آموزش تنظیم مودم

 

با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از اینترنت امروزه در هر خانه ای حداقل یک مودم برای اتصال به اینترنت موجود می باشد . مودم ها دارای انواع مختلف با برند های متنوعی می باشد . اگر مودم خود را تازه خریداری کردید یا قصد دارید مودم خود را به خانه جدیدی منتقل کنید ، نیاز به تنظیمات یا همان کانفیگ مودم دارید . در این مقاله قصد داریم تا به طور کامل آموزش تنظیم مودم را مورد بررسی قرار دهیم . در ادامه مطلب همراه ما باشید .

کار های ضروری که در ابتدا باید انجام دهید

اگر بار اول است که از مودم خود استفاده می کنید به این که در گذشته رمز عبور آن را عوض کرده ایید لازم است تا مودم خود را ریست کنید . این کار در مودم های مختلف به صورت متفاوتی انجام می شود . در برخی از مودم ها دکمه ریست به صورت جدا تعبیه شده است و لازم است که هشت تا پانزده ثانیه آن را نگه دارید . در برخی از مودم ها در پشت یا کنار مودم حفره ایی قرار دارد که باید با سوزن یا خودکار یا چیزی شبیه به آن باید به مدت هشت تا پانزده ثانیه بر روی دکمه ریزی که قرار دارد فشار دهید تا ریست انجام شود .

تنظیم مودم

مرحله اول

در مرحله اول لازم است که وارد صفحه کانفیگ مودم شوید . برای این کار باید مرورگر خود را باز کنید و آی پی مودم خود را وارد کنید . باید به این نکته توجه داشته باشید که آی پی مودم ها در برند های مختلف متفاوت است . برای بدست آوردن آی پی دقیق مودم خود لازم است تا در منو استارت command prompt را جستجو کرده و بر روی آن کلیک کرده . سپس بعد از باز شدن صفحه دستورات لازم است تا دستور ipconfig را بنویسید و اینتر را بزنید . اگر از طریق وای فای به مودم متصل باشید از طریق Wireless LAN adapter Wi-Fi و اگر از طریق کابل به مودم متصل باشید در قسمت Ethernet adapter Ethernet رو به روی default getway آدرس آی پی مودم شما نوشته شده است .

به این نکته توجه داشته باشید که حتما باید به مودم متصل باشید . برای ورود به صفحه تنظیمات در قسمت نام کاربری و رمز عبور کلمه admin را وارد کنید . برای اتصال مودم خود در صورت ریست کردن مودم ، گذرواژه در زیر دستگاه مودم نوشته شده است .

مرحله دوم

در این مرحله تنظیمات در مودم ها با برند های مختلف کمی متفاوت می باشد . در قسمت setup  یا quick start و در بعضی از مودم ها quick setup ، setup wizard یا run wizard بگردید و بر روی آن کلیک کرده و بر روی دکمه next بزنید . اکنون تنظیمات مربوط به مودم را بررسی میکنیم .

انواع مودم

تنظیمات VPI و VCI

تنظیمات و مقادیر این موارد را می توانید از پشتیبانی ADSL منطقه بپرسید البته در خیلی از موارد VPI=0 و VCI=35 است . باید به این نکته توجه داشته باشید که مقدار VPI همیشه کوچکتر از VCI است و اگر این مقادیر را به اشتباه وارد کنید نیم توانید به اینترنت متصل شوید .

تنظیمات TIME ZONE

اگر در ایران زندگی می کنید لازم است که تنظیمات را بر روی «(GMT +03:30) Tehran» انتخاب کنید . اگر هم در کشور دیگری زندگی می کنید لازم است تا موقعیت زمانی کشور خود را انتخاب کنید .

تنظیمات مربوط به پروتکل‌های ارتباطی یا connection type

در این قسمت پروتکل PPPOE را انتخاب کنید.

تنظیمات PPPOE

در قسمت نام کاربری و رمز عبور باید اطلاعاتی که از شرکت ارائه کننده گرفته ایید ، را وارد کنید . باید توجه داشته باشید که برای اتصال اینترنت حتما این قسمت را  با دقت پر کنید .

تنظیمات مربوط به کشور و ISP

این مرحله از تنظیمات در برخی از مودم ها موجود است که باید در قسمت COUNTRY کشور خود را انتخاب کرده و شرکت خدمات دهنده خود را در بخش ISP انتخاب کنید .

تنظیمات مربوط به OPERATION MODE

اگر مودم شما تنظیمات Operation Mode را می‌خواهد، آن را در حالت Wireless Router Mode قرار دهید.

تنظیمات WIRELESS

این مرحله بسیار مهم است و برای این که بتوانید از WIFI استفاده کنید ، باید WIRELESS را در حالت ENABLE قرار دهید . در بخش SSID هم لازم است نام شبکه وایرلس خود را بنویسید . در قسمت REGION هم کشور خود را انتخاب کنید . در قسمت Channel مقدار Auto و در قسمت Mode مقدار انتخابی شما باید 11bgn mixed باشد. در قسمت Security، آن‌ را در حالت WPA2-PSK قرار بدهید و گذرواژه‌ی خود را بنویسید.

تنظیمات WIRELESS

کلام اخر

باید به این نکته توجه داشته باشید که مراحل بالا در مودم های مختلف متفاوت است و یا حتی ممکن است که بعضی از قسمت های آن در برخی از مودم ها موجود نباشد . در این مقاله به طور کامل آموزش تنظیم مجدد مودم را توضیح دادیم . همچنین برای خرید انواع مودم با برند های معتبر و با کیفیت می توانید به سایت btnet مراجعه کنید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X