امروز می خواهیم با روش مقابله با پارازیت و نویز این سرویس که عمدتا سبب کاهش کیفیت ارتباطات تلفنی و یا حتی قطعی در اینترنت می شود آشنا شویم. یکی از مشکلاتی که عموما دارندگان سرویس اینترنت پرسرعت از آن صحبت می کنند وجود نویز در مکالمات ارسالی و دریافتی است که سبب می شود صدا به صورت واضح ارسال و دریافت نشود. رفع این مشکل بسیار آسان است و با وسیله کوچکی به نام اسپلیتر “splitter” یا به فارسی جدا ساز که قیمت چندانی هم ندارد برطرف می شود.

اسپلیتر چیست؟

ساختمان اسپلیتر به گونه ای طراحی شده است که می تواند دیتا و صدا را از هم جدا کند و از این طریق مانع از تداخل و کاهش کیفیت در دریافت صدا و اطلاعات شود. این دستگاه دارای یک ورودی و دو خروجی می باشد که ورودی آن به خط تلفن و خروجی های آن به گوشی تلفن و مودم ADSL متصل می شود که سبب می شود این مشکلات به صورت کامل برطرف شوند.

جالب توجه است که اگر تنها از مودم ADSl استفاده می کنید نیازی به اسپلیتر نخواهید داشت چون در ساختار داخلی اسپلیتر خروجی ADSL به صورت مستقیم به ورودی متصل است و اسپلیتر تنها جهت حذف نویز از روی مکالمه و فکس بکار می رود.

نحوه استفاده از اسپلیتر

استفاده از این وسیله بسیار آسان است ولی باید به نکاتی در نصب آن توجه گردد نصب این وسیله راه های مختلفی دارد می توانید گوشی تلفن و فکس در نزدیکی مودم ADSL قرار دهید و از خروجی اسپلیتر استفاده کنید و یا یک اسپلیتر در ورودی خطوط منزل نصب کنید و به این ترتیب تمامی گوشی های ساختمان از یک اسپلیتر استفاده می کنند. روش آخر، که از روشهای دیگر ساده تر است.برای هر گوشی تلفن، فکس و یا مودم های دایل آپ از یک اسپلیتر استفاده شود.

استفاده از میکروفیلتر

در بیشتر موارد مشکلات نویز و پارازیت با استفاده از اسپلیتر بر طرف خواهد شد ولی اگر مقدار این نویز خیلی بالا باشد شما باید از وسیله دیگر به نام میکرو فیلتر استفاده کنید اسپلیتر در واقع همان میکروفیلتر است ولی با قدرت کمتر.

نحوه استفاده از میکروفیلتر

میکروفیلتر علاوه بر قدرت بیشتر تنها دارای یک ورودی و خروجی می باشد  که بر روی مسیر ورودی به گوشی تلفن قرار می گیرد. همان طور که از طرز کار میکرو فیلتر مشخص است میکروفیلتر را می توانید بر روی مسیر ورودی خط تلفن به منزل مثل روش استفاده ازاسپلیتر قرار دهید.

  • مهتاب جهاندار
  • 3 شهریور 1399
  • 366 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
مقایسه
X