا کنید و ببینید لپ تاپ شما از چه نوع باتری استفاده می کند و از این اطلاعات برای تحقیق در مورد جایگزین استفاده کنید.

بهتر است قبل از خرید جایگزین خود ، کابل شارژ جداگانه را امتحان کنید ، اگر می توانید ، مطمئن شوید که در واقع معیوب است. اگر لپ تاپ مرده یا در حال مرگ شما به دلیل باتری یا کابل شارژ نیست ، در نظر داشته باشید که آن را در جای دیگری وصل کنید ، مانند پریز دیواری یا پشتیبان گیری باتری. اگر متوجه شدید که اجزای داخلی عامل شارژ نکردن لپ تاپ است ، احتمالاً باید لپ تاپ را تعویض کنید.

یک سیستم عامل جدیدتر می خواهید

معمولاً فقط برای ارتقا سیستم عامل نباید لپ تاپ کاملاً جدیدی خریداری کنید. اگرچه درست است که لپ تاپ های جدید با جدیدترین سیستم عامل عرضه می شوند ، تقریباً همیشه می توانید بدون جایگزینی هر چیزی ، سیستم عامل جدید را بر روی هارد دیسک موجود خود نصب یا ارتقا دهید.

به عنوان مثال ، اگر لپ تاپ شما از ویندوز XP استفاده می کند و می خواهید ویندوز 10 را نصب کنید ، در حال حاضر یک احتمال خوب برای پشتیبانی از لپ تاپ شما وجود دارد ، در این صورت شما فقط می توانید ویندوز 10 را خریداری کنید ، XP را از دیسک سخت پاک کنید و نصب کنید سیستم عامل جدیدتر. تنها چیزی که باید در نظر گرفت این است که سیستم مورد نظر شما برای سیستم عامل چه نیازهایی دارد.

اگر متوجه شدید که سیستم عامل به حداقل 2 گیگابایت رم ، 20 گیگابایت فضای هارد دیسک رایگان و پردازنده مرکزی 1 گیگاهرتزی یا سریعتر احتیاج دارد و لپ تاپ شما قبلاً این موارد را دارد ، پس بدون نیاز به ارتقا ، سیستم عامل را کاملاً خوب ارتقا دهید. لپ تاپ.

با این حال ، همه لپ تاپ ها نمی توانند این شرایط را برآورده کنند. اگر به RAM بیشتری احتیاج دارید ، احتمالاً می توانید خیلی خوب آن را تعویض کنید ، اما پردازنده سریعتر احتمالاً نیاز به خرید یک لپ تاپ کاملاً جدید دارد.

لپ تاپ درایو CD / DVD / BD ندارد

امروزه اکثر لپ تاپ ها درایو دیسک نوری ندارند. نکته خوب این است که برای اکثر شما ، نیازی به ارتقا the درایو یا تعویض لپ تاپ خود ندارید. در مقابل، می توانید یک درایو نوری خارجی نسبتاً کوچک خریداری کنید که از طریق USB به آن وصل شود و به شما امکان تماشای پرتوهای Blu-ray یا DVD ، کپی کردن پرونده ها از دیسک و غیره را بدهد.

شما فقط یک چیز جدید می خواهید

بعضی اوقات فقط وقت آن است که حرکت کنیم ، فقط به این دلیل که برای چیز جدید و بهتر آماده هستید. تحقیق خود را انجام دهید ، خود را در مورد جدیدترین مدل ها آموزش دهید و لپ تاپ مناسب را برای نیازهای خود تهیه کنید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X